خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6501
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۱۰:۳۹
اس.بی پرس گزارش می دهد؛

تاثیر ویتامین D بر ضریب هوشی نوزاد

تاثیر ویتامین D بر ضریب هوشی نوزاد
مطالعه جدید نشان می‌دهد میزان ویتامین D مادر در طول بارداری با ضریب هوشی کودک مرتبط است.

به گزارش اس.بی پرس، ویتامین D یک ماده مغذی حیاتی است و عملکرد‌های مهمی در بدن دارد. ویتامین D مادر به نوزادش در رحم منتقل می‌شود و به تنظیم فرایند‌های نظیر رشد مغز کمک می‌کند.

 

تاثیر ویتامین D بر ضریب هوشی نوزادحال محققان مرکز تحقیقات کودک سیاتل آمریکا دریافتند میزان بالاتر ویتامین D مادر در دوره بارداری منجر به افزایش عدد IQ نوزاد در کودکی می‌شود.

 

«ملیسا ملوگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «کمبود ویتامین D در بین جمعیت عمومی و همچنین زنان باردار شایع است، اما زنان سیاهپوست بیشتر در معرض این خطر هستند.»

 

محققان معتقدند کمبود ویتامین D تأثیرات بلندمدتی برای کودک و رشد ناحیه عصبی_شناختی مغز دارد و باید توجه بیشتری به این گروه از افراد شود.

 

محققان بعد از مطالعه داده‌های خود دریافتند میزان بالاتر ویتامین D دوره بارداری با عدد بالاتر IQ در سنین ۴ تا ۶ سالگی مرتبط است.

 

ملوگ در این مورد اذعان می‌کند: «دریافت ویتامین D کافی از طریق رژیم غذایی امکان پذیر نیست و همه هم نمی‌توانند میزان کافی این ویتامین را از طریق قرارگیری در معرض نور خورشید دریافت نمایند. از اینرو بهترین راه حل مصرف مکمل است.»

 

مواد خوراکی حاوی مقادیر بالا ویتامین D شامل ماهی‌های چرب، تخم مرغ و منابع غنی شده با ویتامین D نظیر شیر و غلات صبحانه است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

در گفتگو با اس.بی پرس، عنوان شد:

حادثه رانندگی در زاهدان ۱۱ مجروح برجای گذاشت

به گزارش اس.بی پرس؛

صدای ماندگار دوبله درگذشت