خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6664
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۰۲:۴۲
شاخص اهدای خون زنان خراسانی و سیستان و بلوچستانی بالاتر از میانگین کشوری؛ مردان عقب نمانند!

کمبود شدید خون در سیستان و بلوچستان/ اولویت با خون اهدایی در همین استان است

کمبود شدید خون در سیستان و بلوچستان/ اولویت با خون اهدایی در همین استان است
کرونا و باورهای اشتباهی که در زمان شیوع آن رایج شده، کمبود شدید خون در کشور و سیستان و بلوچستان را رقم زده است، استانی که رتبه‌های نخست بیشترین بیماران تالاسمی کشور را دارد و بیشترین آسیب را در این شرایط متحمل می‌شود.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، چندهفته‌ای است بیمارستان‌های استان سیستان و بلوچستان با مشکل کمبود خون مواجه هستند به‌خصوص در شهرهایی که بیماران تالاسمی بیشتری دارند وضعیت خوبی گزارش نمی‌شود؛ البته در روزهای اخیر این مشکل سراسری شده است.

 

«پیمان عشقی» رئیس سازمان انتقال خون ایران، امروز به لزوم اهدای خون تأکید کرد و گفت: الآن در وضعیت کمبود هستیم و نه بحران، اما نباید به وضع بحرانی برسیم، چون شهروندان و هم‌وطنان ما که در بیمارستان‌ها عمل جراحی دارند و همچنین بیماران تالاسمی، سرطانی، مادران باردار و دیگر بیماران به مشکل بر خواهند خورد.

 

رئیس سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه به دلیل باورهای اشتباه در زمان شیوع کرونا بسیاری از ایرانیان از مسئولیت اجتماعی خود یعنی اهدای خون اجتناب می‌کنند، تصریح کرد: افراد زیادی را می‌بینیم در پاساژها و تفرجگاه‌ها حضور دارند، ترافیک اتوبان‌ها نشان می‌دهد مردم بیرون می‌آیند ولی خون خود را اهدا نمی‌کنند.

 

استان‌هایی که تعداد بیماران تالاسمی بیشتری مانند استان سیستان و بلوچستان دارند، مشکل کمبود خون بزرگ‌تر است. شهروندان سیستان و بلوچستان باید بر اهمیت اهدای خون خود توجه بیشتری داشته باشند و هر چه زودتر برای این حرکت خداپسندانه اقدام کنند.

 

هرچند خون موردنیاز بیماران در این استان با توجه به ظرفیت شبکه خون‌رسانی کشوری تأمین خواهد شد، اما بر اساس یافته‌های علم ایمونوهماتولوژی اولویت درمان بیماران با خون اهدایی در همین استان است.

 

شاخص اهدای خون زنان خراسانی و سیستان و بلوچستانی بالاتر از میانگین کشوری

در هفت ماه جاری یک‌میلیون و 376 هزار و 293 نفر برای اهدای خون در سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد مراجعه 882 هزار و 106 واحد خون اهداشده است و از این تعداد 163 هزار و 396 نفر برای اولین بار برای اهدای خون مراجعه کردند.

 

بر اساس این گزارش، از اول فروردین تا پایان مهرماه سال جاری بیشترین میزان خون اهدایی در کشور مربوط به استان‌های تهران، فارس، خراسان رضوی، اصفهان و مازندران بوده است و 15 درصد خون اهدایی در کشور مربوط به استان تهران است.

 

در هفت ماه سال جاری بانوان استان خراسان جنوبی، کردستان، لرستان، سیستان و بلوچستان اقبال بیشتری به اهدای خون داشتند. شاخص اهدای خون بانوان در خراسان جنوبی 8 درصد بوده است، درحالی‌که میانگین شاخص اهدای خون بانوان در کشور 5 درصد است.


سیستم ایمنی با اهدای پلاسما ضعیف نمی‌شود

معمولاً به دنبال بروز خونریزی، دستگاه خون‌ساز فعال‌شده و شروع به جایگزین کردن خون ازدست‌رفته می‌کند، اما در مواردی که خونریزی خیلی شدید باشد یا در برخی بیماری‌هایی که دستگاه خون‌ساز  بدن را درگیر می‌کنند، سیستم خون‌سازی قادر به جایگزینی خون ازدست‌رفته نیست. در چنین شرایطی، تنها اهدای خون توسط یک داوطلب سالم و تزریق خون او می‌تواند در لحظات مرگ و زندگی، نجات‌بخش یک انسان نیازمند باشد.

 

طبق گفته‌های دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون؛ کرونا ربطی به اهدای خون و انتقال خون ندارد، چون  کرونا یک بیماری تنفسی است و کلیه پروتکل‌های بهداشتی در مراکز اهدای خون رعایت می‌شود و با اهدای پلاسما، سیستم ایمنی پایین نخواهد آمد، به این دلیل که آنتی‌بادی به‌صورت مداوم در بدن ساخته می‌شود.

 

اکنون که بسیاری از برنامه‌ریزی‌های شما تحت تأثیر بیماری کرونا و تعطیلی‌های اجباری دوران شیوع آن قرارگرفته است و زمان کافی برای کارهای خارج از برنامه دارید، بهتر است به مراکز سازمان انتقال خون مراجعه کنید و برای بیمارانی که حیاتشان به خون شما وابسته است، قدمی کوچک بردارید و به آن‌ها زندگی بخشید.

 

لزوم حمایت دولت از بیماران تالاسمی سیستان و بلوچستان

بیماران تالاسمی که مصرف‌کنندگان عمده خون در سیستان و بلوچستان هستند نیازمند خون کم لکوسیت (خونی که گلبول‌های سفید آن تا میزان ممکن کاهش‌یافته است) هستند و تأمین این نوع فرآورده خون نیازمند حمایت هرچه بیشتر دولت از سازمان انتقال خون است.

 

دانشگاه‌های علوم پزشکی استان نیز باید با پرداخت به‌موقع مطالبات و بدهی‌های خود به سازمان انتقال خون این مجموعه خدمت رسان را در تأمین گلبول‌های قرمز فشرده کم لکوسیت شده یاری دهند تا از دیگر هزینه‌های درمان بیماران تالاسمی کاسته شود.

 

مدیریت زمان‌بندی تزریق خون به بیماران تالاسمی که مصرف‌کننده مستمر خون هستند به تعادل میان اهدای خون و توزیع آن کمک خواهد کرد. با افزایش ظرفیت سردخانه‌ها در نقاطی از کشور پلاسماهای استان زاهدان منتقل خواهد شد و زیرساخت سردخانه‌های این اداره توسعه خواهد یافت.

 

تالاسمی چیست؟

تالاسمی نوعی اختلال خونی ارثی است که موجب کاهش هموگلوبین بدن نسبت به حالت طبیعی می‌شود. هموگلوبین سلول‌های قرمز خون را قادر به حمل اکسیژن می‌کند. تالاسمی می‌تواند باعث کم‌خونی شود و خستگی را در پی داشته باشد. علت بروز بیماری تالاسمی جهش DNA سلول‌هایی است که هموگلوبین را می‌سازند. جهش‌های مرتبط با تالاسمی از والدین به کودکان منتقل می‌شود و فرد بیمار نقشی در ابتلای خود نداشته است.

 

در صورت ابتلای فرد به تالاسمی خفیف نیازی به درمان نیست و چنانچه هموگلوبین فرد مبتلا به انواع مینور تالاسمی در محدوده نرمال و بالاتر از  12.5 (دوازده و نیم) گرم بر دسی لیتر باشد می‌تواند با مراجعه به مراکز اهدای خون سراسر کشور خون اهدا کند. در حالت‌های شدیدتر به انتقال خون منظم نیاز است بنابراین افراد مبتلا به تالاسمی نوع ماژور به دلایل کم‌خونی و دریافت مکرر خون امکان اهدای خون به دیگران را تا پایان عمر نخواهند داشت.

 

بیش از 20 درصد خون‌های اهدایی در کشور به مصرف بیماران تالاسمی ماژور می‌رسد.

 


انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha