خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7419
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ - ۰۹:۵۵
تمساح پوزه کوتاه ایران؛

ویدئو: «تمساح»واهی تهران یا «گاندوی »واقعی بلوچستان/ مردمانی که سال‌هاست منابع‌ آبی‌شان را با تمساح سهیم می‌شوند

ویدئو: «تمساح»واهی تهران یا «گاندوی »واقعی بلوچستان/ مردمانی که سال‌هاست منابع‌ آبی‌شان را با تمساح سهیم می‌شوند
۳۰۰ سر «گاندو» آزادانه در آب هوتگ‌های بلوچستان می‌چرخند و منابع‌ آبی را با مردم سهیم هستند و این در حالی است که در تهران برای یک ردپای تسماح واهی در یک منطقه تفریحی منابعی گسترده در نظر می‌گیرند.

به گزارش اس.بی پرس، "ذکریا چرخ و حوا رئیسی" اهل سیستان و بلوچستان هر دو قربانیان "گاندو"  یا همان تمساح پوزه کوتاه ایرانی در سال گذشته هستند. سازمان محیط زیست می‌گوید: 300 تا 400 سر گاندو را در زیستگاهش بلوچستان شناسایی کرده؛ اما منابع و تجهیزاتش امکان حفاظت کامل از آنها ‌را نمی‌دهد؛ تمساح‌ها به حال خود رها شدند و قربانی می‌گیرند.

 

21  مرداد 99؛ "امیرحمزه" اهل روستای "هوتگ بالا" از توابع شهرستان دشتیاری در جنوب سیستان و بلوچستان هنگامی که کنار برکه‌های انسان‌ساز آب هوتگ رفته بود طعمه گاندو شد؛ سه قربانی در کمتر از دوسال "امیر حمزه، ذکریا و حوا".

 

چند روزی است خبری از احتمال وجود یک سر تمساح در  دریاچه چیتگر در حال درنوردیدن فضای مجازی است؛ شهرداری کل آب اسکن را می‌کند، هوا تحت رصد قرار می‌گیرد و کل فضای اطراف دریاچه تا پیدا شدن تمساح احتمالی یا شاید واهی بسته شده است.

 

منابعی زیاد برای رسیدگی یک مورد احتمالی آن هم از نوع ضعیف و این در حالی است که مردم در بلوچستان در واقعیت و زندگی روزانه با تمساح‌های سرگردان سر و کله می‌زنند؛ در بی‌آب‌ترین استان ایران و جایی که پایین‌ترین شاخص دسترسی به شبکه‌ی آب را دارد؛ زمانی که تنها چاره مردم سهیم شدن آب با گاندو است.

 


download

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha