خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6581
۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۲۰:۵۲
در نامه مدیر انجمن حامیان توسعه سیستان به موهبتی مطرح شد

طرح آبیاری با لوله تنها یک‌چهارم زمین‌های کشاورزی را پوشش می‌دهد/ استاندار سیستان و بلوچستان عدالت را در توزیع آب مدنظر قرار دهد

طرح آبیاری با لوله تنها یک‌چهارم زمین‌های کشاورزی را پوشش می‌دهد/ استاندار سیستان و بلوچستان عدالت را در توزیع آب مدنظر قرار دهد
مدیر انجمن حامیان توسعه سیستان در نامه‌ای به موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نوشت: بهره‌برداری از منابع آب مخازن چاه نیمه در سال زراعی جاری صرفاً در راستای تأمین آب شبکه لوله، عدم توجه به عدالت در توزیع آب و حقوق کشاورزان مظلوم منطقه می‌باشد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، متن این نامه به شرح زیر است:

 

جناب آقای مهندس موهبتی استاندار محترم استان سیستان و بلوچستان
با سلام و احترام


پیرو نامه شماره ۵۱ مورخه 19/06/1399 در خصوص عدم تأمین آب موردنیاز کشت پاییزه سال جاری تمام اراضی کشاورزی دشت سیستان از طریق لوله و تأکید مسئولین آب و کشاورزی استان در تأمین، تخصیص و توزیع آب به مقدار ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از مخازن چاه نیمه صرفاً جهت پروژه انتقال آب با لوله ذکر موارد ذیل برای استحضار و دستور پیگیری اعلام می‌گردد.

 

1- با توجه به اینکه پروژه ۴۶ هزار هکتاری حدود یک‌چهارم اراضی کشاورزی منطقه می‌باشد مسئولیت تأمین آب و مسئولیت بهره‌برداری از مابقی اراضی با چه تشکیلاتی می‌باشد.

 

2- سابقه تاریخی بهره‌برداری از مخازن چاه نیمه نشان می‌دهد که تأمین ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب در بهترین شرایط آبی مخازن توسط وزارت نیرو برای بخش کشاورزی محقق نگردیده است، شرایط حادث‌شده در مخازن چاه نیمه (تأمین و تحویل ۴۰۰ میلیون مترمکعب) فرصت بی‌نظیری برای مسئولین بخش کشاورزی است که در راستای بهبود فعالیت‌های کشاورزی و دام‌پروری و بهبود معیشت کشاورزان منطقه تلاش کنند که متأسفانه به دلیل یکجانبه نگری در پروژه انتقال آب و عدم برنامه‌ریزی بسیار ضعیف و کم‌رنگ می‌باشد.

 

3- با توجه به اینکه شبکه انتقال آب با لوله طراحی آن در مبنای سیستم‌های تحت‌فشار انجام‌شده است، بهره‌برداری از این شبکه جهت آبیاری سطحی مزارع به دلیل عدم جانمایی مناسب حوضچه‌ها و عدم اجرای الزامات داخل مزرعه از اثربخشی پایینی برخوردار می‌باشد. بطوریکه حجم آب مصرفی برای آبیاری از شبکه لوله نزدیک به دو برابر روش معمول و مرسوم منطقه می‌باشد که مبین تلفات بالای آب در داخل مزرعه و احتمال خسارت به محصول مزرعه در شرایط موجود شبکه می‌باشد.

 

4- عدم اجرای عملیان تسطیح و قطعه‌بندی مزارع و پایین بودن فشار و حجم آب تحویلی از حوضچه‌های برداشت، امکان بهره‌برداری کلیه ذینفعان از آب ضعیف و صرفاً کشاورزانی که حوضچه در مزرعه آن‌ها قرار دارد می‌توانند بخشی از اراضی اطراف حوضچه را آبیاری نمایند.

 

5- تعداد زیادی از مالکین خرد منطقه که اکثریت کشاورزان را شامل می‌شود از شبکه لوله، یا حق آبه ندارند یا میزان حق آبه آن‌ها بسیار اندک می‌باشد و این موضوع باعث نگرانی‌های اجتماعی و مشکلات روحی و روانی برای کشاورزان می‌باشد. فلذا امکان تأمین آب تمامی کشاورزان از طریق شبکه لوله در شرایط موجود فراهم نمی‌باشد.

 

6- به دلیل عدم‌بارگذاری کامل شبکه، احتمال ترکیدگی و قطع آب بالاست، فلذا امکان تأمین آب بر اساس نیاز محصول برای یک سال زراعی از طریق شبکه لوله ضعیف و احتمال خسارت به کشاورزان بالا خواهد بود.

 

با توجه به موارد فوق الاشاره بهره‌برداری از منابع آب مخازن چاه نیمه در سال زراعی جاری صرفاً در راستای تأمین آب شبکه لوله، عدم توجه به عدالت در توزیع آب و حقوق کشاورزان مظلوم منطقه می‌باشد. پیشنهاد اکثر کشاورزانی که اراضی آن‌ها در زیر شبکه‌های روباز قرار دارد رهاسازی و تحویل آب زراعی سال جاری از طریق شبکه کانال‌ها و انهار می‌باشد. تأخیر در رهاسازی آب باعث خسارت به زراعت گندم و جو مشابه سال گذشته خواهد شد و باید مسئولین ذی‌ربط ازجمله مسئولین آب و کشاورزی پاسخگوی خسارات وارده به کشاورزان باشند.

 

مدیر انجمن حامیان توسعه سیستان رضا خواجه پور

 

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

مهدی ۱۵ گل برای تیم ملی جوانان زد

مارادونای ایران چگونه شهید شد؟

به گزارش اس.بی پرس؛

کار مادر بزرگ تالشی جهانی شد