خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 6977
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۴:۵۱
منصور حاجی خبرداد

تفاوتی بین شناسنامه افراد حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی با سایر ایرانیان وجود ندارد/ بیشترین ازدواج‌ها با اتباع افغانستانی است

تفاوتی بین شناسنامه افراد حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی با سایر ایرانیان وجود ندارد/ بیشترین ازدواج‌ها با اتباع افغانستانی است
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران گفت: تفاوتی بین شناسنامه افراد حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی با سایر ایرانیان وجود ندارد و شایعاتی که در این زمینه مطرح می‌شود، به شدت تکذیب می‌کنم.

به گزارش اس.بی پرس، «منصور حاجی» مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران درباره آمار افراد حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که متقاضی شناسنامه هستند، گفت: در تهران در چند روز اول ۱۸ هزار خانوار تقاضا داده و فرم پر کرده‌اند. برآورد ما این است که شاید بین ۶۰ تا ۶۵ هزار خانوار فقط در تهران طی چندماهه آینده متقاضی صدور شناسنامه داشته باشیم. این تعداد نیز برآورد ما از میزان ازدواج‌های رخ داده صورت گرفته است.

 

وی ادامه داد: بسیاری از این ازدواج‌ها نیز منجر به تولد فرزند نشده است، اما ازدواج‌ها به صورت طبیعی ادامه پیدا می‌کند و این صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی با پدر ایرانی ادامه‌دار خواهد بود.

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران تصریح کرد: قانون جدید اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی تمامی فرزندان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با یک مرد خارجی را در برمی‌گیرد و همه افراد حاصل از این نوع ازدواج‌ها می‌توانند برای دریافت شناسنامه اقدام کنند.

 

حاجی درباره اینکه بیشترین ازدواج‌ها با اتباع چه کشورهایی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: به صورت طبیعی ما در کشورمان بیشتر میزبان پناهندگان کشور افغانستان هستیم، البته از کشورهای دیگر مانند عراق و پاکستان و دیگر کشورها نیز تبعه داریم بر همین اساس نیز به صورت طبیعی باید بیشترین ازدواج‌ها با اتباع کشور افغانستان باشد، امیدواریم با صدور این شناسنامه‌ها بخشی از مشکلات این خانواده‌ها نیز برطرف شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا تفاوتی بین شناسنامه افراد حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی با شناسنامه افرادی که دارای پدر و مادر ایرانی هستند، وجود دارد، گفت: وقتی شناسنامه برای این افراد صادر می‌شود، آنها نیز تبعه کشور محسوب می‌شوند و هیچ تفاوتی با فردی که دارای پدر و مادر ایرانی هستند، ندارند. کسی که شناسنامه می‌گیرد یعنی یک فرد ایرانی است و می‌تواند از تمام مزایایی که افراد اتباع کشور برخوردار هستند، برخوردار شوند. بنابراین شایعاتی که اعلام می‌شود این شناسنامه‌ها متفاوت است و یا محدودیتی برای این افراد وجود دارد به شدت تکذیب می‌شود.

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران همچنین درباره اقداماتی که در راستای پیشگیری از کرونا برای اتباع غیرایرانی انجام می‌شود، گفت: ارائه خدمات به اتباع خارجی هیچ تفاوتی با ارائه خدمات به اتباع داخلی ندارد. تمامی اتباع خارجی که در شهرستان‌های استان تهران زندگی می‌کنند، می‌توانند از خدمات درمانی در بیمارستان‌‌ها استفاده کنند، درمان برای اتباع ایرانی اگر به صورت رایگان انجام شود، برای اتباع غیرایرانی نیز به به همان صورت رایگان ارائه می‌شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha