خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7780
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ - ۱۱:۰۷
در جنوب سیستان و بلوچستان؛

سرما و یخبندان خاش را دربرگرفت

سرما و یخبندان خاش را دربرگرفت
سرمای استخوان سوز و یخبندان شدید برای چندمین بار از شروع فصل سرد زمستان خاش سیستان و بلوچستان را دربرگرفته است.

به گزارش اس.بی پرس، بر اثر سرما و یخبندان شدید آب بسیاری از رودخانه‌های جاری مانند سنگان در جوار تفتان یخ بسته و جلوه‌های زیبایی از طبیعت یخی در منطقه به نمایش درآمده است.

 

 فصول سرد سال از گذشته تا کنون همواره جزو جدایی‌ناپذیر از طبیعت زیستی بشر در این کره خاکی بوده و همه ساکنان آن کم و بیش این سرما را احساس و برای مراقبت از خود در برابر آن اقدامات گوناگونی انجام داده‌اند.

 

خاش سیستان و بلوچستان داری اقلیمی سردسیر و کوهستانی بوده و با وجود قرار گرفتن در استانی که به تعبیر کلیشه‌ها منطقه‌ای با دمای متوسط رو به بالا و زمستان‌های کوتاه‌مدت‌تر نسبت به سایر نقاط کشور است در این روزهای سال سرمای شدیدی را تجربه می‌کند.

 

برخی از گزارش‌های مردمی از تلف‌شدن دام و محصولات کشاورزی در برخی نقاط روستایی و عشایری پشت‌کوه، حاشیه تفتان و روستاهای شوگه، تلگزی و آپک سیاهان خاش حکایت دارد.

 

 

 برودت بی‌سابقه هوا در سیستان و بلوچستان

به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان یخبندان شبانه و سرمای هوای در شهرستان زاهدان تا هفته آینده همچنان تداوم دارد.

 

محسن حیدری اظهارداشت: دمای هوای شب گذشته‌ شهر زاهدان به منفی ۹درجه سانتی‌گراد رسید که این دما در سه سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه علاوه‌بر شهر زاهدان در ۱۰ شهر دیگر سیستان و بلوچستان هم یخبندان شبانه داریم، افزود: براساس خروجی مدل‌های بلند مدت و داده‌های تاریخچه‌ای انتظار می‌رود شب‌های یخبندان در زاهدان به بیش‌از چهار شب برسد.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان همچنین ضمن هشدار به کشاورزان تصریح کرد: برای جلوگیری از سرما زدگی محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای تمهیدات لازم را در این خصوص در نظر گیرند.

 

 

خاش سردترین مکان در سیستان و بلوچستان

بخشدار مرکزی خاش  با اشاره به اینکه از ابتدای دی تاکنون شاهد یخبندان شدید در نقاط مختلف این شهرستان هستیم گفت بر اثر شدت سرما   قندیل در آبشارها، رودخانه‌ها و مسیرهای عبور آب چشمه‌ها ایجاد شده‌است.

 

عیدمحمد قلندرزهی با اشاره به اهمیت اقدامات لازم در فصول سرد سال افزود: کشاورزان، دامداران، ساکنان روستایی و عشایر در فصل سرد سال بیشتر از گذشته مراقب سلامتی خود و خانواده‌هایشان باشند و با گرفتن تدابیری از نابودی محصولات کشاورزی و دام‌های خود جلوگیری کنند.

 

فرماندارخاش  به سرمای بی سابقه این شهرستان اشاره کرد و گفت: شهروندان به واسطه قرار گرفتن در جوار تفتان، ارتفاعات همجوار و وجود دشت‌های وسیع از اواخر پاییز تاکنون دمای بین ۲ تا ۱۰ درجه زیر صفر را تجربه کرده‌اند.

 

صاحب گل صالحی افزود: مناطقی مانند سنگان و ترشاب و روستاهای پشت‌کوه در نزدیکی تفتان و نیز دشت‌های رباط، کلکلی، آبخوان، روستاهای شوگه، تل گزی، کروجی، حوالی سرتلاپ، کارواندر، چاشهی و چاه‌گاوی سرمای شدید به خود دیده‌اند.

 

وی بیان کرد: کالا برگ سهمیه ۲۶۰ لیتری نفت تا اوایل اسفند اعلام و به فروشنده‌ها توصیه شده که در سریعترین زمان ممکن نفت خود را خریداری و درب منازل مردم توزیع کنند.

 

فرماندار خاش اظهارداشت: شرکت نفت موظف شده که نفت مورد نیاز شهروندان را تامین کند و هم‌اینک ذخیره کافی برای سوخت زمستانی مردم وجود دارد، بنابراین تاکید می‌کنیم که بازرسی‌ها و نظارت شرکت نفت بر عملکرد فروشندگی‌های شهری و روستایی جدی‌تر از قبل باشد و با تخلفات این موضوع نیز قاطعانه برخورد شود.

 

 

سرمای هوا و تدابیر لازم

به دلیل برودت و سرمای شدید هوا در این فصل از سال موتورسوارن خاشی برای در امان ماندن از شدت سرما و یخبندان با پوشش پتو در حال تردد در معابر این شهر هستند.

 

مردم خاش برای گذران زندگی در شرایط دشوار سرما و یخبندان لحظات مشقت باری را متحمل می‌شوند.

 

پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و موتورسواری در این فصل از سال بدون استفاده از پوشش گرم امکان گرفتار شدن در دام بیماری های عفونی را دو چندان می‌کند.

 

تحمل دمای منفی هفت تا ۱۰درجه زیر صفر در خاش بسیار دشوار و مشقت بار است.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

معاون فن‌آوری‌های نوین بانک مرکزی:

تراکنش‌های بدون کدملی برگشت می‌خورد

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت؛

آزمایش بالینی واکسن ایران و کوبا آغاز شد