خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6665
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۰۲:۵۸
خبر خوب؛

صدور اولین شناسنامه فرزند مادر ایرانی با همسر خارجی/ بی‌شناسنامه های سیستان و بلوچستان را هم دریابید

صدور اولین شناسنامه فرزند مادر ایرانی با همسر خارجی/ بی‌شناسنامه های سیستان و بلوچستان را هم دریابید
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران از صدور و تحویل اولین شناسنامه فرزند ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی در استان تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، منصور حاجی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران عصر امروز در جمع خبرنگاران از صدور و تحویل نخستین شناسنامه فرزند حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی در استان تهران خبر داد و اظهار کرد: به استناد قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، مصوبه سال ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی ایران، نخستین شناسنامه ایرانی برای فرزندان مادر ایرانی مزدوج با اتباع خارجی در کشور توسط این اداره کل صادر و تحویل شد.

 

وی گفت: در اجرای قانون تابعیت مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران، ۱۸۳۰۰ نفر از افراد متقاضی این قانون در سایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران و وزارت کشور ثبت‌نام کردند که به یاری خداوند متعال اولین شناسنامه ایرانی در کشور توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران صادر و تحویل متقاضی مربوطه شد.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران ادامه داد: از تعداد افرادی که در سایت فوق‌الذکر ثبت‌نام کرده‌اند، ۱۰۵۱ پرونده برای صدور شناسنامه ایرانی تشکیل و در حال انجام مراحل اجرایی بوده و ۱۴۰۰ پرونده نیز در دست اقدام است.

 

حاجی افزود: این اداره کل در راستای تحقق کامل مصوبه مجلس شورای اسلامی ضمن پاسخگویی به مراجعان و فرزندان مشمول قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، برای اجرای دقیق این قانون با تمامی امکانات اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

 

بی‌شناسنامه های سیستان و بلوچستان را هم دریابید

واقعیت موجود استان سیستان و بلوچستان حاکی از حضور گسترده فاقدان شناسنامه مدعی تابعیت ایرانی و اتباع بیگانه و فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه مجاز و غیرمجازی است که هزینه‌های آشکار و پنهان بسیار زیادی را در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و بعضاً در حوزه آسیب‌های اجتماعی بر استان تحمیل می‌کنند.


در حوزه اتباع بیگانه غیرمجاز خصوصاً فاقدان شناسنامه نمی‌توانیم مباحث و سرفصل‌ها را صرفاً به‌‌عنوان مباحثی اجتماعی در نظر بگیریم. از سویی در نظر گرفتن معضلات مرتبط با فاقدان شناسنامه مدعی تابعیت ایرانی به‌‌عنوان مسائل و مباحث صرفاً امنیتی نیز اقدامی ناصواب است، بنابراین در اتخاذ سیاست‌های مناسب تقنینی، اجرایی و قضایی به‌منظور تصمیم‌گیری برای این گروه از جمعیت ساکن استان، می‌بایست با در نظرگیری کلیه زوایا و ابعاد سیاست‌گذاری اقدام مناسب را مدنظر قرارداد.

 

مقوله فاقدان شناسنامه و اتباع بیگانه در استان از حساسیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا در سیاست‌گذاری‌های ملی نسبت به احصاء دیدگاه‌های کارشناسی استان نیز اقدام شود همچنین نشست‌های مستمر در این راستا باهدف کاهش معضلات موجود و پیشگیری از مهم‌ترین اقداماتی است که ما در دستور کار خود قراردادیم.

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha