خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6866
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ - ۰۳:۰۵

فرودگاه زابل می‌تواند توسعه سیستان را سرعت ببخشد؛ به‌شرط ها!

فرودگاه زابل می‌تواند توسعه سیستان را سرعت ببخشد؛ به‌شرط ها!
توجه خاص به پتانسیل منطقه بر اساس شرایط جغرافیایی به‌عنوان شاه‌کلید توسعه سیستان می‌طلبد تا در خصوص زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای،‌ ریلی و علی‌الخصوص حمل‌ونقل هوایی اهتمام و تلاش همه‌جانبه و جهادی صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، وسعت منطقه، جمعیت سیستان و وجود شهرستان‌های زابل، هامون، زهک، هیرمند و نیمروز و فاصله مسافت آن تا پایتخت و آب‌وهوای بیابانی، گرم و خشک و برقراری جریان باد در کلیه فصول (بادهای 120 روزه) حاصل توده‌های پرفشار غربی که در فصل تابستان از جهت شمال شرق به جنوب شرق می‌وزد، مشکلات بسیاری را برای مردم شمال استان در استفاده از خدمات فرودگاهی و سفر با هواپیما، به همراه داشته است.

 

بابت وجود هم‌زمان اغلب این مشکلات و همچنین به دلیل کاهش دید افقی خلبان و وجود گردوغبار معلق در هوا شاهد لغو پروازهای متعدد در سال‌های اخیر بوده‌ایم. صرف‌نظر از اینکه همواره می‌بایست در خصوص تأمین نیازهای حمل‌ونقل هوایی مردم سیستان با افزایش پروازها به فرودگاه زابل صورت گیرد، ترمینال سه هزار متری این فرودگاه مناسب برای این تعداد (هفته‌ای سه پرواز) نیست و نیازمند آن است تا نگاه ویژه‌ای از جانب مسئولان ذی‌ربط صورت پذیرد.

 

توجه داشته باشید که ارائه خدمات مناسب به اقشار جامعه و به‌ویژه رونق بیش‌ازپیش به اقتصاد منطقه در خصوص برقراری یک سیستم دقیق و قابل‌اعتماد که بتواند به خلبان در یک فرود آرام و ایمن بالأخص در شرایط بد جوی کمک کند، در جهان امروز به یک نیاز اولیه بدل گردیده است.


یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین دستگاه‌هایی که امروزه در سراسر جهان برای نشستن هواپیما در فرودگاه‌ها از طریق ارسال امواج از آن استفاده می‌شود، سیستم نشستن به‌وسیله دستگاه بدون دید ILS یا همان Instrument Landing System است. این دستگاه به‌عنوان دستگاه تقرب زمینی که همواره راهنمایی دقیق در طول مسیر و باند فرودگاه از طریق سیگنال‌های رادیویی ارائه و در هنگام کاهش دید افقی برای فرود کمک قابل‌توجهی به خلبان می‌کند.

 

با داشتن دانش علمی و البته منابع انسانی دارای تخصص در این حوزه (استقرار دستگاه در فرودگاه زاهدان) در کنار توجیه اقتصادی منطقه اعم از بازارچه‌های مرزی و تأثیرگذاری در صدور محصولات گلخانه‌ای و شیلاتی از طریق حمل هوایی و به‌ویژه مسیر مهم و استراتژیک هوایی (فرودگاه زابل) در پروازهای بین‌المللی: خطوط هوایی مابین افغانستان و چین به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و همچنین مسیر هوایی اتصال اروپا به جنوب آسیا و ... توجه خاص به پتانسیل منطقه بر اساس شرایط جغرافیایی به‌عنوان شاه‌کلید توسعه سیستان می‌طلبد تا در خصوص زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای،‌ ریلی و علی‌الخصوص حمل‌ونقل هوایی اهتمام و تلاش همه‌جانبه و جهادی صورت گیرد. 

 

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی