خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7506
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ - ۰۸:۵۵
دبیر تهک کشاورزی استان؛

 ۲۴ هزار کشاورز از خدمات هواشناسی سیستان و بلوچستان بهره‌مند می‌شوند

 ۲۴ هزار کشاورز از خدمات هواشناسی سیستان و بلوچستان بهره‌مند می‌شوند
دبیر تهک کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی هشدارهای جوی و توصیه‌های کاربردی هواشناسی از طریق پیامک به ۲۴ هزار بهره‌بردار عمده کشاورزی این استان ارسال می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، اله بخش ریگی شامگاه سه‌شنبه در دیدار با مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سیستان وبلوچستان اظهارداشت: هم‌اینک چهار هزار بهره‌بردار کشاورزی استان از خدمات طرح «تهک» هواشناسی کشاورزی بهره می‌برند که این تعداد با توجه به تعداد بهره‌برداران این بخش بسیار ناچیز است.

 

وی افزود: هواشناسی سیستان و بلوچستان آماده است خدمات آب و هوایی رایگان طرح «تهک» را در اختیار تمامی بهره‌برداران کشاورزی استان قرار دهد تا ضمن افزایش بیلان تولید محصولات کشاورزی، در زمان مخاطرات جوی محصولات کشاورزی از بروز خسارت در امان بماند یا با اقدامات پیشگیرانه میزان خسارت‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد.

 

دبیر تهک کشاورزی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سازمان هواشناسی بسترهای ارتباطی زیادی برای ارتباط با کاربران ایجاد کرده تا هر فردی بسته به نیاز شغلی یا اجتماعی که به اطلاعات هواشناسی پیدا می‌کند، در کمترین زمان ممکن بتواند اطلاعات را دریافت کند.

 

وی خاطرنشان کرد: سامانه ۱۳۴ هواگو، پورتال اطلاع رسانی سازمان، بخش‌های خبری صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی از راه‌های دسترسی مردم به اطلاعات هواشناسی است اما سازمان برای بخش کشاورزی، سامانه خودکار «تهک» را اجرایی کرده که اطلاعات مهم هواشناسی به صورت مستقیم و رایگان از سوی هواشناسی به کشاورز پیامک می‌شود.

 

 

گسترش طرح تهک کشاورزی در سیستان و بلوچستان

رییس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: از سال ۱۳۹۳ رویکردی جدید در سازمان هواشناسی کشور برای ارائه اطلاعات کاربردی هواشناسی به کاربران بخش‌های مختلف شکل گرفت که یک ارتباط مستقیم و دو سویه بین کاربران نیازمند به اطلاعات هواشناسی و سازمان هواشناسی ایجاد می‌کرد.

 

محسن بستانی افزود: بخش کشاورزی مهمترین هدف این طرح بود که از همان ابتدا توفیقات قابل توجهی در کاهش خسارت به محصولات و ایجاد ارزش افزوده به ارمغان آورد به طوریکه فقط در رفسنجان کرمان با اطلاع رسانی یخبندان شدید از بروز خسارت میلیاردی به محصولات پسته جلوگیری شد.

 

وی تصریح کرد: در سیستان و بلوچستان از همان سالهای ابتدای شروع طرح تهک برای دو محصول استراتژیک استان یعنی خرما و موز آغاز شد و در ادامه به سایر محصولات بخش کشاورزی توسعه یافت و هم‌اینک نیز هواشناسی قصد دارد اجرای طرح را هم به لحاظ کمی و هم کیفی گسترش دهد.

 

رییس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: سازمان هواشناسی علاوه‌بر سامانه‌های مختلف اطلاع رسانی نظیر تهک کشاورزی، از ظرفیت‌های ارتباطی رسانه‌ای هم برخوردار است که می‌تواند توصیه‌های مورد نیاز بخش کشاورزی را با نیازسنجی جهاد کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار دهد.

 

 

مخاطرات جوی و آفات مختلف ۲ چالش جدی بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت هواشناسی در بهبود تولیدات بخش‌های مختلف بخش کشاورزی گفت: مخاطرات بخش کشاورزی و هواشناسی همواره دو چالش بزرگ سازمان جهاد کشاورزی استان است.

 

بهزاد شهرکی افزود: بارندگی و چالش پراکنش بالای آن و هم نوسانات شدید دمایی و چالش وقوع آستانه‌های حدی در فصل‌های مختلف بخش کشاورزی ما را تهدید می‌کند به طوریکه در یک سال بخشی از مناطق استان دچار خسارت سیل و بخش دیگر به دلیل خشکسالی دچار تنش می‌شوند.

 

وی بیان کرد: از سوی دیگر در سال‌های پربارش نیز چالش آفات کشاورزی آغاز می‌شود برای نمونه سال گذشته که هم در شمال استان وضعیت بارندگی خوب بود و هم در جنوب، در شمال با آفت «زنگ گندم» که خسارت زیادی برجای گذاشت و در جنوب با ملخ صحرایی مواجه شدیم.

 

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: اگرچه سال گذشته ملخ صحرایی چالش جدی برای بخش کشاورزی ایجاد کرد اما با مبارزه به موقع جهاد کشاورزی و استفاده از تجهیزات مختلف نظیر هواپیمای سم پاش، از وقوع خسارت گسترده به کشاورزان جلوگیری شد.

 

وی تصریح کرد: حدود ۱۶۹ هزار بهره بردار کشاورزی در استان فعالیت می‌کنند که در صورت ارائه به موقع اطلاعات هواشناسی به آنها میتوان چشم انداز روشنی از موفقیت این بخش در استان ترسیم کرد.

 

شهرکی گفت: هم‌اینک اطلاعات ۲۴ هزار کشاورز عمده سیستان و بلوچستان در سامانه پیامکی جهاد کشاورزی استان ثبت شده و اطلاعات ترویجی برای آنها ارسال می‌شود البته این امکان وجود دارد که هشدارهای جوی و توصیه‌های کاربردی هواشناسی نیز از طریق این بستر برای کشاورزان اجرا شود.  

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی