خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6762
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۱۶:۱۸
افغانستان:

پیشرفت‌های مهمی در نهایی‌سازی سند جامع با ایران حاصل شده است

پیشرفت‌های مهمی در نهایی‌سازی سند جامع با ایران حاصل شده است
وزارت خارجه افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که در سفر معاون این وزارتخانه به تهران و دیدار با همتای ایرانی‌اش پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای برای نهایی‌سازی سند جامع دو کشور حاصل شده است.

به گزارش اس.بی پرس، وزارت خارجه افغانستان در بیانیه‌ای اظهار داشت که هدف عمده سفر «میرویس ناب» معاون وزارت خارجه افغانستان به تهران و دیدارش با «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت خارجه ایران انجام مذاکرات درخصوص توسعه و گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجارتی، ترانزیت و حمل‌ونقل، سرمایه‌گذاری مشترک در تولید انرژی و نهایی‌سازی سند همکاری‌های جامع و بلندمدت میان دو کشور بود.

 

بیانیه می‌افزاید که در جریان این سفر معاون وزارت‌خارجه افغانستان همتای ایرانی‌اش مذاکرات فشرده‌ای را درخصوص سند جامع همکاری‌های بلندمدت میان دو کشور داشت و دو طرف به پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای برای نهایی‌سازی این سند دست‌ یافتند.

 

دو طرف همچنین درباره اهمیت مشورت‌های سیاسی درخصوص موضوعات منطقه‌ای، روند مذاکرات صلح و نقش ایران در ایجاد اجماع منطقه‌ای، وضعیت سیاسی و امنیتی افغانستان و منطقه، افتتاح خط‌آهن خواف - هرات در آینده نزدیک و اهمیت آن در رشد و توسعه اقتصادی، بحث و تبادل نظر کردند و به توافقاتی دست یافتند.

 

در بیانیه آمده است: معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان در ادامه دیدارهایش در ایران با «رضا اردکانیان» وزیر نیرو و رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و معاونین وزیر نیرو درخصوص توسعه و‌ گسترش همکاری‌های دوجانبه اقتصادی، برگزاری ششمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و اجرایی‌شدن پروژه‌های اقتصادی مشترک میان دو کشور به‌ویژه تولید برق از باد در غرب افغانستان، دیدار و تبادل‌نظر کردند.

 

اردکانیان در این دیدار ضمن اعلام آمادگی ایران برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ زیربنایی در افغانستان گفت: آمادگی برای افتتاح قطعه سوم راه‌آهن خواف - هرات توسط رؤسای‌جمهور هر دو کشور به‌شکل حضوری یا مجازی انجام می‌شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha