خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6821
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ - ۰۰:۰۱
این بار خبری از سیاه نمایی نیست!

آغاز فیلم‌برداری «لیپار» در چابهار/ اولین پروژه سینمایی بومی سیستان و بلوچستان کلید خورد

آغاز فیلم‌برداری «لیپار» در چابهار/ اولین پروژه سینمایی بومی سیستان و بلوچستان کلید خورد
«لیپار» نخستین فیلم سینمایی با کارگردانی حسین ریگی بومی اهل سیستان و بلوچستان و تهیه‌کنندگی سعید خانی که فردى باسابقه در سینما است کلید خورد. 

عادل مزاری دبیر ستاد توسعه سواحل مکران سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر، به خبرنگار اس.بی پرس گفت: با توجه به محتوای غنی «لیپار» در حوزه سینمای کودک و نوجوان، این فیلم سینمایی می‌تواند در معرفی ظرفیت‌های واقعی و مثبت سیستان و بلوچستان مؤثر باشد.

 

حسین ریگی کارگردان «لیپار» دراین‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: طرح اولیه فیلم‌نامه «لیپار» به بنیاد سینمایی فارابی ارائه شد که پس از بررسی و موافقت با ایده اولیه، با همکاری گروه خلاق طراحی فیلم‌نامه این بنیاد، تیم فیلم‌نامه‌نویسی شکل گرفت و طی یک سفر ۱۰ روزه به منطقه سیستان و بلوچستان و به‌ویژه شهر چابهار، به فیلم‌نامه اولیه رسیدیم و در ادامه، نسخه تکمیلی تأیید شد و بنیاد سینمایی فارابی برای مشارکت در ساخت پروژه آمادگی خود را اعلام کرد.

 

کارگردان بومی اولین پروژه سینمایی سیستان و بلوچستان درباره «لیپار» می‌گوید: این فیلم یک ملودرام اجتماعی با رگه‌هایی عاشقانه  بوده و خط اصلی فیلم درباره پنج نوجوان است که در یک موقعیت خاص قرار می‌گیرند؛ البته تلاش کرده‌ایم چه در مراحل نگارش فیلم‌نامه و چه در مراحل ساخت نگاه متفاوتی از استان سیستان و بلوچستان و مردمانش را ارائه کنیم.

 

بر اساس این گزارش، این فیلم با حمایت استاندار سیستان و بلوچستان، بنیاد سینمایی فارابی و سازمان منطقه آزاد چابهار ساخته می‌شود و سازندگان آن تلاش می‌کنند فیلم مذکور به جشنواره فجر امسال برسد و امید می‌رود حتى در جشنواره‌های جهانى حضور پیدا کند و مقام کسب کند.

 

در نقدی که پیش‌ازاین تحت عنوان «ظلمی که سینمای ایران به مردم سیستان و بلوچستان تاکنون کرده کمتر نهادی توانسته انجام دهد» اشاره کردیم اکثر فیلم‌هایی که درباره این استان ساخته‌شده یا به بحث مواد مخدر پرداخته‌اند و یا به اشرار، فقر و... می‌پردازند و تاکنون فیلمی که به چهره اصلی زیست‌بوم سیستان و بلوچستان و مهمان‌نوازی، تاریخ، جغرافیا و شاخصه‌های اجتماعی این استان پرداخته باشد، ساخته نشده و به‌جرئت می‌توانم بگویم سینمای ایران متأسفانه صرفاً به نکات منفی که شاید پنج درصد استان را شامل شود پرداخته و از ۹۵ درصد ظرفیت‌های محتوایی و فرهنگی مثبت منطقه غافل مانده است.

 

کارگردان فیلم سینمایی «لیپار» بخشی از این ماجرا را نبود شناخت و بخشی را نبود تحقیق درست درباره استان می‌داند و می‌گوید: یکی از وظایف من به‌عنوان اولین فیلم‌ساز سیستان و بلوچستان، دیده شدن فیلم است و باید فیلمی بسازم که در سطح ملی و جهانی دیده شود.

 

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم از توان و حضور بازیگران مطرح سینمای ایران در «لیپار» استفاده شود، افزود: باتجربه‌ای که در فیلم‌های کوتاه و تلویزیونی از کار با بازیگران بومی داشتم، قطعاً از بازیگران خلاق استان که واجد توانایی‌ هستند اما شرایط دیده شدن نداشته‌اند، استفاده خواهم کرد...

 

لازم به ذکر است در برنامه کلید خوردن فیلم‌برداری لیپار، ساداتی نژاد، رشیدیان و سعیدی رئیس و اعضا کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، وطنخواه رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، گلشنی و شهرکی از منطقه آزاد چابهار و جمعی از مدیران محلی حضور داشتند.

 


گزارش از هوشنگ رئیسی خبرنگار اس.بی پرس

 

انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی