خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7278
۱۳۹۹/۰۹/۲۳ - ۱۲:۱۰
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان وبلوچستان؛

برش استانی و اعطای اختیارات ویژه به شورای برنامه ریزی و توسعه استانها از ویژگی های مهم لایحه بودجه ۱۴۰۰ است

برش استانی و اعطای اختیارات ویژه به شورای برنامه ریزی و توسعه استانها از ویژگی های مهم لایحه بودجه ۱۴۰۰ است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: برش استانی و اعطای اختیارات ویژه به شورای برنامه ریزی و توسعه استانها و توجه به اعتبارات مرتبط به مناطق کمتر توسعه یافته و توجه به معیشت کارکنان از ویژگی های مهمی لایحه بودجه ۱۴۰۰ است.

به گزارش اس.بی پرس، «مهرداد عرب اول» در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای یا طرح های عمرانی   سال 99 ( هم اعتبارات جدول 10-1که مربوط به 31 استان و  هم سایر ردیف های متفرقه ابلاغ شده در طول سال به استان ) حدود 2 هزار و 962 میلیارد تومان ابلاغ شده است.

 

رئیس سازمان  مدیریت و برنامه ریزی  سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در مجموع هزار و 463 میلیارد تومان تخصص یافته است از این رقم حدود 857 میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه توسط خرانه معین استان در اختیار دستگاه های اجرایی براساس مصوبات کمیسیون تخصیص قرار می گیرد.

 

عرب اول یادآور شد: در نه ماه گذشته 606 میلیارد تومان تخصیص نقدی را دریافت کرده ایم که خوشبختانه شرایط تخصیص نقدی ما در مقایسه با  سال گذشته و سنوات قبل بسیار مطلوب و رضایت بخش است که در جهت اجرای پروژه های عمرانی و  پرداخت حقوق نیروهای شاغل در طرح های عمرانی هزینه شده است.

 

وی افزود: اتفاق خوبی که امسال افتاد توافق نامه ای را مبنی بر اتمام 50 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر 127 میلیارد تومان با سازمان برنامه و بودجه کشور مبادله کرده ایم. 

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: این نوید را می دهیم که برای اولین بار است 50 پروژه عمرانی تا پایان سال و برخی تا پایان سال مالی برج چهار 1400  تخصیص آن به طور کامل در اختیار دستگاه های اجرایی قرار دهیم.

 

عرب اول خاطرنشان نمود: تاکید شده دستگاه های اجرای بدون هیچ  عذر و بهانه ای  نسبت به تکمیل پروژه ها اهتمام ویژه داشته باشند.

 

وی به لایحه بودجه 1400 اشاره کرد و افزود: براساس آنچه که دولت به مجلس ارائه کرده است کل منابعی که در لایحه 1400 دیده شده، 2 میلیون 436 هزار میلیارد تومان است که از این مبلغ یک میلیون و 563 هزار میلیارد تومان آن مربوط به  بودجه شرکت های دولتی و بانک ها است و 930 هزار میلیارد تومان مربوط به بودجه عمومی دولت است که از این مقدار   841 هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت است و 88 هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدهای اختصاصی دولت است.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: ۸۴۱ هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت در سه مصرف عمده تعریف شده است، ۶۳۷ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت های پرسنلی و اعتبارات هزینه ای ، 104 هزار میلیارد تومان مربوط به اعتبارات تملک دارای سرمایه های عمرانی  است و 100 میلیارد تومان مربوط به تملک دارای های مالی است.

 

عرب اول یادآور شد: اگر بودجه 1400 را  با بودجه سال 99 مقایسه کنیم در مجموع اعتبارات کلان بودجه کشور 20 درصد رشد داشته و در منابع عمومی دولت 47 درصد رشد داشته ایم.

 

وی افزود: اعتبارات هزینه ای، از 426 هزار میلیارد تومان بودجه ۹۹  به 637 هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه ۱۴۰۰ رشد داشته است، افزود: نسبت به سال گذشته داشته ایم یعنی 46 درصد رشد اعتباری نسبت به سال گذشته داشته ایم.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان یادآور شد: منابع و مصارف عمومی که برای لایحه تعریف شده ۸۴۱ هزار میلیارد تومان است که بخشی مربوط به اعتبارات هزینه ای است و بخشی مربوط به تملک است و بخشی مربوط به تملک دارایی های مالی است.

 

 عرب اول به ویژگی بودجه استانها در لایحه ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت:  ارائه برش استانی از اعتبارات استان در سطح کشور اولین ویژگی است؛ چیزی حدود 49 درصد از بودجه عمومی دولت ائم از جاری و عمرانی مربوط به استانها است.

 

وی با بیان اینکه ویژگی دومی که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در استانها لحاظ شده بحث اعطای اختیارات ویژه به شورای  برنامه ریزی و توسعه استان است، افزود: هر چقدر اختیارات شورای برنامه ریزی در استانها بیشتر باشد قدرت تصمیم گیری و رفع چالش ها راحت تر خواهد بود و می توانیم عمده مشکلات در سطح استان حل کنیم.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان خاطرنشان نمود: اعداد و ارقام نشان می دهد که میزان اعتباراتی که برای تقسیم و توزیع به استانها و شورای برنامه ریزی و توسعه استان دادند در لایحه 1400  دیده شده و این درخواست همه استانها بوده است و تمرکز زدایی به معنای واقعی شکل می دهد و فکر می کنم بهترین مسیر برای تحقق آن این است که منابع درآمدی در اختیار استانها قرار گیرد.

 

عرب اول توجه به اعتبارات مرتبط به مناطق کمتر توسعه یافته، هم افزایی بین اعتبارات تملک دارایی سرمایه استانی و ملی و توجه به معیشت کارکنان را از دیگر ویژگی های لایحه بودجه 1400  دانست و گفت:  در لایحه بودجه سال 99 کل اعتبارات نفت و گاز هزار و 600 میلیارد تومان بوده در بودجه 1400  این اعتبار به 5 هزار و 440 میلیارد تومان رسیده  یعنی 191 درصد رشد در اعتبارات نفت در لایحه 1400 داریم.

 

 

 

پایان پیام/

منبع : shabestan.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان؛

یخبندان دیماه زاهدان در ۳۵ سال اخیر بی‌سابقه است

پس از گذشت حدود یکسال از شیوع ویروس کرونا؛

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۱۰۰ میلیون نفر گذشت

سرپرست فرماندهی انتظامی ایرانشهرخبر داد؛

مرگ خاموش 2 شهروند ایرانشهری