خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6623
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۱۶:۵۰
نماینده کارخانه کاشی در گفتگو با اس.بی پرس مطرح کرد:

تشریح دلایل عدم پیشرفت صنعتی سیستان/ کارخانه کاشی زابل چرا متوقف‌شده است؟

تشریح دلایل عدم پیشرفت صنعتی سیستان/ کارخانه کاشی زابل چرا متوقف‌شده است؟
نماینده کارخانه کاشی و یکی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌گوید: حدود 4 سال است برای راه‌اندازی کارخانه کاشی در زابل و اشتغال‌زایی برای این منطقه محروم در حال تلاش هستیم و ازچهارسال پیش هم‌زمان دو کارخانه ما در زابل و دوستان مادر یکی ازاستانهای دیگر شروع کردیم آن کارخانه دو سال است که داردتولید می‌کند. اما اینجا ما هنوز درگیر مسائل حاشیه ایی هستیم و کوتاهی برخی ارگان‌ها را که می‌بینم اگر به 4 سال قبل برگردم پایم را در زابل نخواهم گذاشت!

به گزارش اس.بی پرس، سیاست‌گذاری صحیح برای پیشرفت صنعتی جامعه یکی از راه‌های پیشرفت اقتصادی است و صنایع مختلف به‌خوبی می‌توانند با رشد و گسترش درخور، بحران بیکاری در کشور را متأثر ساخته و با ایجاد مشاغل مستقیم و غیرمستقیم، نیروی بیکار جامعه را جذب کنند؛ بنابراین، توسعه، تجهیز و گسترش آن‌ها به‌منظور مبارزه با بیکاری توصیه می‌شود.

 

به همین منظور یکی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس به بیان برخی موانع برای سرمایه‌گذاری در سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: گروه ما برای مطالعات مواد اولیه به استان آمده بودند ک دعوت شدیم تا از منطقه سیستان بازدید کنیم، ما دفعه اولمان بود زابل را می‌دیدیم و به ما گفتند اشتغال‌زایی در منطقه سیستان نشده است به همین جهت تصمیم به سرمایه‌گذاری گرفتیم و دهه فجر سال 95 استارت این کار را زدیم و قرار بود حمایت صددرصدازاین پروژه انجام شود.

 

 

وی در خصوص مشکلات بانکی می‌گوید: اوایل سال 96 بودجه‌ای به مبلغ 20 میلیارد تومان از طرف مسئولین به ما پیشنهاد شدبانشستی ک با مدیرعامل کل بانک مربوطه داشتیم باحضورمسئولین استانی پیشنهاد خرید ماشین‌آلات دست‌دوم رابه بانک دادیم بانک نیز قبول کرد به‌شرط ماشین‌آلات زیر ده سال ساخت. بعد از 5 الی 6 ماه با رایزنی ماشین‌آلات 3 خط تولید درحدنوبه قیمت 10 میلیارد تومان داخل ایران و جلوگیری از خروج ارز از کشور آماده قرارداد شد. متأسفانه بانک زیر حرفش زده است. مجبور به تشکیل پرونده مجدد برای خرید ماشین‌آلات نوازخارج از کشور بعد از 8 ماه روند پرونده توسط کارشناسان به طول انجامید در صورتی ک طی مدت‌زمان یک‌ماهه می‌توانستند انجام دهند زمانی ک مصوبه را به مادادند متأسفانه با نوسانات قیمت ارز مواجه شدیم. با پیگیری‌های زیادوکش و قوس‌های فراوان به دلیل نوسانات قیمت ارز بعد از یک سال ونیم حدوداً بانک باهزارمنت و اذیت کردن قرار شد 60 میلیارد جهت خرید ماشین‌آلات پرداخت شود اما شرایطی برای ما قراردادند داخل مصوبه...!

 

نماینده شرکت کاشی تصریح کرد: بانک بجای اینکه جبران خسارتی که به ما وارد نمود (حدوداً 150 الی 200 میلیارد در این سال ارز 4200 کجا وارز 25 ال 30 هزار کجا). می‌گویند در صورتی وام را به شما ارائه می‌دهیم که کارخانه را ساخته و ماشین‌آلات راهم بیاورید پای‌کار اما با یک حساب سرانگشتی برای ساخت کارخانه، آوردن ماشین‌آلات، هزینه گمرک و همین‌طور ارزش‌افزوده ما باید سه برابر این وام را خرج کنیم آن‌هم برای هزینه‌ای که قرار نیست حتی به ما پرداخت کنند.

 

 

 این سرمایه‌گذار می‌گوید اگر 100 میلیارد هزینه ماشین‌آلات باشد ما باید 12 میلیارد ارزش‌افزوده پرداخت کنیم و 3 میلیارد هم به گمرک و حتی برای حل این معضل و صرفه‌جویی در هزینه‌ها گفته‌ایم ما کارت بازرگانی داریم باکارت ما ثبت سفارش شود که معافیت گمرکی داشته باشیم حتی پول را بدهید به همان صرافی که خودتان میدانید تا این 15 میلیارد هزینه اضافه خرج نشود اما بازهم همکاری نمی‌کنند.

 

 او می‌گوید تضامین بانک هم در نوع خود جالب است و مواردی که خواسته‌اند؛ 15 میلیارد ضمانت‌نامه، 60 میلیارد سفته از افرادی با املاک بالا، برای ضمانت 20 میلیارد وثیقه ملکی؛ ارزش کارخانه با ماشین‌آلات هم می‌شود حدوداً 170 میلیارد و ما چیزی حدود 280 میلیارد داریم وثیقه می‌گذاریم که 60 میلیارد بدهند و البته از همآن‌هم که 15 می‌رود برای کارهای دیگر.

 

این سرمایه‌گذار می‌گوید: در همین مدت هم حدود 2 میلیارد هزینه‌هایی شده که تقریباً 80 درصد آن ربطی به ما نداشته و تحمیل‌شده است؛ سرمایه‌گذار باید این چیزها از دوشش برداشته شود؛ سرمایه‌گذاران را به کوتاهی کردن محکوم نکنند بلکه بنشینند پای حرف‌هایشان بالاخره متوجه خواهند شد که مقصر اصلی کیست؟!

 

 

*حمایت دولت از بخش خصوصی چه بوده است؟!

وی با اشاره به اینکه کارخانه ساخت کاغذ از سنگ‌آهک را به دلیل عدم‌حمایت و تسریع در تعیین تکلیف کارخانه کاشی متوقف کرده است، افزود: در مناطق محروم برای اشتغال‌زایی این بدترین شرایط است که برای ما گذاشته‌اند؛ ما مشکلی برای شروع مجدد و پیش برد کار نداریم اما تا دولت نیاید از ما حمایت نکند ما حتی ماشین‌آلات خارجی را هم که بیاوریم بدون حمایت چه فایده ایی خواهد داشت؟! ما شروع کرده‌ایم اما حمایت دولت چه بوده؟ ما فرق بین سرمایه‌گذاری در این منطقه با مناطق پیشرفته و اقتصادی بالا ندیدیم حتی شرایط خیلی بدترازآن مناطق نیز شاهد بودیم.

 

این سرمایه‌گذار می‌گوید اگر در یزد یا اصفهان جایی منطقه محروم اعلام شود پس از مدتی از حجم پیشرفتش تعجب خواهی کردکمااینکه هم‌زمان با زابل، همراه دوستان ما یک کارخانه را در شهر دیگری شروع کردیم و آنجا حالا به تولید رسیده است اما اینجا ما هنوز درگیر مسائل حاشیه ایی وسخت گیرانه بالایی هستیم.

 

 

نماینده شرکت کاشی تصریح کرد: اگر میگویند دولت کمک کرده دعوت می‌کنیم به شهرهای محروم در استان‌های دیگر مثلاً بیرجند را ببینید؛ حتی با رد شدن ازآنجا می‌توان میزان فعالیت را فهمید و سؤال اینجاست که چرا آنجا آن‌گونه باشد و اینجا این‌طور!
 وی با اشاره به سرمایه‌گذاری خود سیستانی‌ها در شهرهای دیگر گفت: خود منطقه سیستان سرمایه‌دارهایی بزرگ دارد درسیستان و شهرهای دیگر چرا حاضر نشدند در این منطقه سرمایه‌گذاری واشتغالزایی کنند فکر کنم از کم‌لطفی‌ها و... باخبر بوده‌اند! و این شده است که منطقه سیستان روزبه‌روز خالی‌تر از قبل می‌شود.

 

این سرمایه‌گذار می‌گوید: چرا مردم شریف سیستان در مناسبت‌های مختلف دولت شاهد افتتاح بودن پروژه‌های همانند روکش آسفالت و غیره باشند و درک نارش شاهد افتتاح پروژه‌های سنگین با اشتغال‌زایی بالا درسیستان نباشند؟!
این سرمایه‌گذار می‌گوید: هدف ما اشتغال‌زایی صرفاً برای مردم بومی سیستان است حتی حاضریم بخشی از مدیریت شرکت را نیز از خود سیستان بگیرند.

 

وی در خصوص اشتغال‌زایی شرکت گفت: این شرکت درفازاول 300 نفر رابه صورت مستقیم و 1000 نفر را به‌صورت غیرمستقیم پای‌کار خواهد آورد در کنار این شرکت حدود 10 الی 15 معدن را فعال وکارگاهایی از قبیل لعاب سازی-کارتن سازی-پالت سازی-نایلون سازی برای تغذیه کارخانه فعال خواهد شد.

 

نماینده شرکت کاشی گفت: در پایان عذر خواه و شرمنده مردم شریف سیستان هستیم ک نتوانسته‌ایم تاکنون خدمتی برایشان انجام دهیم ک تواین چند سال جز خوبی وبه گفته سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی که درسیستان بوی مدینه میدهد که واقعاً ما هم مظلومیت سیستان را دیدیم وسپاسگذار عزیزانی هستیم ک تا این مرحله مارا یاری نمودند. باارزوی پیشرفت و شکوفایی و رونق هرچه بیشتر سیستان را همانند سال‌های پیش که انبار غله ایران بوده آینده درزمینهٔ کشاورزی و صنعتی شاهد باشیم.

 

گفتگو از فاطمه شیرزایی

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

مهدی ۱۵ گل برای تیم ملی جوانان زد

مارادونای ایران چگونه شهید شد؟

به گزارش اس.بی پرس؛

کار مادر بزرگ تالشی جهانی شد