خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6531
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۰:۰۳
دهمرده تشریح کرد:

جزئیات جدید از چاه آب ژرف سیستان و بلوچستان / حفر ۳ هزار ۲۰۰ متر در عمق آب

 جزئیات جدید از چاه آب ژرف سیستان و بلوچستان / حفر ۳ هزار ۲۰۰ متر در عمق آب
نماینده مردم زابل در مجلس درباره چاه آب ژرف سیستان و بلوچستان گفت: تا کنون ۳۲۰۰ متر حفر شده و عملیات تا این عمق پیش رفته و آب وجود داشته است لذا عملیات تا کنون موفقیت‌آمیز بوده و پاسخ مثبت گرفته‌ایم.

به گزارش اس.بی پرس، حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی  درباره جزئیات جدید از چاه آب ژرف سیستان و بلوچستان برای بهره‌برداری و استفاده از آب زیرزمینی اظهار داشت: این آب ژرف و عملیاتی که انجام شده جواب داده است.

 

وی افزود: تا کنون 3200 متر حفر شده و عملیات تا این عمق پیش رفته است و آب تا حفر این مقدار،‌ وجود داشته است لذا عملیات تاکنون موفقیت‌آمیز بوده و پاسخ مثبت گرفته‌ایم.

 

نماینده مردم زابل در مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه کار تاکنون خوب پیش رفته و  آب حالت آرتزین به خود گرفته است هر چند اختلافاتی در این رابطه پیش آمده بود اما رفع سوء تفاهم شده و در حال حاضر قرار است ادامه عملیات را آغاز کنیم.

 

دهمرده با یادآوری این نکته که اعتقاد ما بر این است که نخستین چاه آب ژرف در ایران این نقطه است که باید تا عمق 5 هزار متر ادامه پیدا کند،‌گفت:  نه فقط آب تنها بلکه از جنس زمین‌شناسی و سایر موارد باید بررسی‌های لازم انجام شود چرا که هنگام بهره‌برداری هر قسمتی از این چاه، در هر مرحله متوقف می‌شود و از جزئیات مختلف خاک نمونه‌برداری شده و نمونه آن به مناطق مختلف جهان و آزمایشگاه‌های داخلی ارسال شده تا آخرین نتایج علمی را از نظر تحقیقاتی اعلام کنند که جنس خاک و یا سنگ و یا جزئیات آن دارای چه ویژگی‌هایی است.

 

دهمرده همچنین عنوان کرد که به غیر از اینکه دسترسی آب ژرف برای ما امکانپذیر است که این خود نوعی یک انقلابی می‌تواند در ایران یا شاید کشورهای دیگر به وجود آورد که تا کنون موفقیت‌آمیز بوده، می‌تواند به  عنوان یک منبع علمی و رفرنس مورد استفاده تمام دانشمندانی -که در این زمینه می‌توانند مرتبط باشند- قرار گیرد.

 

نماینده مردم زابل در مجلس ادامه داد: ما نباید به این سادگی چنین منبع گرانبهایی را از دست بدهیم، در هر صورت از نظر آبی ما جواب مثبت گرفته‌ایم و تنها از لحاظ تئوری ما موفق نبوده‌ایم بلکه با بهره‌برداری از این چاه و آب ژرف، استخر شده و مردم از آن استفاده کرده‌اند ضمن آن وزیر کشور و سایر مسئولان از نزدیک دیده‌اند و در جریان موضوع قرار گرفته‌اند اینگونه هم نیست که کسی منکر این داستان شود البته یکسری جریانات سیاسی پشت این داستان وجود دارد که نمی‌خواهم خیلی به آن ورود پیدا کنم.

 

به گزارش اس.بی پرس، وی همچنین تصریح کرد:‌ تلاش ما بر این است که این چاه تا عمق 5 هزار متر ادامه پیدا کند که این پروژه البته وزارت نیرو هم ورود پیدا کرده هر چند به صورت ویژه و در ابتدای کار آقای ستاری معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری انجام شد این کار بسیار بزرگی بود که به عنوان نخستین اتفاق میمون و مبارکی است که در ایران در حال انجام است که کانون آن در سیستان و بلوچستان آغاز شد. ما در سابق  چنین کاری تا کنون انجام نداده بودیم.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : icana.ir

نظرات شما

capcha