خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6942
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ - ۱۰:۲۳
 مدیر جهاد کشاورزی؛

۴٠٠ هکتار از زمین‌های کشاورزی ایرانشهر به کشت کلزا اختصاص یافت

۴٠٠ هکتار از زمین‌های کشاورزی ایرانشهر به کشت کلزا اختصاص یافت
 مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر در جنوب سیستان‌وبلوچستان گفت: امسال افزون‌بر ۴٠٠ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان به زیرکشت دانه روغنی کلزا رفته است.

مجید فیاضی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با اس.بی پرس، اظهارداشت: ایرانشهر از مناطق مستعد کشت کلزا در سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود بطوری هر ساله کشاورزان بخشی از اراضی خود را به کشت این محصول اختصاص می‌دهند. 

 

وی بیان کرد: این گیاه می‌تواند در تناوب با زراعت گندم و جو قرار گرفته و از تراکم بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز بکاهد. 

 

مدیر جهادکشاورزی ایرانشهر افزود: با برگزاری کلاس‌های آموزش گروهی، آموزش‌های چهره به چهره، ترویج مزایای کشت کلزا، اقتصادی بودن محصول، مزایای تناوب در کشت محصولات زراعی و مزایای کنترل آفات و علف‌های هرز زمین‌های منطقه، زمینه کشت مناسب کلزا فراهم شده است.

 

وی تصریح کرد: کشت کلزا در ایرانشهر از اواسط آبان شروع می‌شود و تا پایان آذر ادامه دارد. 

 

فیاضی متوسط برداشت دانه روغنی کلزا در هر هکتار از زمین‌های ایرانشهر را ۱.۵ تن ذکر کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود از این سطح حدود ٧٠٠ تن محصول برداشت شود. 

 

وی گفت: تاکنون بیش‌از سه تن بذر اصلاح شده کلزا، افزون‌بر ۶٠٠تن کود شیمیایی و یکهزار لیتر سم بین کشاورزان کلزا کار ایرانشهر توزیع شده است.

 

فیاضی با بیان اینکه کار برداشت کلزا در ایرانشهر از نیمه دوم فروردین تا پایان اردیبهشت ادامه دارد گفت: بیش‌از ٢٠٠ نفر در کار کاشت و برداشت کلزا در این شهرستان مشغول بکار هستند.

 

وی تصریح کرد: با توجه به ارزش غذایی کلزا که حاوی ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن، ۱۷ تا ۲۶ درصد پروتئین و کنجاله آن حاوی ۵۰ درصد پروتیین است، کاشت این گیاه مفید و استراتژیک با مصرف آب اندک در صنعت روغن در دستور کار مدیریت جهادکشاورزی ایرانشهر قرار گرفته است.

 
 
 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha