خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6814
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۴:۰۸
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی در گفتگو با اس.بی پرس

پیوستن امام‌جمعه زابل به چالش خبر خوب اس.بی پرس/ عزیزی: خیرین به‌جای توزیع وعده غذایی، شغل ایجاد کنند

پیوستن امام‌جمعه زابل به چالش خبر خوب اس.بی پرس/ عزیزی: خیرین به‌جای توزیع وعده غذایی، شغل ایجاد کنند
امام‌جمعه زابل در خصوص اشتغال‌زایی در منطقه سیستان می‌گوید: اشتغال بسیار مهم است ولی ما چشممان را به مرز دوخته و از سایر ظرفیت‌ها غافل ماندهاییم؛ کارخانه کاشی هزاران نفر را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول خواهد کرد و ما برای توسعه این موضوع پیگیر راه‌اندازی سایر کارخانه‌ها نیز هستیم.

به دنبال انتشار گزارش اس.بی پرس با عنوان «تشریح دلایل عدم پیشرفت صنعتی سیستان/ کارخانه کاشی زابل چرا متوقف‌شده است؟» طی هفته گذشته، جلسه بررسی مشکلات احداث کارخانه کاشی و سرامیک در راستای رفع موانع تولید و اشتغال‌زایی پایدار در منطقه، با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی امام‌جمعه شهرستان زابل، مهندس گنجی فرماندار زابل و هیئت مؤسس کارخانه در محل دفتر امام‌جمعه شهرستان زابل برگزار شد.


خبرنگار ما در راستای انجام رسالت خود و رفع مشکلات سرمایه‌گذاران برای اشتغال‌زایی در استان به دفتر حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی امام‌جمعه شهرستان زابل مراجعه کرد تا در گفتگویی حضوری نتایج جلسه با سرمایه گزار کارخانه کاشی را جویا شود.


امام‌جمعه زابل در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس، به بیان جزئیات این جلسه پرداخت و گفت: تمام مشکل سرمایه‌گذار کارخانه کاشی در تضامین بانک است چراکه قرار است ۶۰ میلیارد به او وام دهند اما چند برابرش از او وثیقه گرفته شود که خب ایشان نمی‌توانند.

 


وی افزود: حدود ۲۰ سرمایه‌گذار در پروژه بوده‌اند که گذر زمان باعث شده است تعدادی از آن‌ها بروند لذا مقرر شد یک سفر به یزد برویم و رضایت آن‌ها را برای بازگشت جلب نماییم.


امام‌جمعه زابل اظهار داشت: قرار شد سرمایه‌گذار کار را شروع کند و ادامه دهد و تعهد دادیم در استان هر گرهی داشته باشند، پیگیری کنیم تا رفع شود و در این راستا هر جا کارخانه‌ یا کارگاهی به گره و بن‌بست خورده است رسانه‌ها چشم ما باشند و به ما اطلاع دهند.

 

گفتنی است پس ا ز این جلسه اطلاعیه‌ای از سوی هیئت مؤسس کارخانه در جهت جذب پیمان‌کار منتشرشده است.

 

امام‌جمعه زابل در خصوص اشتغال‌زایی در منطقه افزود: اشتغال بسیار مهم است ولی ما چشممان را به مرز دوخته و از سایر ظرفیت‌ها غافل ماندهاییم؛ کارخانه کاشی هزاران نفر را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول خواهد کرد و ما برای توسعه این موضوع پیگیر راه‌اندازی سایر کارخانه‌ها نیز هستیم.

 

خیرین وعده غذایی ندهند؛ اشتغال ایجاد کنند

حجت‌الاسلام عزیزی ضمن تشکر از خیرینی که با نیت پاک به منطقه کمک می‌کنند، اظهار داشت: ما قدردان خیرین هستیم اما بعضی روششان روش سالمی نیست و ما نباید فکر کنیم مردم سیستان مردمی هستند که نیاز به وعده غذایی دارند!

 

وی تصریح کرد: این نگاه که مردم سیستان فقیرند باید عوض شود؛ آقایانی که ۲۰۰ میلیون برای کشت گوسفند و توزیع برنج و وعده‌غذایی خرج می‌کنند با همان پول می‌توانند اشتغال ایجاد کنند که این خود خیر ماندگار است.

 

اگر واقعیت را می‌خواهید بگویید فقط از فقر نگویید

امام‌جمعه زابل در واکنش به اینکه برخی میگویند اگر به‌منظور خدشه‌دار نشدن چهره استان، فقر را نشان ندهیم واقعیت را نشان نداده‌ایم، اظهار داشت: اگر واقعیت را می‌خواهید بگویید واقعیت این است که سیستانی غیرتمند است، واقعیت این است که سیستانی در طول تاریخ عزیز بوده است، واقعیت این است که سیستانی هیچ‌وقت دست نیاز به‌سوی کسی دراز نکرده است؛ بلکه همیشه بخشیده است و من روضه‌ای غم‌انگیزتر از این ندیده‌ام که الآن باید بماند در روستا تا زمانی که خیری بیاید؛ آقایان کاری نکنند که مردم فکر کنند باید دست دراز کنند.

 

وی افزود: این نگاه که به مردم سیستان به‌عنوان فقیر نگاه می‌کنند باید تغییر کند؛ رسانه‌ها این را به عالم بگویند؛ مردم سیستان فقیر نیستند که محتاج یک وعده غذایی باشند؛ کسی اگر می‌خواهد به این مسلمان‌ها کمک کند باید شغل ایجاد کند؛ اگر می‌خواهید کیسه برنجی اهدا کنید و عکسی بیندازید اصلاً نیایید!

 

 

امام‌جمعه زابل جهت اشتغال‌زایی و برون‌رفت سیستان از فقر چند راهکار کلی را به شرح زیر بیان داشت:

 

1. از ظرفیت طوایف برای کارآفرینی و فقرزدایی می‌توان استفاده کرد و برنامه‌هایی در این خصوص در حال اجراست و به‌زودی به اطلاع عموم خواهد رسید.

2. مجمع خیرین سیستان در حال تشکیل است تا خیرین بتوانند هدفمند و ماندگار کمک‌رسانی کنند.

3. کارخانه‌های معطل‌مانده که عموماً مشکلشان از طرف بانک است سریع‌تر گره کارشان گشوده شود و اشتغال‌های کوچک خانگی و زودبازده نیز می‌تواند مؤثر باشد و متولیان امر باید این موضوع را نیز موردتوجه قرار دهند.

4. مراکز فنی روی آنچه نیاز جامعه است متمرکز شوند؛ فنی و حرف‌هایی باید رشته‌هایی که باعث رونق کسب‌وکار در سیستان می‌شود را گسترش دهد تا علاوه بر کسب‌وکار خانگی؛ تربیت نیرو بامهارت کافی برای کارخانه‌ها نیز انجام پذیرد.

 

وی افزود: اگر موارد فوق با جدیت پیگیری شود شک ندارم سیستان منبع بزرگ ثروت برای کل کشور خواهد شد.

 

در پایان امام‌جمعه زابل نیز به چالش خبر خوب اس.بی پرس پیوست و اظهار داشت: طی پیگیری‌هایی که انجام شد؛ باهدف افزایش اشتغال و توجه به توان بومی، کشتارگاهی که سال‌هاست تعطیل‌شده بود به‌زودی راه‌اندازی رسمی خواهد شد و مرغ تولیدی خود سیستان را مصرف خواهید کرد.

 

گفتگو از فاطمه شیرزایی

 

انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی