خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6972
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۰:۵۳
رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان خبرداد

ورود دانشگاه عالی دفاع ملی برای توسعه پایدار منطقه مکران / طراحی نقشه راه برای ‌ساخت زنجیره‌ای ‌صنایع

ورود دانشگاه عالی دفاع ملی برای توسعه پایدار منطقه مکران / طراحی نقشه راه برای ‌ساخت زنجیره‌ای ‌صنایع
رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: تفاهم‌نامه همکاری چندجانبه پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، قرارگاه منطقه‌ای قدس نزسا و دانشگاه سیستان و بلوچستان منعقد شد.

به گزارش اس.بی پرس، غلامرضا رضایی اظهار داشت: تفاهم‌نامه همکاری چندجانبه دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، قرارگاه منطقه‌ای قدس جنوب شرق نیرو زمینی سپاه و دانشگاه سیستان و بلوچستان منعقد شد.

 

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: در اجرای فرمان مقام معظم رهبری برای توسعه پایدار منطقه مکران، دانشگاه دفاع عالی امنیت ملی، دانشگاه سیستان و بلوچستان و قرارگاه قدس نیروی زمینی در جنوب شرق کشور، با تشکیل کارگروه توسعه اقتصادی پایدار و بومی مکران، پس از چند جلسه در سطح مدیران در دانشگاه سیستان و بلوچستان به این نتیجه رسیدند که این کارگروه با توجه به ظرفیت‌های موجود، ماموریت‌های مختلفی را در قالب تفاهم‌نامه به ثمر برساند.

 

وی ادامه داد: دستورات لازم جهت تشکیل کارگروه های مربوطه در سطوح مختلف در بین اعضای هیات علمی صادر شده و با استفاده از تمامی ظرفیت های علمی استان و منطقه در راستای مفاد تفاهم نامه گام‌های جدی و استواری برداشته شده است.

 

 

رضایی بیان کرد: از جمله این ماموریت‌ها همکاری در راستای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه مکران با هدف محرومیت‌زدایی و انتقال سرمایه‌های مادی و معنوی استان در احداث صنایع با فناوری‌های اولویت‌دار و پایدار، ایجاد کانون علمی پژوهشی و فناوری برای دستیابی به دانش فنی بومی برای توسعه منطقه مکران، تربیت و تامین  نیروی متخصص و توانمند بومی برای پاسخ به نیاز طرح‌های صنعتی از میان دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های استان در اولویت اول، اجرای دوره‌های تخصصی کوتاه مدت مهارتی مورد نیاز، تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های اقتصادی و صنعتی است.

 

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه قریب 200 طرح بزرگ قرار است با مشارکت مردمی در منطقه مکران در حوزه های مختلف انجام پذیرد، گفت: در این تفاهم‌نامه بر محوریت علمی و اجرایی و نقش حیاتی دانشگاه سیستان و بلوچستان تاکید شده است.

 

 

 

 

متن تفاهم‌نامه همکاری چند جانبه دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، قرارگاه منطقه‌ای قدس نزسا و دانشگاه سیستان و بلوچستان

 

مقدمه:

در راستای اجرای فرمان متاع فرماندهی معظم کل قوا و رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای درخصوص آبادسازی سواحل مکران و ابلاغ انجام ماموریت کشف ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور به دانشگاه عالی دفاع ملی، کارگروه کشف ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور، اقدام به آماده سازی طرح‌های اجرایی خصوصاً سواحل مکران نموده است که به منظور پایداری توسعه و ایجاد قطب علمی توسعه صنایع مورد نیاز بخش‌های صنعتی، کشاورزی، آبزی‌پروری، دامپروری و آموزش نیروی انسانی متخصص و ماهر در منطقه و ایجاد چرخه پایدار توسعه در شرق کشور تفاهم‌نامه چند جانبه بین دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی قرارگاه منطقه ای قدس نزسا و دانشگاه سیستان و بلوچستان به منظور فعال‌سازی توان و ظرفیت های مردمی و منطقه‌ای منعقد می‌گردد.

 

 

ماده یکم، موضوعات و موارد تفاهم‌نامه:

۱. همکاری و مشارکت همه جانبه در ایجاد کانون علمی و نوآوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان و منطقه برای دستیابی به دانش فنی و تبیین استانداردهای بومی فناوری‌های توسعه پایدار در منطقه.

۲. همکاری و برنامه‌ریزی در جهت تربیت و تامین نیروی انسانی متخصص ماهر و توانمند بومی در رده‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مورد نیاز طرح‌های صنعتی از میان دانشجویان بومی استان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های سراسر کشور و اجرای دوره‌های کوتاه‌مدت پودمانی برای همکاران در طرح‌های صنعتی.

۳. همکاری در تهیه نقشه راه برای طراحی و ساخت زنجیره‌ای از صنایع و زیرساخت‌های اساسی آنها برای تولید فرآورده‌های اولویت‌دار مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی.

۴. همکاری در جلب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و مردمی و حمایت از نیروهای متخصص بومی دارای طرح‌های نوآورانه و فناورانه جهت توسعه اقتصادی منطقه با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد.

۵. همکاری در بکارگیری مشاوران فرهنگی در مراکز نوآوری اجتماعی دانشگاه سیستان و بلوچستان و ترویج تفکر علم و فناوری، سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی بین اقشار مختلف جامعه.

۶. همکاری، مشارکت و ایجاد مراکز آزمایشگاهی، پژوهش و فناوری به منظور رفع مشکلات و تخصصی و پیدا کردن راهکارهای اقتصادی و باصرفه در بالاترین سطح علمی جهان و ارائه استانداردهای جدید به مراکز علمی.

 

 

ماده دوم، نحوه اجرای تفاهم‌نامه:

به منظور دستیابی به اهداف و موضوعات قید شده در ماده یکم، کمیته اجرایی مشترکی متشکل از نماینده دانشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی قرارگاه منطقه‌ای قدس نزسا و دانشگاه سیستان و بلوچستان تشکیل و در محل دانشگاه سیستان و بلوچستان مستقر و برنامه‌ریزی و اجرای مواد تفاهم‌نامه را بر عهده خواهد داشت.

بدیهی است چگونگی و نحوه اجرای مفاد این تفاهم‌نامه و میزان تعهد و مسئولیت‌های طرفین توسط قراردادها و موافقت‌نامه‌های جداگانه تحت نظارت نمایندگان رسمی امضاکنندگان تفاهم‌نامه تنظیم می‌گردد.

 

 

ماده سوم، مدت و نسخ تفاهم‌نامه:

این تفاهم‌نامه در سه ماده و سه نسخه جداگانه با اعتبار یکسان تنظیم و در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۶ به امضاء طرفین رسید و اعتبار تفاهم‌نامه از زمان امضا ده سال شمسی می‌باشد.

 

 

امضاء کنندگان:
- سرتیپ پاسدار احمد وحیدی
رئیس دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی
- سرتیپ پاسدار محمد کرمی
فرمانده قرارگاه قدس منطقه‌ای نزسا
- دکتر غلامرضا رضایی
رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان

 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت؛

آزمایش بالینی واکسن ایران و کوبا آغاز شد

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان خبر داد:

اجرای طرح بینایی سنجی و غربالگری تنبلی چشم در سیستان و بلوچستان

لیگ برتر تکواندو بانوان؛

مدعیان تکلیف قهرمان را مشخص می کنند