خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6600
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۳:۵۸
مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان:

آسبادهای منطقه سیستان در انتظار ثبت جهانی است

آسبادهای منطقه سیستان در انتظار ثبت جهانی است
 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: آسبادهای منطقه سیستان با محوریت استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به عنوان چهارمین اثر این استان در انتظار ثبت جهانی است.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا جلالزایی اظهار داشت: برای چهار پایگاه ملی کوه خواجه، آسبادهای سیستان، پایگاه ملی بمپور و باغ شهر جالق‌ هر پایگاه ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظرگرفته شده است.

 

وی افزود: این اعتبار در این بازه زمانی دستاورد خوبی از حیث اعتبارات ملی است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این میزان از اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در سال ۹۹ به پایگاه های ملی استان اختصاص پیدا کرده است.

 

وی بیان کرد: تا کنون سه اثر در حوزه میراث فرهنگی  سیستان و بلوچستان شامل بیابان لوت بین سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان، شهرسوخته و دهکده کلپورگان ثبت جهانی شده‌اند.

 

جلالزایی با بیان اثراث این ثبت در آینده گردشگری منطقه تصریح کرد: این موضوع تاثیرات همه جانبه و فراوانی خواهد داشت از این‌رو برای این مهم طرح و برنامه مدونی تدوین و نوشته شده که در آینده نزدیک رونمایی خواهد شد.

 

وی ادامه داد: هر چه دامنه ثبتی میان استان‌ها تقسیم و بیشتر شود اتفاق مبارکی خواهد بود تا داشته‌های سیستان وبلوچستان را به همه معرفی کرده و جزو اولین‌ها باشیم .

 

آسبادهای سیستان به عنوان قدیمی‌ترین نوع آسیای بادی در ایران و جهان شناخته می‌شود که پیرامون شهر زابل و در مسیر بادهای ۱۲۰ روزه، بیشتر به صورت منفرد و گاه به صورت دوقلو ساخته شده است.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی