خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7294
۱۳۹۹/۰۹/۲۳ - ۱۷:۵۶
اگر مانند کودکان بلوچ مجبور به آوردن آب بودید، چه؟

تهرانی‌ها فقط با دیدن رد پای تمساح در دریاچه چیتگر سراسیمه شدند

تهرانی‌ها فقط با دیدن رد پای تمساح در دریاچه چیتگر سراسیمه شدند
آنچه قطعی است نه تمساح و نه الیگیتور فیش نمی‌توانند در دمای آب دریاچه چیتگر دوام بیاورند و آنچه مهم است این سراسیمگی پایتخت‌نشینان برای شایعه وجود تمساح است . کودکانی در بلوچستان هستند که به خاطر نبود سیستم آب رسانی دستان خود را به دندان‌های گاندو سپرده‌اند، اگر مانند این کودان مجبور به آوردن آب بودید چه؟

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، در فضای مجازی خبرهایی مبنی بر وجود یک تمساح در دریاچه چیتگر منتشرشده است.

 

به دنبال این خبرها رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان تهران با اشاره به ماجرای پیدا شدن یک تمساح سه و نیم متری در دریاچه‌ی چیتگر گفت: اینکه گفته می‌شود آنجا تمساح وجود دارد، کسی هنوز به‌صورت قطعی نمی‌تواند موضوع را تأیید کند.

 

از سوی دیگر آرش حسینی میلانی، عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران دراین‌باره گفت: احتمال دارد تمساح خانگی قاچاق که این روزها رواج پیداکرده، توسط یک شهروند غیرمسئول در دریاچه چیتگر رهاشده باشد، شواهدی ازجمله نوعی رد پا وجود دارد که باعث به وجود آمدن تردیدهایی در وجود داشتن این حیوان در دریاچه شده است.

 

اظهارات درباره مشاهده تمساح در دریاچه چیتگر به اینجا ختم نشد. علی‌اکبر عفت‌منش، معاون اجرایی پروژه دریاچه چیتگر گفت: حدس می‌زنیم گونه‌ای که مشاهده و از آن عکس‌برداری شده است اَلیگِیتور فیش (alligator fish) یا ماهی سر سوسماری باشد. تاکنون نیز شواهدی مبنی بر وجود ردی از تمساح در این دریاچه مشاهده نشده است.

 

اَلیگِیتور فیش (alligator fish) یا ماهی سر سوسماری در ایران به‌صورت آکواریومی نگهداری می‌شود و نمی‌تواند از آب خارج شود. اگر ردپایی بیرون از آب مشاهده‌شده باشد، الیگیتور فیش نیست و تمساح است. ماهی سر سوسماری می‌تواند فقط سرش را از آب بیرون بیاورد و نفس بکشد. الیگیتور فیش، کاملاً گوشت‌خوار است و اگر خیلی بزرگ باشد برای انسان خطرناک است؛ اما اگر آن‌طور که می‌گویند ردپا مشاهده‌شده باشد اصلاً الیگیتور فیش نیست چون این ماهی باله دارد نه دست‌وپا.

 

آنچه قطعی است نه تمساح و نه الیگیتور فیش نمی‌توانند در دمای آب دریاچه چیتگر دوام بیاورند. این دو جاندار به‌عنوان موجودات خونسرد مناطق حاره می‌توانند در دمای حدود 25 درجه زندگی کنند. آنچه مهم است این سراسیمگی پایتخت‌نشینان است برای شایعه وجود تمساح.

 

اینجا در سیستان و بلوچستان، زنان و دختران برخی از مناطق کمتر برخوردار باید هرروز به حاشیه رودخانه‌ها و یا هوتگ‌ها مراجعه کنند و با علم به اینکه حتماً آنجا تمساح و یا همان گاندو زندگی می‌کند، ظرف‌های خود را پر از آب کنند؛ آبی که البته برای پایتخت‌نشینان نه قابل‌خوردن است نه قابل‌استفاده برای شستن.

 

آری! در این سرزمین به خاطر نبود زیرساخت‌های آب‌رسانی، کودکانی هستند که دستان خود را به دندان‌های گاندو سپرده‌اند و حال شما در پایتخت فقط با استناد به شنیده‌های غیر موثق از وجود این حیوان، کل دریاچه را تعطیل کرده‌اید؟


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

شناسایی هزار و ۶۰۰ مراکز استخراج رمز‌ ارز

بیت کوین جای بورس را گرفت؟

نسبت به برخی از شایعات عنوان کرد:

توضیحات خطیب زاده درباره شایعات آزادی کشتی کره ای