خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6697
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۰۹:۰۳
معاون استاندار سیستان و بلوچستان:

وزارت امور خارجه در برنامه حفاظت از تالاب هامون نقش آفرینی کند

 وزارت امور خارجه در برنامه حفاظت از تالاب هامون نقش آفرینی کند
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هماهنگی و مذاکره وزارت امور خارجه با کشور افغانستان در اجرای موفق برنامه حفاظت از تالاب هامون بسیار موثر است.

به گزارش اس.بی پرس، ماندانا زنگنه در نشست کارگروه حفاظت از تالاب هامون به گره خوردن این تالاب به مسائل اقتصادی و اجتماعی منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: مراقبت از این تالاب با توجه به اینکه خشکسالی‌های متعدد در منطقه وجود دارد باید در شرایط فعلی که این تالاب از وضعیت آب خوبی برخوردار است به صورت مؤثر صورت گیرد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: طرح حفاظت از تالاب هامون در برنامه ۵ ساله با همکاری سازمان ملل انجام می‌شود که انتظار است فرمانداران و مدیران دستگاه‌های منطقه منطبق با طرح جامع حفاظت از تالاب برنامه‌ها را به پیش ببرند و در کنار آن پروژه‌ها و برنامه‌های داخلی نیز با این طرح هماهنگ و هم افزا باشد.

 

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر طرح‌های زیادی در استان مورد توجه قرار گرفته و نهادهایی از جمله بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و بسیج مستضعفان طرح‌هایی در منطقه اجرا می‌کنند که برای جلوگیری از موازی کاری باید هماهنگی و هم افزایی در برنامه‌ها وجود داشته باشد.

 

زنگنه گفت: یکی از چالش‌هایی که در اجرای این طرح وجود دارد موضوع هماهنگی با کشور افغانستان در بحث تالاب هامون است که باید کار گروهی منسجم در وزارت خارجه شکل بگیرد و برنامه‌ها در سطح ملی و بین المللی دنبال شود.

 

وی افزود: در برنامه حفظ تالاب هامون و معیشت پایدار، قطعه افغانستان هم باید در دستور کار قرار بگیرد و این کار به صورت منسجم توسط سازمان ملل دنبال شود.

 

وی ادامه داد: علاوه بر این گره‌زدن مباحث اقتصادی در دو سوی مرز در راستای این طرح بسیار مهم است و آنچه قرار است انجام شود صرفاً برنامه‌های خود منطقه سیستان نیست و باید این برنامه‌ها با نگاه به کشور افغانستان نیز برنامه‌ریزی شود.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان تجارت، خدمات بازرگانی و ارتباط با کشورهای همسایه و ایجاد واحدهایی که متناسب با بازار کشورهای همسایه باشد را در نیل به اهداف موفق این طرح مؤثر دانست.

 

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در آستانه ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس هستیم و همچنین در آستانه تدوین برنامه هفتم قرار داریم، طرح حفاظت از تالاب هامون باید در این برنامه‌ها دیده شود و برای این امر سازمان محیط زیست باید از طریق سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان مجلس برنامه حفاظت از تالاب هامون را در لایحه بودجه سال آینده و همچنین برنامه توسعه هفتم پیگیری کنند.

 

زنگنه ظرفیت سازی، نهاد سازی و توانمندسازی نهادهای موجود را در اجرای این موفق این طرح بسیار مهم عنوان کرد و افزود: برای توانمندسازی نهادهای فعال در منطقه باید در حوزه آموزش این نهادها اقدام شود.

 

گفتنی است، طرح احیای تالاب هامون با سه رویکرد: افزایش ظرفیت و هماهنگی میان نهادهای محلی جهت بهبود مدیریت تالاب، مدیریت پایدار آب و خاک و کشاورزی نوین مطابق با اقلیم و ایجاد معیشت‌های جایگزین شروع شده است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha