خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6694
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۶:۰۸
کوچک‌ترین بارش و تبدیل خیابان به دریاچه

تصاویر: اینجا «ونیز» نیست، زاهدان است!

تصاویر: اینجا «ونیز» نیست، زاهدان است!
بارندگی‌های دو روز اخیر در زاهدان هر چند در هر مرحله مدت کوتاهی شهر را بارانی کرد اما همین بارش برای تبدیل شدن خیابان‌های شهر به دریاچه‌های مصنوعی کافی بود!

به گزارش اس.بی پرس، باران نعمتی الهی است که همگان از بارش آن ابراز خرسندی می‌کنند و برکات زیادی به همراه دارد؛ اما در پی سوءمدیریت همین بارش هر چند در مدت زمان کوتاه و چند دقیقه‌ای موجب دردسرهایی برای مردم بسیاری از محله‌های شهر زاهدان می‌شود.

 

طی دو روز اخیر بارش‌هایی در زاهدان هر چند در هر مرحله مدت کوتاهی شهر را بارانی کرد؛ اما همین بارش برای تبدیل خیابان‌های زاهدان به دریاچه‌های صنوعی کافی بود و این ماجرای هر ساله مردم زاهدان است.

 

 

آبگرفتگی نامتعارف مشکل هر سال مردم زاهدان

ضعف زیرساختی زاهدان به ویژه در زمینه جوی آب کنار خیابان و شیب‌بندی نامناسب کوچه‌ها از جمله عواملی است که موجب می‌شود مردم این شهر با کوچکترین بارندگی در هر محله با آبگرفتگی‌های نامتعارف مواجه شوند.

 

علاوه بر این چاله چوله‌های فراوان آسفالت خیابان‌های شهر در پی آبگرفتگی بعضاً زیر آب رفته و از دید رانندگان خودروها پنهان و در بسیاری از مواقع موجب وارد آمدن خسارات به خودروها می‌شود. به این موارد اضافه کنید کنده‌کاری کوچه و خیابان‌های زاهدان برای لوله‌گذاری گاز و سرعت ترمیم لاک‌پشتی آنها که مزید بر علت شده تا حجم خسارات افزون شود.

 

 

این در حالی است که معضل آبگرفتگی نامتعارف مشکل امروز و دیروز مردم زاهدان نیست و در واقع این مردم سالهاست با مباحثی از این قبیل دست و پنجه نرم می‌کنند؛ شهری که نام "کلان‌شهر" را یدک می‌کشد و هیچ یک از شاخص‌های آن به ویژه در زمینه زیرساخت نزدیک به دیگر کلان‌شهرهای کشور نیست.

 

 

هنگام بارندگی برخی محله‌ها تنها با قایق امکان تردد دارند!

یکی از شهروندان زاهدانی در این رابطه به خبرنگار ما می‌گوید: کوچکترین بارندگی در زاهدان تردد شهری را به ویژه برای عابران پیاده دشوار و در برخی کوچه‌ها غیرممکن می‌کند. مبالغه نیست اگر بگویم در برخی محله‌های سطح شهر پس از نیم ساعت بارندگی امکان استفاده از قایق وجود دارد!

 

شیبک اضافه می‌کند: امسال که حضور دانش‌آموزان در مدارس به دلیل شیوع کرونا تقریباً منتفی شده خیال خانواده‌ها کمی آسوده است؛ وگرنه در هنگام بارندگی رساندن دانش‌آموزان به مدارس مصیبت اعظم است! یعنی در بسیاری از محله‌ها به قدری آبگرفتگی شدید می‌شود که بدون خودرو اصلاً امکان رساندن دانش‌آموزان به مدارس وجود ندارد و معمولاً در چنین شرایطی تاکسی‌ها هم سرویس‌دهی دارند.

 

 

وی با ابراز گلایه از این شرایط، گفت: بد ماجرا اینجاست که به نظر نمی‌رسد متولیان امر حتی در دراز مدت برنامه‌ای برای حل این معضل داشته باشند. قاعدتاً در هر کلانشهر دیگری چنین مشکلی وجود داشت نهایتاً با اجرای یک برنامه چندساله زیرساخت‌ها تقویت و مشکل پس از مدتی حل می‌شد اما واضح است که این اراده در زاهدان وجود ندارد.

 

 

مرکز استان محروم از حداقل امکانات رفاهی

شهلی‌بر دیگر شهروند زاهدانی در این رابطه به خبرنگار ما گفت: مشکل تامین سوخت برای گرمایش منازل از جمله مواردی است که در ایام بارندگی با آن درگیر هستیم. محل سکونت بسیاری از مردم زاهدان هنوز گازکشی نشده و گرمایش منازل آنها با بخاری نفتی یا بخاری گازی که از سیلندرهای گاز 50 کیلویی تغذیه می‌کنند، تامین می‌شود.

 

وی ادامه داد: تامین نفت و گاز در زمان بارندگی و آبگرفتگی معابر بسیار دشوار می‌شود و اگر در این میان خانواری با معضل کمبود سوخت مواجه شود، باید در سرما به سر ببرد. چرا مردم زاهدان باید از حداقل‌ها محروم باشند، آن هم در شرایطی که مثلاً در مرکز استان سکونت دارند و باید از امکانات رفاهی مناسب برخوردار باشند؛ مردم زاهدان همیشه صف‌نشین هستند و یک روز در صف بنزین و روز دیگر در صف نفت و گاز و ... روزگار می‌گذرانند.

 

 

نسخه شهرداری باز هم اقدامات اورژانسی

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری زاهدان در این رابطه اظهار داشت: با توجه به بارش باران دو روز اخیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری از ساعات اولیه شروع بارندگی با بکارگیری همه ماشین آلات عمرانی، خدمات شهری و پرسنل، جهت پشتیبانی مناطق پنجگانه شهرداری در بازگشایی معابر سطح شهر اقدام کرده و در حال حاضر نیز اداره خدمات موتوری سازمان در آمادگی کامل برای مقابله با هرگونه حادثه غیرمترقبه ناشی از بارندگی به سر می‌برد.

 

الیاس اربابی تصریح کرد: درپی بارش باران در برخی خیابان‌های شهر آب گرفتی معابر وجود دارد که با توجه به این وضعیت سازمان مدیریت پسماند  تا بهبود کامل شرایط جوی در آماده‌باش کامل خواهد بود.

 

 

وی با اشاره به فعالیت اکیپ‌های ضابط سازمان مدیریت پسماند جهت شناسایی معابر دارای آبگرفتگی، گفت: همه رانندگان، ضابطین و  واحد تامین سوخت ماشین آلات سازمان از ساعات اولیه شروع بارندگی با استفاده از چند دستگاه لودر و انتقال بیل زنجیری توسط کمرشکن به مسیل "شیرآباد" که بیشترین آب گرفتگی را داشته و همچنین با بکارگیری این ماشین آلات در سطح مناطق نسبت به بازگشایی معابر و کوچه‌ها و خیابان‌ها به ویژه در محدوده منطقه چهار شهرداری  اقدام کرده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: رانندگان، واحد تعمیرگاه و جایگاه سوخت‌رسانی  از ساعت 18 روز گذشته با استقرار در محل سازمان مدیریت پسماند به حالت آماده‌باش کامل درآمدند و مشغول فعالیت هستند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

داغ های مجازی

از سوی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری؛

بلیت ۵۸ میلیون تومانی اربعین تکذیب شد

17 نفر از شهدا کودک و 4 نفر نیز زن هستند

شهادت دومین دختر بچه فلسطینی در نوار غزه