خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6621
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۱۴:۲۰
ایرانیانی که در کشور خود هم غریب‌اند

روایت تلخی دیگر از بی‌شناسنامه‌های سیستان و بلوچستان (ویدئو)

روایت تلخی دیگر از بی‌شناسنامه‌های سیستان و بلوچستان (ویدئو)
روایتی دیگر از مردم سیستان و بلوچستان را مشاهده خواهید کرد که از ابتدایی‌ترین حق ملی خود، یعنی «شناسنامه» بی‌بهره هستند. ایرانیانی که در کشور خود غریب‌اند و نه می‌توانند تحصیل کنند و نه ...

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، حامد هادیان – خبرنگار آزاد و مستندساز – در قسمت چهارم مستند بی‌شناسنامه‌هایش، ناگفته‌های تلخ مردمان دیگری از دیار سیستان و بلوچستان را روایت می‌کند که آرزو دارند درس بخوانند اما به خاطر نداشتن شناسنامه از تحصیل محروم‌اند؛ مرگ را به رفتن بیمارستان ترجیح می‌دهند چون شناسنامه ندارند؛ شناسنامه نمی‌توانند بگیرد چون باید از هفت‌خوان رستم بگذرند.

 

اما چه تعداد از شهروندان سیستان و بلوچستان شناسنامه ندارند؟


مجتبی جهان تیغ در واکنش به این مستند تلخ، در صفحه اینستاگرام خود می‌نویسد: بی‌شناسنامه ها قربانی دورهای باطل فقر و محرومیت هستند. عللی که همدیگر را بازتولید می‌کنند. فقر، محرومیت، بی‌اطلاعی، کم‌سوادی، هم‌مرزی با کشورهای جنگ‌زده، عدم دسترسی‌ها و...


بخشی از این مردم قربانی سیل مهاجرین آوارگان افغانی طی دهه‌های اخیر هستند. افغانستانی که حالا آب بروی مردم این استان می‌بندد. مردمی که قربانی دورافتادگی و حتی داشتن جاده بودند و هستند.


آزمایش تشخیص هویت یا «دی ان ای» تنها راه شناسایی هویت ایرانی بی‌شناسنامه هاست. حالا درجایی مثل زاهدان، مشکل کیت آزمایش «دی ان ای» مطرح است اما حتی در صورت وجود کیت، انجام این آزمایش برای خانواده‌های بی‌شناسنامه که معمولاً هم خانواده‌هایی فقیر هستند، به‌راحتی ممکن نیست.


هزینه این آزمایش که با حکم قضایی انجام می‌شود، بر اساس آخرین اعلام پزشکی قانونی دو سال قبل نزدیک به ۲۲۰ هزار تومان بود که این هزینه البته جدا از انجام پروسه اداری و هزینه‌های رفت‌وآمد و درخواست دریافت شناسنامه است.


مردم فقیر روستاها که برای رفتن به نزدیک‌ترین شهر مشکل دارند، برای رفتن به مرکز استان باید چند صد کیلومتر مسافرت کنند، روزهایی را در مرکز استان باشند و هزینه کنند تا روال اداری انجام شود. سپس حکم قضایی بگیرند، به آزمایشگاه بروند و آنجا به آن‌ها بگویند کیت نداریم! بعداً بیایید! اگر هم انجام شود چند صد هزار تومان هزینه کنند تا ماه ها یا سال‌ها بعد به آن‌ها جواب دهند.


جملات آخر پیرمرد ... در این کشور به اسلام آوازه کردیم!


ممنون از آقا حامد هادیان و روایت مستضعف‌ترین در میان مستضعفان ... که در کشور خود غریب‌اند.
 


منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha