خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6870
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ - ۰۹:۲۰
اس.بی پرس گزارش می دهد؛

مرز تهدید یا فرصت/ سیستان وبلوچستان دروازه جهش تولید

مرز تهدید یا فرصت/ سیستان وبلوچستان دروازه جهش تولید
در صورت توجه دولت به مرزهای سیستان وبلوچستان این امر می تواند نوید دهنده جهش تولید در کشور شود.

به گزارش اس.بی پرس،  مسئولان  بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان را بهبود  دهنده روابط فرهنگی و اقتصادی با کشورهای همسایه می دانند ، و این امرمی تواند نوید دهنده  توسعه صادارت کالا و در نهایت جهش دهنده تولید در منطقه شود .

قرار گرفتن سیستان وبلوچستان در همسایگی ۲ کشور افغانستان و پاکستان و نیز در اختیار داشتن تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی سبب شده تا مزیت‌های فراوان در تجارت مرزی در این بخش از کشور ایجاد شود.

 

سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری با آب‌های آزاد جهانی به عنوان کوتاهترین راه ارتباطی  با جهان شناخته می‌شود که بهره‌گیری از این مزیت می‌تواند آن را به سکوی جهش تولید در  منطقه تبدیل کند.

 

کارشناسان معتقدند توجه به مسائل اقتصادی و رونق تجارت در بازارچه‌های مرزی، سبب افزایش مبادلات اجتماعی و فرهنگی، توسعه صادرات و در نتیجه فعال‌تر شدن واحدهای تولیدی می‌شود که این امر می تواند گام مهمی در جهش تولید و برقراری امنیت پایدار در مرزهای استان شود .

 

 ظرفیت‌های بالای سیستان و بلوچستان در زمینه ارتباط خارجی با سه کشور افغانستان، پاکستان و عمان از جمله فرصت‌های تجاری بسیار خوب برای این استان و سه کشور یادشده فراهم می کند تا از آن علاوه بر تامین نیازهای داخلی کشور به جهش تولید و افزایش صادرات نیز استفاده کرد.

 

 

 سیستان و بلوچستان  دروازه صادرات 

از منظر کارشناسان تجارت آزاد و معافیت‌ها در بازارچه‌ها می‌تواند کمک قابل ‌توجهی به افزایش مبادلات مرزی و جلوگیری از قاچاق باشد و این استان می تواند با موقعیت خاص خود  به عنوان بارانداز کالاهای داخلی برای صادرات به کشورهای همسایه نقش مهمی   را  ایفا کند و مردم بومی استان نیز باید در این چرخه اقتصادی نقش اصلی را داشته باشند.

 

بگفته سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان : این استان بر اساس مصوبات هیات دولت دارای ۱۳ بازارچه مرزی مصوب است که فعلاهفت بازارچه مرزی موقت در کار صادرات و واردات کالا فعال هستند.

 

ماندانا زنگنه می گوید : بر اساس اعلام کارشناسان از مجموع بازارچه‌های مصوب استان ۶ بازارچه در مرز مشترک با کشور افغانستان و هفت بازارچه در مرز مشترک با پاکستان قرار دارند.

 

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مبادلات تجاری مرزی یکی از شاخص‌ های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه و امرار معاش مردم مرزنشین است اظهار کرد: توجه به چنین مبادلات و داد و ستدهایی در نوع خود افزایش و توسعه همکاری‌های متقابل اقتصادی، گسترش بازارهای محلی، ایجاد صلح و ثبات در مناطق مرزنشین، بهبود امنیت در این مناطق و بهبود زیرساخت‌ها و خدمات مورد نیاز منطقه و حتی کشور را به همراه دارد.

 

وی گفت: با توجه به مرزی بودن سیستان و بلوچستان توسعه بازارچه‌های مرزی می‌تواند به عنوان برگ برنده این استان و تسهیل‌کننده برای قرار گرفتن در مدار و ریل توسعه شمرده شود و در این میان وجود قرابت و نزدیکی فرهنگی و دینی میان مردم این استان با استان‌های هم مرز خود در افغانستان و پاکستان و برقراری روابط دیرینه تجاری میان مردمان این استان در فراهم کردن شرایط برای توسعه این مناطق بسیار حائز اهمیت است.

 

زنگنه با اشاره به اهمیت مبادلات اقتصادی از طریق بازارچه‌های مرزی گفت: به منظور افزایش بهره‌گیری از توان و ظرفیت تجاری بازارچه‌های مرزی پیشنهاداتی نظیر امکان واردات کالاهای اساسی مانند برنج، شکر، دام زنده، مواد اولیه، قطعات یدکی و ماشین‌آلات خط تولید ازسوی مرزنشینان و پیله‌وران مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 بهره‌گیری از ظرفیت‌های مرز و بازارچه‌های مرزی یکی از سیاست‌های راهبردی دولت در مقابله با تحریم‌ها

 

 

معاون امور مجلس رییس جمهوری در سفر بهمن ماه گذشته به سیستان و بلوچستان گفت: بهره‌گیری از ظرفیت‌های مرز و بازارچه‌های مرزی با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا یکی از سیاست‌های راهبردی دولت در مقابل تحریم‌هاست.

 

حسینعلی امیری گفته است: استفاده از ظرفیت‌های مرز و بازارچه‌های مرزی در شرایط تحریم‌ها بسیاری از مشکلات در این زمینه را برطرف می‌کند که این امر در دولت تدبیر و امید در حال انجام است.

 

معاون امور مجلس رییس جمهوری گفت: یکی از سیاست‌های راهبردی دولت تدبیر و امید بحث ایجاد اشتغال و ارتقا سطح معیشت مردم است که بهره‌گیری از ظرفیت مرز و بازارچه‌های مرزی در این زمینه بسیار راه‌گشاست.

 

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نیز گفت: باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های استان از جمله تقویت بازارچه‌های مرزی برای توسعه صادرات محصولات تولیدی زمینه رشد و ترقی استان و گسترش و جهش تولید در منطقه را فراهم کنیم.

 

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی افزود: در استان سیستان و بلوچستان با توجه به استعدادهای نهفته در این سرزمین و وضعیت جغرافیایی این خطه پهناور لازم است با برنامه‌ریزی دقیق، بهره‌گیری شایسته از همه منابع انسانی و بویژه نیروهای جوان، روشنفکر، فعال و همچنین امکانات و ظرفیت‌های فراوان خدادادی در بخش‌های مختلف کشاورزی، دامداری، شیلات و صنعت و معدن و سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها بتوان در جهش تولید استفاده کرد.

 

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: در این زمینه از بازار داخلی برای مصرف آنها و از مزیت مرزهای آبی و خاکی باید استفاده و با تقویت بازارچه‌های مرزی در جهت صادرات محصولات تولید شده تلاش شود تا شاهد یک رشد و ترقی در سیستان و بلوچستان و گسترش و جهش تولید در استان باشیم.

 

موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های مرزی استان گفت: مبادلات مرزی و توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی با کشورهای همسایه بویژه افغانستان باید با سهولت بیشتری انجام شود و کم‌کاری در این بخش از هیچ مدیری پذیرفتنی نیست.

 

وی با بیان اینکه برخی موانع در حوزه مبادلات مرزی وجود دارد که باید به سرعت برداشته شود ادامه داد: کشورهایی چون ایران و افغانستان و پاکستان دارای منافع و اشتراکات بسیاری هستند که در صورت رفع موانع و تسهیل کردن در روند مبادلات شاهد رونق بخش تجارت و اقتصاد و در نهایت جهش تولید در این منطقه خواهیم بود.

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان هم با بیان اینکه طرح مسائلی نظیر توسعه تجارت منطقه‌ای و بین‌المللی بدون توجه به مقوله حمل و نقل و ترانزیت عملا بی‌ثمر خواهد بود، تصریح کرد: اصلی‌ترین قابلیت توسعه این استان به دلیل برخورداری از شرایط ممتاز ژئوپولتیک و استقرار در کنار آب‌های آزاد بین‌المللی خارج از تنگه هرمز، تجارت خارجی، ترانزیت و حمل و نقل است.

 

ایوب کرد افزود: در این راستا رویکرد این اداره‌کل در حوزه پایانه‌های مرزی با توجه به نتایج ارزشمند صادرات و تجارت در کسـب درآمـد ارزی، ایجـاد فرصت‌هـای شـغلی جدیـد و افزایـش نفـوذ منطقه‌ای کشورمان، توسعه و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی و حمل و نقل برنامه‌ریزی شده است.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی