خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7544
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ - ۱۰:۲۵
رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد:

ثبت ۸ اثر از شهرستان میرجاوه در فهرست آثار ملی کشور

ثبت ۸ اثر از شهرستان میرجاوه در فهرست آثار ملی کشور
رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میرجاوه گفت: در ۹ ماهه امسال ۸ اثر از شهرستان میرجاوه در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

به گزارش اس.بی پرس، عبدالله کُرد بیان کرد: در ۹ ماهه امسال اقداماتی در حوزه میراث فرهنگی این اداره در شهرستان میرجاوه نیز صورت گرفته که از جمله مستندسازی و پیگیری برای ثبت هشت اثر ناملموس شامل شیوه پخت غذاهای محلی مانند آبگوشت، مرغ محلی،کله جوش، کوهلی، کشک سفید و مهارت تهیه آچارسفید بلوچی و طریقه ساخت مشک آب در فهرست میراث معنوی کشور است.

 

وی گفت: در راستای سیاست گذاری و برنامه‌ریزی به منظور حفظ، مرمت، احیا و مدیرت بناها و بافت‌های تاریخی، نظارت بر روند اجرای کارگاه مرمتی شهربانی اسبق میرجاوه انجام گرفت.

 

رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میرجاوه افزود: اقدامات انجام‌شده در این زمینه شامل لایه‌برداری، گچ کوره، سفیدکاری، نصب تأسیسات برقی، نصب درب و پنجره، کاشی‌کاری و سرامیک کاری، ساخت سرویس بهداشتی، ترمیم آجرفرش کف با آجر سنتی، اجرای راه‌پله و غیره است.

 

وی گفت: با توجه به آسیب‌های وارده و جلوگیری از تخریب احتمالی ساختمان‌های تاریخی گمرک و راه‌آهن، پیگیری و مکاتبه لازم برای مرمت اضطراری این اثر صورت گرفت.

 

کُرد ادامه داد: باتوجه به بافت کوهستانی منطقه و کمبود زمین برای ساخت و ساز نیز، بازدیدها به طور دقیق و مستمر انجام شد و یک مورد جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در حریم آثار و بناهای تاریخی به‌ویژه دهستان تمین نیز صورت گرفت.

 

وی گفت: تعداد ۲۰ فقره گواهی‌نامه مهارت و ۴ فقره کارت صنعتگری به هنرمندان رشته‌های سوزن دوزی و سکه دوزی اعطا شده و ۷ نفر از صنعتگران فعال در راستای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون ریالی به بانک معرفی شدند.

 

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میرجاوه افزود: نشان ملی مرغوبیت نیز به یک صنعتگر در رشته پلیواردوزی در این شهرستان اعطا شد.

 

وی گفت: شهرستان میرجاوه ظرفیت فراوانی در حوزه‌های مختلف بویژه حوزه صنایع دستی دارد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا اکثر دوره‌های آموزشی در سال ۹۹ تعطیل شد و امیدواریم با ریشه‌کنی این ویروس فعالیت‌های زیادی را آغاز کنیم.

 

وی گفت: در این مدت در حوزه گردشگری نیز اقداماتی انجام شده که از جمله آنها مستندسازی و معرفی جاذبه‌های گردشگری، به کارگیری راهکار نوین گردشگری مجازی و اجرای دوره آموزشی مجازی گردشگری است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم‌پزشکی؛

تصادف در زاهدان چهار کشته برجا گذاشت

معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان؛

یخبندان دیماه زاهدان در ۳۵ سال اخیر بی‌سابقه است

پس از گذشت حدود یکسال از شیوع ویروس کرونا؛

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۱۰۰ میلیون نفر گذشت