خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7638
۱۳۹۹/۱۰/۰۹ - ۱۳:۲۵
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان:

همکاری ایران و پاکستان با بازگشایی مرز ریمدان دو چندان شده است

همکاری ایران و پاکستان با بازگشایی مرز ریمدان دو چندان شده است
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به سابقه فرهنگی و تاریخی بسیار دیرینه بین جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، بستر همکاری این ۲ کشور با بازگشایی مرز ریمدان دو چندان شده است.

به گزارش اس.بی پرس، ابوذر کوثری روز سه‌شنبه در پی درگذشت سرتیپ عمران کاشف چوهدری وابسته نظامی و دفاعی سفارت پاکستان در ایران که پس از افتتاح مرز رسمی ریمدان در مسیر بازگشت به تهران، بدلیل سانحه تصادف فوت کرده با عبدالجبار دیتهو سرکنسول جدید این کشور در زاهدان دیدار و مراتب تسلیت مقامات سیستان و بلوچستان را اعلام کرد.

 

وی در این نشست با اشاره به اهمیت رروابط ۲ کشور گفت: با راه‌اندازی مرز ریمدان می‌توان شاهد رشد اقتصادی و فرهنگی بود چرا که ۲ کشور ایران و پاکستان دارای روابط دیرینه اقتصادی تاریخی و فرهنگی هستند.

 

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان همچنین انتصاب عبدالجبار دیتهو سرکنسول جدید پاکستان در زاهدان را تبریک گفت.

 

 سرکنسول جدید پاکستان در زاهدان نیز در این نشست ضمن تشکر از حضور و ابراز همدردی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان و  سایر مقامات استان گفت: ما قدردان زحمات شما هستیم چرا که تا به امروز با تعاملات بسیار خوب در کنار ما بوده‌اید و امیدوارم با توجه به بازگشایی مرز جدید ریمدان، شاهد رشد و توسعه مراودات و مناسبات ۲ کشور باشیم.

 

عبدالجبار دیتهو افزود: بستر همکاری بین ۲ کشور در همه زمینه‌ها مهیا بوده و با بازگشایی مرز ریمدان که یکی از ده‌ها ظرفیتی که می‌تواند فعال شود، امیدواریم روند رو به رشد همکاری‌ها با شتاب بیشتری ادامه پیدا کند و شاهد بازگشایی مرز پیشین و در سایر حوزه‌ها نیز شاهد فعالیت‌های روزافزون بین دو کشور باشیم.

 

 وی با بیان اینکه خوشحالیم که درک متقابل از مسائل بین ۲ کشور ایجاد شده خاطرنشان کرد: این نکته بسیار مهمی بوده و تمام تلاشمان این است که در تمامی ابعاد چه در بحث کنسولی و چه سایر حوزه‌ها و موضوعات، تمام اهتمام ۲ طرف برای حل و فصل مناسبات دو جانبه استمرار داشته باشد.

 

مرز ریمدان ایران و گبد پاکستان با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و وزیر تولیدات دفاعی پاکستان و مسئولانی از وزارتخانه‌های کشور، خارجه و صنعت و معدن ۲۹ آذرماه امسال به صورت رسمی افتتاح شد.

 

با افتتاح مرز رسمی ریمدان تبادل کالا به صورت قانونی انجام و تردد مسافر نیز با گذرنامه صورت خواهد گرفت.

 

مرز ریمدان دشتیاری در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان با چابهار ۱۲۰ کیلومتر و تا گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر فاصله دارد، این نقطه بهترین مسیر و راه دسترسی ایران به ۳۷ درصد جمعیت جهان در پاکستان، چین و هند است لذا توجه به زیرساخت‌های کامل و استاندارد این مرز برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی از الزامات است.

 

هزاران نفر از مردم مرزنشین جنوب بلوچستان، تعاونی های مرزنشینان و تجار ایرانی و پاکستان چشم انتظار تکمیل و آماده سازی زیرساخت های لازم برای جابجایی قانونی کالا و مسافر از این مرز بودند که پیگیری های مردم و مسوولان نتیجه داد و مشکلات یکی پس از دیگری در حال مرتفع شدن است و در چند روز اخیر با اعلام افتتاح رسمی مرز ریمدان از سوی مسوولان پاکستان و ایران بارقه امید در دل مرزنشینان روشن شده است.

 

مرز ریمدان ظرفیت و توانمندی مناسبی برای صادرات و واردات کالا، انتقال زائران پاکستانی و گردشگران و مسافران دارد و از آنجایی که فاصله آن تا بندر گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر است اتباع کشور دوست و همسایه می توانند از این مسیر به دشتیاری و چابهار و سپس از طریق ناوگان زمینی و هوایی به شهرهای مذهبی و مناطق تفریحی و گردشگری ایران سفر کنند.

 

با فعال شدن مرز رسمی ریمدان در محدوده شهرستان محروم و دورافتاده دشتیاری فرصتی ارزشمند برای ایجاد اشتغال و رونق تجارت و امرار معاش بهینه مرزنشینان فراهم می شود.

 
 
 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha