خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6822
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ - ۰۰:۳۰
حضرت علی (ع) درباره این گیاه چه می‌فرمایند؛

تجارت با گیاه دارویی بسیار مفید «اشک»، قربانی فرصت سوزی‌ها در سیستان

تجارت با گیاه دارویی بسیار مفید «اشک»، قربانی فرصت سوزی‌ها در سیستان
گیاه دارویی «اشک» که در عراق به آن «سُعد کوفی» می‌گویند، در حواشی دریاچه‌ی هامون به‌طور خودرو رشد می‌کند و خواص دارویی بسیار مفید و فراوانی دارد که می‌توان با برداشت اصولی، فراوری و بسته‌بندی بازارپسند، بازار جدیدی از محصولات منحصربه‌فرد سیستان را خلق کرد.

اس.بی پرس ـ عباس نورزایی: یکی از گیاهانی که صدها هکتار از آن در حواشی دریاچه‌ی هامون به‌طور خودرو رشد می‌کند، گیاه اویار سلام از خانواده‌ی جگنیان است.


این گیاه در سیستان، «اشک» نامیده می‌شود و هم‌اکنون نزدیک به چهار هزار هکتار از آن در محدوده‌ی دایک کوه خواجه وجود دارد.


این گیاه در عراق به دلیل وجود آن در حوالی نجف، به «سُعد کوفی» معروف است که در منابع طب اسلامی برای آن اهمیتی خاص قائل هستند.


ریشه‌ی این گیاه، به‌صورت ریزوم هایی است که در آن غده‌های کوچک سیاه‌رنگی وجود دارد. این غده‌های سیاه‌رنگ، دقیقاً همان دارویی است که در طب اسلامی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 


ریشه‌ی اشک، برای درمان سرماخوردگی و سرفه، تسکین سردرد، سرگیجه و میگرن مؤثر است و خاصیت مسکن و آرام‌بخشی دارد و برای درمان روماتیسم نیز مفید است.


برای درمان انواع مشکلات رحمی مانند بند آمدن بی‌موقع عادت ماهانه با خونریزی خیلی شدید و همچنین برای رفع ناراحتی‌های زایمان مصرف می‌شود.


در حدیثی از حضرت علی (ع) درباره این گیاه آمده است: «کسی که کمی زعفران خالص و کمی سعد کوفی را با مقداری عسل مخلوط کند و روزانه دو مثقال از آن را بنوشد آن‌قدر حافظه‌اش قوی خواهد شد که بیم آن می‌رود که ساحر شود.»


رفع بوی بد دهان، تقویت دندان و لثه‌ها و سفت کردن لثه‌ها، از دیگر خواص اشک است و در افزایش نیروی جنسی تأثیر دارد و نوعی محرک جنسی محسوب می‌شود.

این گیاه به درمان و رفع برخی ناراحتی‌های دستگاه گوارش کمک می‌کند و مصرف آن برای زخم معده، رفع سوءهاضمه، سوزش معده، نفخ، تهوع و درد شکم نیز مفید است.


بنابراین ضروری است کارآفرینان سیستانی دست بکار شوند و با برداشت اصولی این گیاه، فراوری و بسته‌بندی بازارپسند آن به عملیات استارت آپی پرداخته، بازار جدیدی از محصولات منحصربه‌فرد سیستان را خلق کنند.

 


انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha