خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6551
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۷:۴۰
احسان قنبردادی در گفتگو با اس.بی پرس:

دغدغه‌های یک کارآفرین جوان در زابل/ذهنیت بد از سیستان وبلوچستان مانع صادرات است

دغدغه‌های یک کارآفرین جوان در زابل/ذهنیت بد از سیستان وبلوچستان مانع صادرات است
احسان قنبردادی که حرفه‌ی کلوچه‌پزی را در زابل پیش‌گرفته است، می‌گوید: میلیون‌ها تومان هزینه کرده‌ام و حتی دستگاهی گران‌قیمت برای بسته‌بندی کلوچه‌ها تهیه کرده‌ام اما نمیتوانم از آن استفاده کنم چرا که محصولات بسته‌بندی شده از همین شهر که بیرون برود در اولین پلیس راه، به دلیل نداشتن سیستم بازرسی پیشرفته و ذهنیت بدی که درخصوص استان ما دارند بسته‌ها را پاره کرده تا از نبود مواد مخدر در آنها اطمینان حاصل کنند!

به گزارش اس.بی پرس، کلوچه خرمایی سیستانی از شیرینی های سنتی استان سیستان و بلوچستان و شیرینی محلی مخصوص شهر زابل است که میتواند موجب اشتغال بسیاری از جوان‌ها شود.


یکی از نکات حائز اهمیت در ارائه محصولات محلی، رعایت بهداشت و کیفیت محصول است؛ چرا که معیوب بودن آن میتواند خاطره ناخوشایندی برای مسافران یک شهر یا حتی استان به جای گذارد.

 

احسان قنبردادی یکی از کارآفرین‌های زابل در زمینه پخت کلوچه خرمایی در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس به بیان دغدغه‌های موجود در این حرفه پرداخت و گفت: ما برای رعایت بهداشت و کیفیت محصول تلاش بسیاری میکنیم اما کلوچه خرمایی یکی از محصولاتی است که حتی در منازل نیز پخت و روانه بازار می‌شود و این موضوع نظارت بیشتری را می‌طلبد.

 

 

قنبردادی می‌گوید: ما نیز می‌توانیم محصولات محلی استان مان را به صورت بسته‌بندی و شکیل به مشتریان هم استانی، کشوری و حتی خارج از کشور تحویل دهیم اما نبود نظارت بر پخت‌ و ارائه زیرزمینی کلوچه باعث شده است مراکزی  که به صورت کاملا بهداشتی و حرفه‌ایی پای در این عرصه گذاشته اند در انزوا قرار گیرند.


وی افزود: میلیون‌ها تومان هزینه کرده‌ام و حتی دستگاهی گران‌قیمت برای بسته‌بندی کلوچه‌ها تهیه کرده‌ام اما نمیتوانم از آن استفاده کنم چرا که محصولات بسته‌بندی شده از همین شهر که بیرون برود در اولین پلیس راه، به دلیل نداشتن سیستم بازرسی پیشرفته و ذهنیت بدی که درخصوص استان ما دارند بسته‌ها را پاره کرده تا از نبود مواد مخدر در آنها اطمینان حاصل کنند!


این کارآفرین در خصوص مشکلات اخذ مجوز در زابل می‌گوید: در شهرستان‌ها به مشاغل خرد اهمیت بیشتری داده می‌شود و حتی به مراکز خشتی و گلی در جهت اشتغالزایی فوری مجوز می‌دهند اما در زابل با وجود اینکه مامورین بهداشت با حضور در محل اذعان داشتند که یکی از بهداشتی‌ترین مراکز را داریم، باز هم برای اخذ مجوزی ماه‌هاست می‌دویم و به نتیجه نمیرسیم.

 

احسان قنبردادی می‌گوید: مسئولین باید از فعالین اجتماعی به عنوان بازویی برای پیشرفت استفاده کنند چرا که جوان‌ها چشم بینای آنها در جامعه هستند و ما اگر نقدی هم بیان می‌کنیم در جهت کمک‌به اصلاح و پیشرفت‌ است نه چیز دیگر.


وی تصریح کرد: قصد دارم این حرفه را ادامه دهم تا نه تنها اشتغال بیشتری ایجاد شود، بلکه بتوانیم این محصول را به بهترین نحو به نقاط مختلف داخل و خارج از کشور صادر کنیم و در این راه به همراهی واقعی مسئولین نیاز داریم.

 

در ادامه ویدئویی از این کارآفرین قابل مشاهده است:


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha