خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7702
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ - ۱۱:۳۸
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان؛

برداشت گواوا در جنوب سیستان و بلوچستان آغاز شد

برداشت گواوا در جنوب سیستان و بلوچستان آغاز شد
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: برداشت میوه گرمسیری گواوا از سطح باغات جنوب این استان آغاز شد.

به گزارش اس.بی پرس، اردشیر شهرکی بیان کرد: ۶۴۰ هکتار سطح باغات میوه گرمسیری گواوا در سیستان و بلوچستان وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه برداشت این محصول تا اوایل فروردین ادامه دارد افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت سه هزار و ۹۰۰ تن از این محصول در جنوب سیستان و بلوچستان تولید و روانه بازار مصرف شود.

 

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: گواوا معروف به زیتون محلی، میوهای منحصر به مناطق گرمسیری است که عمدتا در شهرستان‌های نیکشهر، چابهار، سرباز و کنارک این استان تولید و برداشت می‌شود.

 

شهرکی گفت: درختچه‌های گواوا در اوایل بهمن به گل می‌نشینند و گل‌هایشان بسیار خوشبوست، همچنین پوست تنه گواوا سبز یا قهوه‌ای متمایل به قرمز است.

 

سیستان و بلوچستان با دارا بودن شرایط آب و هوایی تقریبا استوایی، گرم و مرطوب خواستگاه متنوع ترین میوه‌های گرمسیری کشور است به طوریکه در تولید برخی میوه‌ها در ایران بی‌رقیب است.

 

آب و هوای متنوع سیستان و بلوچستان زمینه را برای کشت انواع محصولات کشاورزی از جمله میوه‌های گرمسیری و سردسیری فراهم کرده است.

 

موز از مهمترین محصولات گرمسیری سیستان و بلوچستان است که نسبت به سایر محصولات گرمسیری بیشترین سطح زیرکشت را به خود اختصاص داده است و 'پاپایا' یا خربزه درختی نیز از دیگر محصولات گرمسیری استان محسوب می‌شود که از نواحی گرمسیری آمریکای مرکزی به این استان راه یافته، خربزه درختی پوستی بسیار نازک و مزه شیرین دارد که علاوه بر مصرف خوراکی، قابل استفاده در صنایع تبدیلی نیز هست.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی