خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6565
۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۱۱:۰۲
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان؛

بالاترین اعتبارات آبرسانی روستایی به سیستان و بلوچستان اختصاص دارد

بالاترین اعتبارات آبرسانی روستایی به سیستان و بلوچستان اختصاص دارد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان گفت: بالاترین میزان تخصیص اعتبار در حوزه آبرسانی روستایی به این استان اختصاص دارد و در این راستا اقدامات مدیریتی و سازه‌ای در حال انجام است.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان با تشریح اقدامات انجام شده در زمینه آبرسانی روستایی اظهارداشت: آب آشامیدنی ۵۳ هزار نفر از جمعیت روستایی سیستان‌وبلوچستان تا پایان سال مالی ۹۹ تامین می‌شود.

 

او بیان کرد: احداث سد‌های پیشین و زیردان به ترتیب در دهه‌های ۷۰ و ۹۰ از سوی وزارت نیرو اجرا و بهره‌برداری شده و قبلا نیز در زمان بهره‌برداری از سد پیشین مطالعات آبرسانی به تمامی روستا‌های پایین دست با تامین آب از همین سد انجام شده است.

 

اوافزود: مطالعات اولیه این طرح از سال ۷۷ با عنوان طرح آبرسانی به مجتمع ۴۰۰ روستایی شهرستان چابهار و نیکشهر آغاز شد که با احداث سد‌های جدید در دهه ۹۰ از جمله سد زیردان بازنگری مطالعات در سال‌های ۸۷-۸۸ انجام و در شرکت مهندسی آبفای کشور تصویب شده است.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان ادامه داد: شروع عملیات اجرایی پروژه تحت عنوان مجتمع ۲۶۱ روستایی تلنگ، پلان و پیرسهراب از سال ۸۹ آغاز و مقرر شد جمعیتی معادل ۷۴ هزار نفر در ابتدا و ۱۴۰ هزار نفر در افق طرح از آن بهره‌مند شوند که با ابلاغ اعتبارات صندوق توسعه ملی به دستور مقام معظم رهبری اجرای طرح با سرعت بیشتر از قبل در دستور کار قرار گرفت به نحوی که تاکنون ۳۰۰ کیلومتر خطوط انتقال اصلی و فرعی، ۳۷۰ کیلومتر شبکه توزیع آب آشامیدنی و ۲۱ هزارمتر مکعب مخزن ذخیره و همچنین پکیج تصفیه آب اضطراری اجرا شده است.

 

او با اشاره به اینکه بالاترین میزان تخصیص اعتبار در حوزه‌ی آب به سیستان‌وبلوچستان اختصاص دارد که این امر نشان دهنده نگاه ویژه مقام معظم رهبری و دولت به این استان است، تصریح کرد: باوجود اقدامات زیربنایی مهمی که در آبرسانی به جمعیت روستایی این استان صورت گرفته تا عقب ماندگی‌هایی که در بخش آب روستایی به دلیل حجم بالای کار، گستردگی و در پی آن تحمیل هزینه‌های هنگفت آبرسانی وجود دارد، در تلاشیم با اقدامات مدیریتی و سازه‌ای طرح‌های توسعه آب روستایی را که در قالب مجتمع‌های آبرسانی تعریف شده است به اتمام برسانیم.

 

قاسمی افزود: با شناسایی و تلاش برای رفع مشکلات در سال جاری، در راستای بهره‌مند شدن اهالی روستا‌های منطقه با استفاده از ظرفیت موجود خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع قدیمی و پکیج تصفیه آب نصب شده، تعداد ۱۸۵ روستای زیر مجموعه مجتمع با جمعیت ۴۵ هزار نفر از نعمت آب شرب بهره‌مند شده‌اند و هم اینک پیمانکاران در منطقه فعال بوده و خطوط انتقال جدید رفع نقص می‌شود و به تناسب پیشرفت کار شبکه‌های توزیع جدید اجرا شده، وارد مدار بهره‌برداری خواهند شد.

 

او تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان نیمه اول سال ۱۴۰۰ تمامی روستا‌های باقی مانده تحت پوشش مجتمع تلنگ، پلان و پیرسهراب از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند شوند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha