خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6521
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۲۳:۴۶
نتیجه غفلت مسئولین و وقت‌کشی با انتخابات آمریکا؛

زنگ خطر بند کمال خان/ 820 میلیون مترمکعب آب تعهدی افغانستان به افسانه تبدیل می‌شود؟

زنگ خطر بند کمال خان/ 820 میلیون مترمکعب آب تعهدی افغانستان به افسانه تبدیل می‌شود؟
درحالی‌که مقامات کشور در خواب غفلت انتخابات آمریکا بودند، بند کمال خوان به مرحله بهره‌برداری رسید؛ با این پیشینه کم‌توجهی مسئولان کشورمان، باید منتظر ماند تا معلوم شود آیا 820 میلیون مترمکعب آبی که کشور دوست و همسایه، افغانستان، تعهد کرده است به افسانه تبدیل خواهد شد، یا اینکه در قبال دریافت خدمات بیشتری ادا می‌گردد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، آبگیری آزمایشی بند کمال خان در ولایت نیمروز، از صبح روز یکشنبه آغاز شد.

 

ویس بصیر، معاون اداری ریاست تنظیم آب افغانستان در مصاحبه امروز خود گفته است که آبگیری آزمایشی برای بررسی موضوعات تکنیکی در بند کمال خان آغازشده.

 

بند یا همان سد کمال خان در نزدیکی مرز با ایران یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های مدیریت آب‌های سطحی و سیلاب‌های افغانستان است که قبلاً به ایران و منطقه سیستان سرازیر می‌شد.

 

جدیت و تلاش فراوان افغانستان برای تکمیل و آغاز بهره‌برداری از این پروژه در حالی است که مقامات ایرانی مدت‌هاست به خواب غفلت فرورفته و تا به امروز هیچ توجهی به هشدارهای کارشناسان و رسانه‌ها از خود نشان نداده‌اند. دقیقاً زمانی که مقامات ایرانی مشغول انتخابات آمریکا و رئیس‌جمهور شدن بایدن بودند، افغانستانی‌ها نتایج تلاش شبانه‌روزی خود را گرفتند.

 

حدود چهار ماه پیش محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان برای بازدید از روند کار مرحله سوم این طرح به ولایت نیمروز سفر کرد و از آبگیری آن به‌زودی خبر داد.

 

رئیس‌جمهور روحانی اما در ملاقات عبدالله عبدالله نه از مشکلات مرز گفت نه از حق آبه و نه از روابط اقتصادی، بااینکه این دیدار در شرایط سخت کرونایی برگزارشده بود و آقای رئیس‌جمهور بعد از مدت‌ها یک ملاقاتی رسمی داشت.

 

با این سابقه کم‌توجهی مقامات و مسئولان کشورمان، باید منتظر ماند تا معلوم شود آیا 820 میلیون مترمکعب آبی که کشور دوست و همسایه، افغانستان، تعهد کرده است به افسانه تبدیل خواهد شد، یا اینکه در قبال دریافت خدمات بیشتری ادا می‌گردد.

 

بر اساس قرارداد 1351 هیرمند که قراردادی رسمی و موردقبول دو کشور است، طرف افغان متعهد به تحویل 820 میلیون مترمکعب آب به‌طرف ایرانی شده است، قراردادی که بدون شک نیازهای سیستان و بلوچستان را پوشش نمی‌دهد چراکه بر اساس اسناد تاریخی ازجمله گزارش کمیسیون بی‌طرف دلتا در سال 1330، نیاز کشاورزی و شرب منطقه سیستان در ایران بسیار بیش ازآنچه نهایتاً به آن حق‌آبه تخصیص داده‌شده، محاسبه و مطرح گردیده است، بااین‌حال مبنای دو کشور همین میزان 820 میلیون مترمکعب به‌عنوان آبی است که افغانستان می‌بایست به ایران تحویل دهد.

 

در ادامه ویدیویی از شروع آبگیری بند کمال خان در جنوب ولایت نیمروز افغانستان را مشاهده می کنید:


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha