خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6865
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ - ۰۲:۴۲
اهتمام ویژه تمام نمایندگان استان در مجلس و مسئولین بومی

لزوم تجهیز پایگاه‌های انتقال خون سیستان و بلوچستان/ بر سر رفع مشکل خون استان، هم‌قسم شوید

لزوم تجهیز پایگاه‌های انتقال خون سیستان و بلوچستان/ بر سر رفع مشکل خون استان، هم‌قسم شوید
درحالی‌که استان سیستان و بلوچستان از مشکلات بسیاری در حوزه زیرساخت و امکانات سازمان انتقال خون رنج می‌برد، جز ردیف‌های نخست فهرست مصرف‌کننده خون در کشور است؛ بنابراین لازم است نمایندگان مجلس و مسئولان بومی برای رفع این مشکلات هم‌قسم و متحد شوند. 

به گزارش اس.بی پرس، اهداکنندگان خون به‌عنوان سرمایه‌های معنوی و ارزشمند سازمان انتقال خون برای تأمین خون سالم به شمار می‌روند، بنابراین برای جلب رضایت هر چه بیشتر آن‌ها باید برنامه‌ریزی منظم و پیوسته‌ای صورت پذیرد تا علاوه بر تشویق مادی و معنوی داوطلبان، مهم‌ترین هدف انتقال خون یعنی تأمین خون و فرآورده‌های سالم آن با بهترین کیفیت استاندارد مطابق موازین تعیین‌شده (بین‌المللی) برای بیماران و نیازمندان و همچنین ترویج طب انتقال خون فراهم گردد. 

 

با توجه به گستردگی استان سیستان و بلوچستان تعدد بیماری‌های خونی، سوانح متعدد جاده‌ای، کمبود پایگاه‌های ثابت انتقال خون و درنهایت ضعف شدید زیرساخت‌های سازمان انتقال خود در استان، وحدت کلمه نمایندگان و مسئولین استان در برطرف کردن مشکلات این حوزه انتظار می‌رود. 

 

به‌طور مثال فقط در منطقه سیستان با دارا بودن 5 شهرستان و وجود چندین مرکز بهداشت و بیمارستان، تنها از خدمات پایگاه ثابت شهرستان زابل بهره‌مند‌است. وضعیتی که علیرغم کمبود امکانات پایگاه از بُعد عملکردی و شاخص‌های سازمان در خدمات‌دهی درجه اعتبار خوبی داشته و دارد اما این وضعیت همیشه پایدار نخواهد بود و در آینده نزدیک با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد شد. 

 

تجهیز و بازسازی پایگاه‌هایی که هم‌اکنون در حال خدمات به داوطلبان اهدای خون هستند و اهتمام در جهت ایجاد واحدهای سیار و پایگاه‌های محلی در مناطق مختلف استان به‌واسطه وجود شمار زیادی از بیماران تالاسمی، اهمیت ماجرا را دوچندان  می‌کند. 

 

نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، با پیگیری‌ها، رایزنی‌ها و آگاه‌سازی لازم اهمیت موضوع در منطقه بابت شمار کثیر بیماران تالاسمی در استان و همین‌طور تعداد تصادفات جاده‌ای بسیار که نیاز به خون را بیشتر از همیشه می‌کند، باید ترتیبی اتخاذ کنند تا از سوی مدیران و مسئولان ذی‌ربط اقدامات مناسبی صورت گیرد، ازجمله:

 

-    فعال‌سازی بخش آزمایشگاه تخصصی (انجام آزمایش توسط دستگان خودکار)
-    تلاش جهت اختصاص اتوبوس‌های ویژه انتقال خون (سامانه متحرک انتقال خون)
-    تلاش و توسعه پایگاه‌های اقماری
-    خرید و تجهیز خودروی سردخانه دار ویژه حمل فرآورده‌های خونی
-    استقرار سیستم هموویژلانس (نظام مراقبت از خون)
-     توسعه و بهینه سازی  پایگاه‎های ثابت استان
-    بازسازی و نوسازی سامانه حمل و نقل و...(اهمیت مساعدت و اختصاص بودجه)

 


انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha