خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7724
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ - ۱۷:۱۱
صفوف طولانی به یک وحشت عمومی تبدیل‌شده بود

جناب ارجمندی به این سوت‌ها، توجه فرمایید/ کارنامه فرماندار قبلی زابل را الگو قرار دهید!

جناب ارجمندی به این سوت‌ها، توجه فرمایید/ کارنامه فرماندار قبلی زابل را الگو قرار دهید!
صفوف طولانی و همیشگی مردم برای بدیهی‌ترین خدمات دولتی (گاز، سوخت و نان) در طول دوره‌ی مدیریت اندکی بیش از دوساله‌ی فرماندار قبلی، تبدیل به یک وحشت عمومی شده است.

اس.بی پرس ـ عباس نورزائی: به‌هرحال گاه رهاسازی کرسی فرمانداری زابل و واسپاری آن به حضرت‌عالی فرارسید. روزهایی که در مدیریت قبلی گذشت، همواره باورمان شده بود که: «هرروز، دریغ از دیروز.»


و اما در انتهایی‌ترین روزهای دولت اصلاحات، به‌رغم باورمان بر توان و تدبیرتان، وامانده‌ایم که چگونه بسترهای زمین‌خورده‌ی توسعه‌ی شهرستان زابل را به حرکت وامی‌دارید؟


پا گذاشتن به دیار سیستان در مقام کارگزار نظام اسلامی را به‌ شما از جهت این‌که امکان خدمت یافته‌اید، تبریک می‌گویم و در آغازین قدم، کلام امام جواد علیه‌السلام را یادآور می‌شوم که فرمودند: «ای فرماندار سیستان، قدرت و حکومت، امانتی است در اختیار تو تا خدمت‌گزار بندگان خدا باشی. با این قدرت و توانایی باید به برادران دینی خود کمک کنی و به یاری آنان بشتابی. تنها چیزی که برای تو باقی می‌ماند نیکویی‌ها و کمک‌هایی است که در این مقام به برادران دینی خود می‌کنی. آگاه باش که خدا در قیامت از تمام کارهایت بازخواست می‌کند و کوچک‌ترین عملی از خدا پنهان نخواهد ماند.»


بخشی از کارنامه‌ی فرماندار قبلی به‌زعم ما این است:

-‌ از اهم مسائل این‌که برابر قانونی ناقص، فرمانداری زابل، «ویژه» نامیده شده است و به‌جز نام و عنوان که معاون استاندار هم گفته می‌شود، هیچ اختیار ویژه‌ای ندارد. مدیر جهاد کشاورزی، رئیس اداره‌ی راه و شهرسازی، رئیس اداره‌ی صمت و رئیس اداره‌ی تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز همین نام و عنوان را یدک می‌کشند، اما کم‌ترین اختیار ویژه را ندارند.


-‌ فرمانداری ویژه، باید بر مسائل حوزه‌اش اشراف داشته باشد. شهرستان زابل، هیچ ارتباط فیزیکی در نقشه‌اش با مرز و هامون، دو موضوع مهم سیستان، دسترسی ندارد و اصالتاً جزو حوزه‌ی مأموریتش نیست. باید با جداسازی بخشی از شهرستان نیمروز و الحاق آن به زابل، این دو نقیصه را در شهرستان زابل، سامان ببخشید.


-‌ گرچه طرح آب‌رسانی به دشت سیستان، نواقصی دارد و در پیشرفت فیزیکی آن عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد، اما این طرح در حوزه‌ی زابل، عقب‌مانده‌ترین است.


-‌ صفوف طولانی و همیشگی مردم برای بدیهی‌ترین خدمات دولتی (گاز، سوخت و نان) در طول دوره‌ی مدیریت اندکی بیش از دوساله‌ی فرماندار قبلی، تبدیل به یک وحشت عمومی شده است.


-‌ نقش فرماندار در قوانین شهرداری، برجسته‌ترین است. عملکرد شهرداری زابل، همواره در ابعاد مختلف موردنقد و مطالبه‌ی مردم بوده است و همچنان مشکلات شهری در بدیهیات باقی است. به‌جای حل مشکلات مردم، به دنبال پاک کردن صورت‌مسئله از طریق پرونده‌سازی برای مطالبه گران و ایجاد خفقان پاسخ‌داده‌شده است.


-‌ در حوزه‌ی عرضه‌ی بهداشت گوشت، اعم از قرمز و سفید، فجیع‌ترین وضعیت وجود دارد. در این مسیر انحرافاتی به‌عمد برای بهره‌برداری افرادی خاص ایجادشده است.


-‌ جاده‌های روستایی به حال خود رهاشده‌اند. اغلب نیاز به روکش، نصب علائم، تعریض، زیرسازی یا آسفالت دارند.


-‌ پل دوم نهراب، پل‌های استراتژیک محورهای بنجار-ملکی و زابل-دوست‌محمد که در حوزه‌ی جغرافیایی آن شهرستان، بر زمین باقی‌مانده‌اند.


-‌ رودخانه‌‌ی سیستان، به‌ویژه از سد سیستان به سمت هامون، باید کف روبی شود، نه صرفاً لایروبی. با حرکات نمایشی سالیانه و حیف کردن اعتبارات، مشکل حل نمی‌شود.


-‌ خیابان‌های فراوانی در شهرها و روستاها، فاقد روشنایی هستند. شرکت برق منطقه‌ای باید به این موضوع بپردازد. بخشی از سرقت‌ها در پوشش تاریکی صورت می‌گیرد و محیط زندگی مردم را ناامن کرده‌ است.


- شیوه‌ی رفتاری و ارائه‌ی خدمات در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها، در شأن مردم بلندمرتبه و فرهنگ‌مدار سیستان نیست.
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha