خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7574
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ - ۱۰:۴۹
دادیار دادسرای دیوان عالی کشور؛

لازمه کاهش جمعیت کیفری داشتن برنامه ریزی مناسب است

لازمه کاهش جمعیت کیفری داشتن برنامه ریزی مناسب است
دادیار دادسرای دیوان عالی کشور گفت: لازمه کاهش جمعیت کیفری داشتن برنامه ریزی مناسب است و باید در این زمینه به حقوق عامه توجه بسیار زیادی داشت.

به گزارش اس.بی پرس، سید علی اصغر رفاهی در دیدار با مسئولین قضائی استان، ضمن تقدیر و تشکر به نمایندگی از دادستان کل کشور از زحمات و تلاش‌های شبانه روزی همه دست اندرکاران حوزه‌های قضائی و زندان‌های سراسر استان، اظهار داشت: تعامل ویژه ای در همکاری مجدانه بین همکاران قضائی و زندان‌ها در سراسر استان شاهد بودیم با همدلی و همراهی توانسته بودند پیشرفت‌های خوبی داشته باشند.

 

وی گفت: حسب دستور دادستان کل کشور مأموریت یافتیم تا به صورت میدانی در زندان‌ها حضور پیدا کنیم و طی گزارشی به ریاست قوه قضائیه نتیجه را ارائه که هدف از بازدیدها بررسی میدانی نقاط قوت و ضعف در زندان‌ها است تا با شناسایی معایب و ضعف‌ها کمک به رفع مشکل آنها بشود و این تکلیف بر دوش ما است.

 

وی تاکید کرد: از زمان ریاست آیت الله رئیسی شاهد دوره تحول هستیم و اقدامات خوبی در سطح کشور انجام شده که مردم انتظارات و توقعات زیادی دارند همه باید تلاش کنیم جواب اطمینان مردم را به شکل درست و به موقع بدهیم.

 

رفاهی بیان کرد: لازمه کاهش جمعیت کیفری داشتن برنامه ریزی مناسب است باید به حقوق عامه توجه بسیار زیادی داشت، بیش از ۴۰۰ دادستان در سطح کشور داریم که می‌توانند با نظارت دقیق و برخورد به موقع با خاطیان اوضاع را بر آنها نا امن کنید دادستان‌ها نباید اجازه بدهند افراد و یا گروهی در پی تضییع حقوق مردم باشند.

 

مدیر کل زندان‌های سیستان و بلوچستان نیز در این نشست اظهار کرد: از اوایل اسفند ماه ۹۸ تا پایان فرودین ماه ۹۹ تعداد ۲۶۴۴ نفر برابر بخشنامه رئیس قوه قضائیه به مرخصی اعزام و در مرحله دوم نیز تعداد ۴۵۲۴ نفر از مرخصی برخوردار شدند.

 

ناصر سلیمانی افزود: در راستای کاهش جمعیت کیفری نیز در شش ماهه اول سال جاری طی برگزاری ۱۳۴ جلسه شورای طبقه بندی با آزادی مشروط تعداد ۲۸۷ نفر از مجموع ۸۱۷ پرونده مطروحه در این مورد موافقت و همچنین در اعمال عفو منجر به آزادی تعداد ۲۳۱ نفر مشمول استفاده از این عفو شدند.

 

وی ضمن قدردانی از تلاش‌ها و همراهی مراجع قضائی درسطح استان گفت: در طرح غربالگری پرونده‌های قضائی مددجویان، طی سه مرحله با حضور در تمامی زندان‌های تابعه مسئولان قضائی و دیدار چهره به چهره با مددجویان به درخواست‌هایشان رسیدگی شد که گاهاً تا پاسی از شب بررسی پرونده‌ها بطول می‌انجامید و منجر به اتفاقات بسیار خوبی در زندان‌ها شد.

 

مدیر کل زندان‌های سیستان و بلوچستان ادامه داد: نتیجه تعامل مراجع قضائی و اداره کل زندان‌ها را در طول بازدید از زندان‌های تابعه نیز مشهود بود به گونه‌ای که علیرغم زیر ساخت‌های ضعیف در حوزه شهرستان‌های جنوبی استان با پیگیری‌های مستمر از ابتدای سال جاری توانسته‌ایم با راه اندازی دادرسی الکترونیکی قریب به ۸۰۰ جلسه دادرسی برگزار کنیم و امیدواریم با تقویت زیر ساخت‌ها و فیبر نوری بتوانیم از این ظرفیت بهره کافی را داشته باشیم.

 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز ضمن قدردانی از گام‌های ارزشمند و مؤثر رؤسای زندان‌ها و دادستان‌های سطح استان در راستای تلاش برای تحقق سیاست‌های رئیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور در اجرای بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها گفت: در غربالگری پرونده قضائی مددجویان مادامی که که فرد مشمول تأسیسات حقوقی بشود وظیفه پیگیری و رصد نتایج تا منتهی به نتیجه شدن از اولویت و اهمیت کار ماست، آنجاست که اثر گذاری اش نمایان می‌شود در غیر این صورت تمام کارهای ما بلااثر می‌ماند.

 

مهدی شمس آبادی گفت: با مساعدت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در راستای کاهش جمعیت کیفری و غربالگری پرونده‌های قضائی دو تن از قضات دادگاه در محل دادسرای عمومی و انقلاب مستقر شدند به محض وصول در خصوص پابند الکترونیکی، آزادی مشروط، تعلیق مجازات و سایر تأسیسات حقوقی رأی صادر می‌کند.

 

وی ادامه داد: در اقدامی دیگر شاهد اجرایی شدن ساخت اتاق‌هایی برای استقرار شعبه اجرای احکام دادگاه در زندان مرکزی زاهدان توسط اداره کل زندان‌ها هستیم که دوتن از قضات اجرای احکام به اتفاق یک نفر از دادرسان در آن مکان مستقر می‌شوند و کل پرونده‌های زندانی دار مان اعم از پرونده‌های دادگاه انقلاب و پرونده‌های دادگاه کیفری ۲ تجمیع می‌شوند تا در آرا تشتتی صورت نپذیرد.

 

دادستان مرکز استان با تاکید بر افزایش اطلاعات حقوقی مددکاران زندان‌ها و اشرافیت کامل و به قوانین روز و دستورالعمل‌های صادره در ادامه افزود: گاهاً به لحاظ ازدیاد پرونده‌ها و مشغله کاری دادستان‌ها و قضات ناظر بر زندان شاید ناخواسته موردی از چشمان دور بماند و مددکار با تسلط به قوانین کاهش مجازات حبس و چند مرحله مراجعه و یادآوری به قضات اجرای احکام و دادگاه‌ها می‌تواند موجبات آزادی متهمان و محکومان را فراهم سازد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان؛

۶۰۰ کیلوگرم موادمخدر در سراوان کشف شد

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال؛

تاج در بیمارستان بستری شد