خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7649
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ - ۱۰:۰۹
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان؛

دیدبانی ملخ صحرایی در سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از مراتع انجام شد

دیدبانی ملخ صحرایی در سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از مراتع انجام شد
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان گفت: همزمان با ورود دسته‌های ملخ صحرایی از سمت هند و پاکستان به هرمزگان رصد این آفت در سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از مراتع این استان از آبان تاکنون انجام شده است.

به گزارش اس.بی پرس، غلامحسین تیموری بیان کرد: در پی هشدار سازمان جهانی فائو و سازمان حفظ نباتات کشور مبنی بر هجوم مجدد ملخ صحرایی مهاجر برای زمستان گذرانی به سوی مرزهای کشور، این مدیریت در یک برنامه جامع تمامی امکانات و تجهیزات مبارزه شیمیایی با ملخ صحرایی را که در دوره قبل نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود را سرویس و آماده بکار کرد.

 

وی افزود: با ورود دسته‌های جدید ملخ صحرایی به استان هرمزگان، تیم‌های ردیابی در شهرستان‌های جنوبی سیستان و بلوچستان فعال شده تا به محض مشاهده این آفت خطرناک، کار مبارزه را در اسرع وقت به انجام رسانند.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان ادامه داد: هم‌اینک افزون‌بر۴۳۰ دستگاه انواع سمپاش آماده برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان است.

 

وی افزود: در دوره قبل هجوم ملخ صحرایی به سیستان ‌و بلوچستان در سطح چهار میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار دیده بانی و افزون‌بر ١٨١ هزار هکتار از اراضی سطح استان علیه این آفت خطرناک سمپاشی شد.

 

ملخ‌های صحرایی در مسیر حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد بطوری که در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

 

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

 

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه مورد هجوم نیز می‌شوند.

 
 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی