خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7643
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ - ۰۹:۰۳
مدیرکل انتقال خون استان؛

افزون‌بر ۴۲ هزار واحد خون در سیستان و بلوچستان اهدا شده است

افزون‌بر ۴۲ هزار واحد خون در سیستان و بلوچستان اهدا شده است
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: ۴۲ هزار و ۷۳۴ واحد اهدای خون از ابتدای سالجاری تاکنون در این استان انجام شده است.

گزارش اس.بی پرس، دکتر سهیلا خسروی بیان کرد: این میزان اهدای خون ۶۰ درصد نیاز سیستان و بلوچستان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

وی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۲۴ هزار و ۶۰۸ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون در سراسر استان مراجعه کردند که از این تعداد پنج هزارو ۶۳۵ نفر زن و ۴۹ هزارو ۱۸ نفر مرد بودند.

 

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: متوسط مصرف استان ۱۱ هزارو ۵۶۸ واحد خون و فرآورده خونی است.

 

وی بیان کرد: میزان مصرف خون و فرآورده های خونی از ابتدای سال تاکنون در استان ۱۰۴ هزار و ۱۱۰ کلیه خون و فرآورده ها، ۷۸ هزار و ۹۷۲ گلبول قرمز، ۹ هزار و ۹۶۵ پلاکت و ۱۵ هزار و ۱۷۳ فرآورده‌های پلاسما بوده است.

 

خسروی ادامه داد: سه هزار و ۲۰۰ نفر بیمار تالاسمی در سیستان و بلوچستان نیازمند دریافت خون هستند که ۶۸ درصد مصرف خون مربوط به این بخش است.

 

وی گفت: ۳۴ هزار و ۶۰۱ واحد خون از استان‌های تهران، بیرجند و یزد دریافت شده است.

 

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: هرساله با آغاز فصل سرما شاهد کاهش شدید مراجعه مردم به این سازمان هستیم که امسال تاثیر ویروس کرونا این کاهش را دوچندان کرده است.

 

وی اظهار داشت: ۳۱۳ نفر از بهبودیافتگان ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان از ابتدای سالجاری تاکنون برای اهدای پلاسما به انتقال خون مراجعه کردند.

 

خسروی گفت: ۵۸ واحد پلاسمای ویروس کرونا از سایر استان‌های کشور دریافت و بین ۳۲۵ مرکز درمانی سیستان و بلوچستان توزیع شده است.

 

وی افزود: پایگاه‌های انتقال خون در استان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

 

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

 

از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج‌ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش‌های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش‌های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

معاون فن‌آوری‌های نوین بانک مرکزی:

تراکنش‌های بدون کدملی برگشت می‌خورد

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت؛

آزمایش بالینی واکسن ایران و کوبا آغاز شد