خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6507
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۱۱:۲۳
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان:

حضور خیران سبب تقویت زیرساخت‌های گردشگری سیستان و بلوچستان می‌شود

حضور خیران سبب تقویت زیرساخت‌های گردشگری سیستان و بلوچستان می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان وبلوچستان گفت: حضور خیران در حوزه میراث فرهنگی علاوه‌بر تقویت زساخت‌های گردشگری این استان کمبود سرانه فضاها، زیرساخت‌ها، آثار نیازمند مرمت و بازارچه‌های صنایع دستی و مواد اولیه را کاهش می‌دهد.

علیرضا جلال زایی روز یکشنبه در گفت‌وگو با اس.بی پرس، اظهارداشت: حبیب الله دهمرده نماینده مردم حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی از طریق وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایجاد مجمع خیران میراث فرهنگی منطقه سیستان را پیگیری کرده و این طرح در حال صحت سنجی توسط این وزارتخانه است.

 

وی بیان کرد: منطقه سیستان به عنوان بهشت باستان شناسان چشم انداز مناسب و روشنی برای آن ترسیم شده در حالیکه نبود بودجه کافی سبب شده تا از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نشود و قطعا حضور خیران در این بخش سبب شکوفایی گردشگری در منطقه خواهد شد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: این مجمع برای نخستین بار در منطقه سیستان قرار است ایجاد شود و شماره حساب و اساسنامه آن همانند خیران مدرسه‌ساز تدوین می‌شود.

 

وی تصریح کرد: با حضور مجمع و یا موسسه خیریه به طور قطع زیرساخت، تاسیسات و مرمت آثار باستانی منطقه سیستان آغاز می‌شود و تحولی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رخ خواهد داد.

 

جلالزایی تاکید کرد: این مجمع به عنوان الگو تعریف و در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار می‌گیرد و چشم انداز روشنی برای آن تعریف و در نهایت به سطح کشور و در صورت نیاز  به دیگر نقاط دنیا ارائه می‌شود.

 

به گزارش اس.بی پرس، سیستان و بلوچستان سرزمینی وسیع از پیکره ایران اسلامی، متمدن به فرهنگ است که سیر و سیاحت در طبیعت، تاریخ و سرگذشت اجتماعی اقوام و آثار تاریخی، فرهنگی، اساطیر و مشاهیر آن از نزدیک، ایرانی را به شناخت بیشتر از خود و غیر ایرانی را به شناخت از اندیشه و فکر فرزندان این مرز و بوم در گذر زمان می رساند.

 

این سرزمین اساطیری از ۲ ناحیه شمال و جنوب تشکیل شده ‌است، سیستان امروزی با قدمتی افزون بر پنج هزار سال، قسمت شمالی استان را در برمی گیرد و بلوچستان، همان جا که سالها قبل از کوچ قوم بلوچ، اسکندر مقدونی به عنوان مسیر بازگشت خود از هند انتخاب کرد، ناحیه جنوبی این سرزمین از زاهدان تا آبهای نیلگون دریای عمان را شامل می شود.

 

سواحل زیبای ماسه ای و صخره ای، آثار تاریخی شهر سوخته و قلعه های باستانی، آب و هوای سرد و گرم، آبشارها و چشمه های آب گرم، باغات میوه های سردسیری و گرمسیری، نخیلات و مرکبات، غارها، رودخانه های سرسبز و پرآب، سنگ نگاره ها، محوطه های تمدنی و تاریخی بخشی از جاذبه های تاریخی و گردشگری در سطح استان سیستان و بلوچستان است.

 

همچنین در کنار جاذبه های دیدنی و تاریخی سه بخش گردشگری سلامت، تندرستی و درمانی از جمله ظرفیت ها و توانمندی های ارزشمند و بی نظیر سیستان و بلوچستان است که می تواند زمینه ساز جذب گردشگر و رونق و توسعه این صنعت در منطقه شود.
وجود بیمارستان مجهز و بزرگ چشم پزشکی زاهدان و جایگاه این مرکز از نظر درمان و تربیت نیروهای تخصصی و فوق تخصص در کشور و منطقه، دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی در زابل، زاهدان، ایرانشهر و چابهار ظرفیت های بسیار مهمی برای جذب گردشگر هستند، علاوه بر این حضور تمامی گروههای فوق تخصصی سوای از گروه چشم پزشکی در گروه‌های دیگر نظیر اطفال، دندانپزشکی و قلب نیز توانایی های شایسته ای دارد.

 

وجود چشمه های آب معدنی گرم در منطقه تفتان و بزمان و مناطق بکر و آرام با آب و هوای تمیز و لطیف و سواحل زیبا که می تواند برای هر انسانی آرامش بخش باشد، سیستان و بلوچستان را به مرکز تندرستی و آرامش تبدیل کرده و این ظرفیت ها زمینه ساز جذب گردشگر شده است.

 

وجود گل فشان های متعدد در خاش و چابهار، بیمارستانهای مجهز با نیروهای تخصصی و فوق تخصصی در بخش های مختلف درمانی نیز قابلیت جذب گردشگر در این حوزه را دارد که می توان از این ظرفیت های بی نظیر در توسعه و پیشرفت استان هر چه بیشتر بهره گرفت.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی