خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7066
۱۳۹۹/۰۹/۱۳ - ۱۴:۵۹
روایت حامد غلامی از بی‌پاسخی مسئولان به مشکلات مردم سیستان و بلوچستان؛

خبر اینجا ارزش خودش را از دست داده است!

خبر اینجا ارزش خودش را از دست داده است!
عکاس سیستانی در روایتی تلخ از سرزمین مادری‌اش می‌گوید که خبر اینجا ارزش خودش را از دست داده و هیچ مسئولی در مقابل گزارش‌های منعکس‌شده در رسانه‌های سراسری و استانی پاسخگو نیست.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، حامد غلامی عکاس خبری اهل سیستان در استوری اینستاگرام خود داستان مشکلات بسیار منطقه را روایت می‌کند که دیگر گزارش و خبر دادن از آن‌هم مشکلی را حل نمی‌کند. او می‌نویسد:

 

تصمیمات غلط و اقدامات اشتباه در مرور زمان بدون آنکه بدانیم ویرانی به سراغمان آورده و وقتی ما با آن مواجه می‌شویم که کار از کار گذشته ...

 

دوستی گفته بود نیاتک منطقه‌ای با پروژه‌های رهاشده شکست‌خورده است. عنوانش جای تأمل داشت... سال‌ها بود هیچ تصویر و خبری درست از ما پخش نشد و ما در دردهایمان گم بودیم تا اینکه جریان رسانه‌ای به سراغمان آمد و آن‌قدر از خودمان گفتیم که حالا داستان دردهایم تکراری شده است و باز ما در دردهایمان می‌مانیم.

 

 

اینکه بگوییم کاری نشده (که اشتباه گفتم...) کار زیاد شده و بیشتر از آنکه به کارهای انجام‌نشده فکر کنیم به کارهای انجام‌شده فکر می‌کنیم.

 

یک سری تابلو بانام‌های منطقه ویژه اقتصادی، کارخانه لاستیک، کاشی و سرامیک و ... را نصب کردند و گفتند ده‌ها شغل ایجاد می‌شود... سال‌ها گذشت و شغلی ایجاد نشد که نشد و شد تابلوهای بی‌ثمر.

 

پروژه‌ای اجرا شد با عنوان طرح نیم لوله که قرار بود کشاورزی منطقه را از بحران نجات دهد. از سال 74 تا 94 اجرایش کردند و میلیاردها تومان هزینه شد و در ساب 94 توقف این طرح شکست‌خورده را اعلام کردند و این لوله‌های بتنی یک قطره آب به خود ندید که ندید و شد نیم لوله‌های نیمه‌تمام.

 

خشک‌سالی و طوفان‌های شن به سراغمان آمد و ما را آواره این شهر و آن شهر کرد... تالاب بین‌المللی هامون که اشتغال 90 درصد مردم منطقه به آن وابسته بود خشک شد و آخرین معاهده میان ایران و افغانستان در سال 1351 بسته شد.

 

درنهایت روزبه‌روز شمار روستاهای رهاشده و خالی از سکنه افزایش پیدا کرد و مردمان این منطقه به دیگر شهرهای کشور مهاجرت کردند.
اما ما همچنان امیدواریم

 


این روایت کوتاه، بسیاری از واقعیت‌های شمال استان سیستان و بلوچستان بلکه کل استان را بازگو می‌کند. هرچقدر مقام معظم رهبری به این استان توجه و لطف دارند، بسیاری از مسئولان اجرایی به آن کم‌لطف هستند و حتی برخی از شرایط حاکم بر منطقه سوءاستفاده می‌کنند.

 

 

انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha