خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7385
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ - ۰۹:۵۵
خولک بافی هنر احیا شده حاشیه تالاب هامون؛

وقتی هنر اصیل سیستانی اشتغالزایی ایجاد می کند/درآمدزایی از سیستان تا کشورهای حاشیه خلیج فارس

وقتی هنر اصیل سیستانی اشتغالزایی ایجاد می کند/درآمدزایی از سیستان تا کشورهای حاشیه خلیج فارس
خولک و حصیر بافی امروز در برخی از روستاهای سیستان به منبع درآمد بعضی از خانواده ها تبدیل شده است.

به گزارش اس.بی پرس، از مهمترین مشاغل روستایی در شمال سیستان و بلوچستان حصیر بافی و خولک بافی مردم حاشیه تالاب هامون است که با توجه به رشد نی در آب های شیرین هامون این مشاغل بوجود آمده اند.

 

این مشاغل بعد از خشکسالی ۲۳ساله در شمال سیستان و بلوچستان از بین رفت و در نبود نی های تالاب، مردم نتوانستند این هنر چند صد ساله را ادامه دهند.

 

در کنار بافت خولک و حصیر مردمان حاشیه نشین دریاچه هامون اقدام به ساخت توتن نیز می کردند که معمولا در خود منطقه مورد استفاده قرار می گرفت.

 

توتن به قایق های بافته شده از نی تالاب هامون گفته می شود که به وسیله یک نی بزرگ به حرکت در می آمد.

 

این هنر اصیل سیستانی امروز در برخی از روستاهای سیستان به منبع درآمد بعضی از خانواده ها تبدیل شده است که هم جای خالی چند ساله حصیر بافی را پر می کند و هم باعث شده است تا مبلغی در اختیار کارآفرینان قرار گیرد.

 

 

 

فروش خولک در کشورهای حاشیه خلیج فارس

محسن گله بچه یکی از ساکنین حاشیه تالاب هامون در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: حصیر و خولک بافی یک هنر بسیاری قدیمی است که ریشه در دل تاریخ دارد.

 

وی افزود: این هنر گرچه برای استفاده خود مردم به کار گرفته می شد اما امروز با توجه به تغییر سبک زندگی ها و همچنین خشک شدن تالاب هامون به یک شغل درآمد زا تبدیل شده است.

 

گله بچه بیان داشت: من به همراه خانواده با نی هایی که از شمال کشور وارد کرده ایم این هنر را زنده کرده و با توجه به فروش آن در بازار و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس توانسته ایم درآمدزایی کنیم.

 

 

 

هنر اصیلی سیستانی اشتغالزایی ایجاد کرده است

 

صادق میرحسینی بیان کرد: «تولید محصولات حصیربافی از جمله خولک و توتن‌ از دوران گذشته توسط مردم ساکن اطراف دریاچه هامون صورت می‌گرفت.»

 

او گفت: «این رشته صنایع‌دستی که از دوران تاریخی شهرسوخته در منطقه سیستان رونق داشته، همچنان توسط مردم روستای فقیرلشکری که در شمال شهر ادیمی سیستان واقع شده، رونق زیادی دارد.»

 

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیمروز افزود: «حصیربافی از معدود رشته‌های صنایع‌دستی بود که در گذشته مواد اولیه آن از دریاچه هامون تهیه و اشتغال‌زایی بالغ بر ۵هزار نفر از ساحل نشینان هامون را در منطقه سیستان فراهم می‌کرد.»

 

او گفت: «به دنبال خشکسالی‌های پی در پی سالیان گذشته و خشک شدن دریاچه هامون، این هنر نیز در حال از بین رفتن بود که با تلاش مردم و حمایت مسئولان شهرستان نیمروز و تهیه مواد اولیه از شمال کشور و کشور همسایه، این هنر احیا و زمینه ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ خانوار از مردم شهرستان و روستای فقیرلشکری نیز فراهم شد.»

 

میرحسینی با اشاره به اینکه تاکنون ۲۶ نفر از صنعتگران این روستا بیمه شدند، بیان کرد: «به ۴۵ کارگاه در این روستا که از طریق سامانه کارا به بانک معرفی شدند، وام ۲۰۰ میلیون ریالی پرداخت شده است.»

 

او خاطرنشان کرد: «با توجه به شرایط سخت نگهداری حصیر و احتمال زیاد آتش‌سوزی انبارهای مواد اولیه، بیمه نشدن محصولات کارگاه‌های تولیدی حصیر می‌تواند خسارت زیادی را برای تولیدکننده به دنبال داشته باشد و با توجه به اینکه مردم روستا در سال جهش تولید در راستای این شعار، گام خوبی برداشتند، لازم است تا دستگاه‌های دولتی و خصوصی نیز زمینه بیمه آتش‌سوزی این محصولات را در دستور کار قرار دهند.»

 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

شناسایی هزار و ۶۰۰ مراکز استخراج رمز‌ ارز

بیت کوین جای بورس را گرفت؟

نسبت به برخی از شایعات عنوان کرد:

توضیحات خطیب زاده درباره شایعات آزادی کشتی کره ای