خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7400
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ - ۱۴:۳۳
فرماندار:

۸۰ درصد مردم زاهدان دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند

 ۸۰ درصد مردم زاهدان دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند
فرماندار زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان گفت: بیش‌از ۸۰درصد مردم این شهر دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند اما تداوم این روند برای جلوگیری از موج جدید شیوع کرونا ضرورت دارد.

به گزارش اس.بی پرس، ابوذر مهدی نخعی روز پنجشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونای زاهدان اظهارداشت: مشارکت بخش اعظم اصناف و صاحبان صنایع در محدودیت‌های کرونایی شایسته تقدیر است اما بسیاری از این عزیزان در زمینه مسائل مالی و اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی خود و مسائل معیشتی کارمندان و کارگران دچار مشکل هستند.

 

وی افزود: با توجه به استمرار همه‌گیری کرونا ارتقای تاب‌آوری اقتصادی و اجتمای در برابر همه‌گیری ویروس یکی از رسالت‌های  ادارات و سازمان‌های مرتبط با این موضوع است.

 

فرماندار زاهدان با بیان اینکه کرونا یک معضل اجتماعی است و راهکارهای اجتماعی و آموزشی دارد بیان کرد: آموزش گروه‌های خاص جمعیتی و افزایش مشارکت مردم در رفتارهای پیشگیرانه یکی از مهمترین رویکردها برای کاهش چرخش ویروس در جامعه است.

 

وی خاطرنشان کرد: از اداره‌کل صنعت، معدن تجارت و دانشگاه علوم پزشکی درخواست می‌شود تا دستورالعمل‌های ویژه‌ای را برای فعالیت هر یک از رسته‌های صنفی با لحاظ دستورالعمل‌های بهداشتی، اصل صیانت از سلامت عمومی و در عین حال استمرار فعالیت‌های اقتصادی تدوین و ارائه کنند.

 

نخعی تصریح کرد: به موازات مجاهدت‌های کادر درمان و اقداماتی که در ادارات و دستگاه‌های اجرایی برای تسهیل شرایط زندگی در دوران کرونا انجام می‌شود، همچنان نیازمند فعالیت‌های علمی، هدفمند و تاثیرگذار آموزشی هستیم.

 

وی افزود: برای افزایش تاثیرگذاری آموزش‌های همگانی کمیته‌ای تحت عنوان کمیته اطلاع‌رسانی ذیل ستاد استانی کرونا تعریف شده که می‌تواند نقش مهمی در ترویج آموزه‌های پیشگیرانه در  سیستان و بلوچستان داشته باشد.

 

رییس مرکز بهداشت زاهدان نیز در این نشست گفت: ۲۵ درصد از متوفیان ناشی از کرونا در  این شهرستان مبتلا به دیابت و ۲۱ درصد از آنان نیز مبتلا به بیماری‌های قلبی بوده‌اند.

 

جلیل نجاتی اظهارداشت: هم‌اینک در بسیاری از خانواده‌ها حداقل یک فرد مبتلا به بیمارهای مزمن حضور دارد و به همین دلیل مشارکت همه اعضای خانواده در اجرای قرنطینه معکوس برای حفاظت از سلامت این عزیزان ضرورت دارد. 

 

وی ادامه داد: در قرنطینه معکوس افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، زنان باردار، سالمندان و سایر افراد در معرض خطر به صورت ویژه تحت مراقبت و کنترل قرار گرفته و از محیط‌های آسیب‌زا فاصله می‌گیرند.

 

رییس ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: در موج دوم همه‌گیری در استان و از ابتدای آبان تاکنون ۳۵۰ نفر از هموطنان را از دست دادیم و به همین دلیل نباید اجازه دهیم تا به موج‌های بعدی همه‌گیری وارد شویم.

 

عبدالرزاق پاکزاد افزود: متاسفانه با وقوع هر موج از همه‌گیری کرونا، علاوه بر ابتلا و بیماری تعدادی از هم‌استانی‌ها و هموطنان، شاهد بروز ده‌ها مورد مرگ و میر اجتناب‌ناپذیر هستیم. 

 

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی دقیق و منسجم می‌توانیم با کمترین تلفات ممکن مجدد به وضعیت سفید برگردیم.

 

رییس ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت‌های نظارتی، مراقبتی و حمایتی که در قالب طرح «شهید قاسم سلیمانی» پیش‌بینی شده و انطباق ساختارهای اجرایی این طرح با ساختارهای علمی مدیریت بحران فرصت خوبی برای مهار کم‌هزینه‌تر بحران کرونا در اختیار ما قرار داده است.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی