خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7071
۱۳۹۹/۰۹/۱۳ - ۲۳:۲۰

موج‌سواری خبرنگاران صداوسیما در دریای مشکلات مردم سیستان و بلوچستان/ این عصای موسی تا حالا کجا بود!

موج‌سواری خبرنگاران صداوسیما در دریای مشکلات مردم سیستان و بلوچستان/ این عصای موسی تا حالا کجا بود!
خبرنگار زابلی صداوسیما و بخش خبری بیست و سی آن‌چنان بر سر مشکل بی‌آبی روستای قلعه رستم مانور خبری دادند که گویا مشکل به‌یک‌باره و تنها به خاطر پیگیری آن‌ها و از پایه و اساس برطرف شده؛ همان کاری که عصای حضرت موسی در چشم بر هم زدنی با دریای خروشان کرد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، چهارشنبه‌شب در پیگیری بخش خبری 20:30، از رفع مشکل بی‌آبی روستای قلعه رستم آن‌هم تنها به دلیل پیگیری‌های خبرنگاران صداوسیما و این بخش خبری، اطلاع‌رسانی کردند.


گویا تا بخش بیست و سی وارد میدان مطالبه گری و پیگیری مشکل بی‌آبی شده، بلافاصله مسئولین مربوطه لوله‌ها را خریداری، نقشه‌ها را طراحی و عملیات عمرانی را اجرا کرده‌اند. از همه جالب‌تر اظهارات غیر کارشناسی و عجیب خبرنگاری زابلی صداوسیما است که به هر قیمتی می‌خواهد تمام تلاش‌های رسانه‌ای فعالان حاضر در استان را نادیده بگیرد و خود را ناجی مردم منطقه نشان دهد.

 

خانم خبرنگار، ماه‌ها رسانه‌های استان به‌خصوص رسانه‌های منطقه سیستان، انجمن‌های مردم‌نهاد و فعالان اجتماعی و رسانه‌ای درباره روستای قلعه رستم کارهای رسانه‌ای و مطالبه گری کردند و از چند ماه قبل مسئولین مربوطه کلنگ آب‌رسانی به این روستا را زده‌اند، شما با کدام انصاف و شرف حرفه‌ای و انسانی این اتفاقات را به نام خودتان و بخش خبری بیست و سی مصادره به مطلوب می‌کنید؟

 

این عصای حضرت موسی که به‌یک‌باره بر مشکل بی‌آبی روستای قلعه رستم اشاره‌کرده و آب شرب جاری‌شده تا حالا کجا بود؟ چرا قبل از این برای مشکلات بزرگ‌تر مردم ازجمله: مشکل خشکی تالاب بین‌المللی هامون، نبود کپسول‌های گاز، حق آبه، رها نشدن آب در دشت سیستان، مشکل مرز و بازارچه‌های مرزی، پروژه‌های نیمه‌تمام، مشکل بزرگ اشتغال جوانان، نبود فضاهای فرهنگی و تفریحی، زیرساخت ضعیف آموزش‌وپرورش منطقه در حوزه آموزش مجازی، مشکلات بهداشت و درمان و ... این عصای حضرت موسی را رو نکرده بودید.

 

از خبرگزاری‌های سراسری گرفته تا رسانه‌های استانی چون تنگه احد و عصرهامون و ... بارها درباره مشکلات مردم و همین‌طور مشکل نبود آب شرب در روستای قلعه رستم قلم‌فرسایی و مطالبه گری شده است؛ فقط در همین پایگاه خبری مردم سیستان و بلوچستان (اس.بی پرس) در گزارش‌هایی که از تابستان منتشرشده، بارها مشکل بی‌آبی مردمان روستای قلعه رستم رسانه‌ای گردیده:


قلعه رستم؛ 14 سال است آب ندارد/ اول بودن سیستان و بلوچستان در مشکلات دیگر رکورد زده است

آغاز حفر مسیر لوله‌کشی آب آشامیدنی روستای قلعه رستم/انتظار 14 ساله به پایان رسید


خارج از این خودخواهی زشت، تحقیر مردم روستای قلعه رستم و نادیده گرفتن حقوق اولیه آن‌ها در گزارش مذکور، امری نابخشودنی است. تمام کار یک خبرنگار بر انتقال درست پیام به مخاطبش است. در یک گزارش ویدئویی متن و لحن خبرنگار می‌تواند یک گزارش مثبت را تبدیل به یک گزارش تحقیرآمیز کند.

 

ابتدای ویدئو، کودکان کنار تانکر آب‌بازی می‌کنند و خوشحال هستند. خانم خبرنگار در ابتدای ویدئوی می‌گوید:

«این خوشحالی کودکان دلیل دارد! و آن‌هم رسیدن تانکر آب شرب به روستایشان است.»


بلافاصله آقای خبرنگار می‌گوید:

«مردم روستای قلعه رستم به پیگیری بیست و سی پیام داده بودند که ما فاقد شبکه آب آشامیدنی هستیم، خانم رخشانی خبرنگار ما پیگیر این موضوع شد.»

 

تا اینجا به مخاطب القاشده که تاکنون آب شربی در قلعه رستم وجود نداشته و همین تانکر آبی هم که ابتدای گزارش، کودکان بابتش خوشحال شده بودند از قِبَلِ پیگیری‌های بیست و سی و خبرنگارانش به ساکنان روستا رسیده است.

 

و اما نتیجه پیگیری ما (آن‌ها؛ خبرنگار صداوسیما و بخش خبری 20:30): مسئولی در قاب تصویر ظاهر می‌شود می‌گوید همین‌الان که من در خدمت شما هستم نصف لوله‌ها خریداری‌شده، اتصالات و این‌ها ورود پیداکرده، کارهای مطالباتی تأمین آب این روستا را ما انجام دادیم ...

 

یک آهنگ پرانرژی و حماسی هم در پس‌زمینه تصویر پخش می‌شود که کم از آهنگ معروف «بر طبل شادانِ بکوب» ندارد؛ انگار که بر قله خدمات‌رسانی و سطح رفاه مردم جهان دست‌یافته باشیم!

 

در بخش دوم گزارش نیز با استفاده از تصاویر آرشیوی که سال‌ها قبل از استفاده مردم بلوچستان از هوتگ ها ثبت‌شده، گزارش را به دیگر مناطق استان بسط می‌دهند. خدا را شکر آنجا تلاش خبرنگاران پرتلاش بلوچستان ازجمله امیرحسین عظیمی را به نام خود نزدند.

 

نه اینکه مشکل ما مطالبه مشکلات مردم استان باشد، نه! مشکل نوع بیان خواسته‌های برحق مردم در رسانه‌های سراسری و همین‌طور مصادره به مطلوب تلاش‌های دیگر رسانه‌های کوچک‌تر و استانی است.
 

 

همان‌طور که قبلاً در مطلب انتقادی همکارمان مجتبی جهان تیغ با عنوان «خیانت برخی خبرنگاران بومی به مردم استان سیستان و بلوچستان» گفتیم، پول مردم در رسانه‌ای که برای مردم است، باید هزینه شود. این مردم و مشکلات آن‌ها است که باید دغدغه خبرنگاران شود نه اینکه بر امواج مشکلات آن‌ها سوار شویم و رسانه و کار خود را بزرگ جلوه دهیم.

 


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی