خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7854
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۰۹:۳۹
با حضور معاون اول رییس جمهور انجام شد؛

پیگیری میدانی دولت تدبیر و امید برای توسعه سیستان و بلوچستان

پیگیری میدانی دولت تدبیر و امید برای توسعه سیستان و بلوچستان
سفر میدانی معاون اول رییس جمهوری به سیستان و بلوچستان که از جنوب تا شمال این استان پهناور را در برگرفت نمونه بارز همدلی و همراهی دولت تدبیر و امید برای سرعت بخشیدن به توسعه و محرومیت زدایی از این استان پهناور بود.

به گزارش اس.بی پرس، سفر میدانی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به سیستان و بلوچستان در حالی اتفاق افتاد که در هفته گذشته سفر ۱۰ روزه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این استان پایان یافته بود. علاوه بر این همزمان با سفر اسحاق جهانگیری وزیر راه و شهرسازی و وزیر جهاد کشاورزی و همچنین معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نیز در این استان حضور داشتند و این موضوع نشان می‌دهد سیستان و بلوچستان که در گذشته هم از نظر بعد جغرافیایی و هم از نظر ذهنی فاصله زیادی با مرکزنشینان داشت هم‌اینک در مرکز توجه دولتمردان قرار دارد چرا که توسعه این استان به توسعه ملی گره خورده است.

 

سفر میدانی معاون اول رییس جمهوری در شمال، مرکز و جنوب این استان علاوه بر افتتاح و کلنگ زنی چندین پروژه برای مردم صبور و مقاوم سیستان و بلوچستان پیام همدلی و همراهی را به همراه داشت و بازدیدهای متعدد در این سفر نشان دهنده حضور میدانی مسوولان ارشد در کنار مردم است.

 

جهانگیری بعدازظهر چهارشنبه به منظور افتتاح فاز نخست بندر صیادی تنگ و بازدید از شهر جدید تیس، مجتمع کشت و صنعت مکران، کارخانه‌های فولاد، شهرک پتروشیمی، حاشیه نشینی و طرح توسعه بندرشهیدبهشتی وارد چابهار شد.

 

وی در این سفر دستور آغاز عملیات چهار پروژه در بندر چابهار با اعتبار ۹۰۰۹ میلیارد ریال را صادر و در نشست توسعه سواحل مکران شرکت کرد.

 

معاون اول رییس جمهوری در ادامه این سفر ۲ روزه به سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه با سفر به منطقه سیستان از طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری با لوله به دشت سیستان بازدید و در نشست شورای اقتصاد مقاومتی این استان در فرمانداری زابل شرکت کرد.
بازدید از پارک علم و فناوری و حضور در نشست خیران، معتمدان و تشکل‌ها از دیگر برنامه‌های معاون اول رییس جمهوری در این سفر ۲ روزه بود.

 

 

عزم جدی دولت در سرعت بخشیدن به توسعه سواحل مکران

معاون اول رییس جمهوری در بدو ورود خود به چابهار از عزم جدی دولت در سرعت بخشیدن به توسعه سواحل مکران خبر داد و گفت: توسعه سواحل مکران مدتی است که در دستور کار دولت قرار دارد و اخیرا دولت تغییراتی را به منظور سرعت گرفتن پروژه‌ها در ستاد و دبیرخانه توسعه سواحل مکران ایجاد کرده است.

 

وی اظهارداشت: سواحل مکران نعمتی بزرگ است که می‌تواند علاوه‌بر توسعه ملی و توسعه سیستان و بلوچستان به توسعه کشورهای منطقه نیز کمک کند.

 

جهانگیری از دریای عمان و سواحل مکران به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان نام برد.

 

وی سیستان و بلوچستان را از استان‌های پرظرفیت کشور برشمرد و گفت: متاسفانه با وجود ظرفیت‌های متعدد، این استان با موانع زیادی در مسیر توسعه روبروست که باید با سفرهای متعدد مسوولان، این ظرفیت‌ها در جهت پیشرفت و توسعه منطقه استفاده شود.
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری اینکه طرح‌ها و کارهای بزرگی در سیستان و بلوچستان در دست اقدام است خاطرنشان کرد: گازرسانی به استان و احداث راه آهن چابهار به زاهدان و ساخت بزرگراه‌های مختلف در دستور کار قرار دارد که امیدوارم شاهد سرعت بخشیدن به روند اجرای این طرح‌ها باشیم.

 

مرحله نخست بندر صیادی تنگ کنارک با اعتبار ۱۲۷۰ میلیارد ریال نخستین پروژه‌ای بود که در این سفر توسط معاون رییس جمهوری افتتاح و راه اندازی شد. پس از آن جهانگیری به همراه وزیر راه و شهرسازی و وزیر جهاد کشاورزی در نشست ستاد سواحل مکران شرکت کرد.

 

 

۸۴ میلیارد تومان پروژه برای توسعه سواحل مکران

معاون اول رییس جمهوری در این نشست گفت: ۶۸ پروژه با ۸۴ هزار میلیارد تومان برای توسعه سواحل مکران در نظر گرفته شده در حالیکه کل اعتبارات کشور ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

 

جهانگیری اظهارداشت: سواحل مکران با توجه به توسعه نیروی انسانی این منطقه امکانپذیر و به توسعه پایدار منجر می‌شود.
وی بیان کرد: ستاد سواحل مکران تغییراتی در آن اتفاق افتاد و ابتدا با دیدگاه استقرار نیروی دریایی در وزارت دفاع تشکیل شد و دبیرخانه آن هم در این وزارتخانه بود.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: اخیرا به یک جمع‌بندی رسیدیم که توسعه سواحل مکران را از وزارت دفاع به نهاد ریاست جمهوری منتقل کردیم و بعد به وزارت راه و شهرسازی دادیم چون این وزارتخانه نقش بزرگی در توسعه دارد.

 

وی بیان کرد: سواحل مکران یک ظرفیت بزرگی است که با سفر رهبر معظم انقلاب به این منطقه کشف شد و در حال آباد سازی است.
جهانگیری اظهارداشت: یکی از کارهایی که باید در محدوده سواحل مکران انجام شود شناسایی ظرفیت‌های دریا محور، کشاورزی، شیلات و صید است.

 

وی تصریح کرد: صدور مجوز صید یکی از الزامات است و باید وزارت جهادکشاورزی و سازمان شیلات ایران با همکاری هم هر چه سریعتر مسائل و مشکلات صید و صیادی را مرتفع کنند.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: سفر به چابهار و سایر شهرهای سواحل مکران نظیر چابهار و جاسک برای توسعه، پیگیری مسایل و مشکلات و طرح‌های مختلف انجام شده است.

 

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها و غربی‌ها بحث هسته‌ای ایران را تبدیل به بحران و مساله کردند و هر جا که مشکلی باشد به گردن ما می‌اندازند و جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند.

 

جهانگیری اظهارداشت: جمهوری اسلامی اگر وارد عمل نشده بود داعش و گروهک های تکفیری همچنان در منطقه حضور داشتند و امنیت کل جهان را به خطر می انداختند.

 

وی با اشاره به مشکلات کشور افزود: جامعه ما باید تاب آوری بالایی داشته باشد زیرا تهدیدها را باید به فرصت تبدیل و در مقابل بحران‌ها و تحریم مقابله کرد.

 

معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: مردم آمریکا به این نتیجه رسیده بودند که وقت ترامپ تمام شده و ریاست جمهوری آن باید یک دوره‌ای شود.

 

وی با بیان اینکه مردم ایران برای مقابله با تحریم‌ها تلاش کرده‌اند افزود: متاسفانه کرونا و تحریم رشد اقتصادی را کاهش داد.
جهانگیری تصریح کرد: در ۹ ماهه سالجاری ۲۵ میلیون تن کالا وارد کشور شده و همین میزان نیز صادر شده است. 

 

وی با بیان اینکه خریداران نفت را تنبیه کردند تا کسی با ایران کار نکند افزود: هیچ‌وقت نگفته‌ایم تحریم کاغذ پاره است و تحریم‌ها ضد کودکان و محرومان است.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: یک لحظه هم برای رفع تحریم‌ها تعلل نمی‌کنیم و رهبر معظم انقلاب این موارد را نیز گفته است که یک ساعت نباید بنشینیم.

 

وی با بیان اینکه توسعه ملی بدون توجه به توسعه محلی و مردم منطقه ممکن نیست افزود: توسعه بدون توجه به مردم یک نوع تبعیض و بی عدالتی است.

 

 

تخصیص ۳۰۰ میلیون دلار برای راه آهن چابهار - زاهدان

جهانگیری گفت: ۳۰۰ میلیون دلار به راه آهن چابهار - زاهدان با پیشنهاد دولت و موافقت رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی اختصاص پیدا کرده است.

 

وی بیان کرد: روند گازرسانی به شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان باید در کمترین زمان انجام شود زیرا این استان پاره تن ایران است و باید از همه امکانات بهره‌مند شود.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: ما خجالت می‌کشیم که مردم در صف گاز باشند و رسانه‌ها و تلویزیون نشان دهند که مردم در صف گاز هستند و این قابل تحمل نیست.

 

وی با اشاره به ساخت فرودگاه بین المللی چابهار گفت: برای فرودگاه کمی تحمل کنید و اختلافاتی که با دستگاه‌های مختلف پیش می‌آید طبیعی است و ما مسائل مربوط به این فرودگاه را پیگیری خواهیم کرد. 

 

جهانگیری با اشاره به مشکلات مردم چابهار در زمینه آب آشامیدنی اظهارداشت: آبرسانی به شهر چابهار به هر شکل ممکن باید حل شود.

 

وی ادامه داد: در کنار آب دریا بودن و بدون آب واقعا سخت است و این مشکلات باید هرچه سریعتر توسط متولیان آب حل شود تا مردم در سختی و رنج نباشند.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: رییس جمهوری برای توسعه و راه‌اندازی مرز ریمدان خیلی تاکید داشتند و ما از طریق وزیر امورخارجه خیلی از مشکلات را مرتفع کرده و این مرز به طور رسمی افتتاح شد.

 

وی بیان کرد: پاکستان کشور مهمی است و توسعه روابط با این کشور برای ما حائز اهمیت است و در آینده‌ای نزدیک بازارچه مرزی پیشین نیز راه‌اندازی خواهد شد.

 

جهانگیری با بیان اینکه پرورش میگو می‌تواند تا ۳۰ هزار شغل ایجاد کند افزود: شرکت‌های بزرگ در بحث شیلات باید سرمایه‌گذاری کنند تا بتوان از ظرفیت‌های منطقه در راستای ایجاد اشتغال و درآمدزایی استفاده کرد.

 

وی بیان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تثبیت قیمت‌ها بود و توانستیم تورم‌ را کنترل کنیم و در جنگ اقتصادی ۱۰۰ میلیارد دلار ارز و درآمد کشور کم شد.

 

 

آغاز عملیات اجرایی چهار پروژه در بندر چابهار

در ادامه سفر معاون اول رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان عملیات اجرایی چهار پروژه مهم دریایی و بندری به ارزش۹۰۰۹ میلیارد ریال در سواحل چابهار آغاز شد.

 

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در این سفر عملیات اجرایی پروژه ساخت مراکز فرعی جستجو و نجات دریایی سواحل استان (MRCC) در پسابندر به مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال، پروژه پوشش رادیویی کامل سواحل استان در منطقه A۱ دریایی با اعتبار کل ۱۱۰ میلیارد ریال، پروژه اطفای حریق و آبیاری قطره‌ای فضای سبز بنادر شهید کلانتری، شهید بهشتی و کوی مسکونی با اعتبار ۵۵۰ میلیارد ریال و پروژه سرمایه گذاری ساخت مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی(پتروشیمی) به روش BOT  باعتبار ۸.۱۶۹ میلیارد ریال در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز شده است.

 

معاون اول رییس جمهور در آیین آغاز بکار عملیات اجرایی چهار پروژه زیربنایی بندری و دریایی در بندر شهید بهشتی چابهار اظهارداشت: طرح‌‎های توسعه‌ای در دست اجرا در بندر چابهار برای آینده منطقه بویژه برای کشورهای همسایه بسیار مفید است.
اسحاق جهانگیری افزود: بیش‌از سه هزار میلیارد تومان طرح‌های سرمایه‌گذاری و عمرانی در بندر چابهار در دست اجراست که این امر بسیار قابل توجه است.

 

وی ادامه داد: به رغم مشکلات و محدودیت‌های ایجاد شده در مسیر مبادلات تجاری کشور، صادرات، واردات و ترانزیت کالاها به مقصد ایران، بندر چابهار توانسته فعالانه عمل کند از اینرو حجم قابل توجهی کالا از طریق این بندر به کشور وارد و همچنین به کشورهای همسایه از جمله افغانستان ارسال می‌شود.

 

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای بندرچابهار، تأکیدکرد: این طرح‌ها برای اعمال حاکمیت سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین برای اطمینان از سلامت کامل دریانوردان به هنگام تردد در دریا لازم و کاربردی است.

 

 

عزیمت جهانگیری به شمال سیستان و بلوچستان

جهانگیری در ادامه سفر ۲ روزه خود به سیستان و بلوچستان صبح پنجشنبه به زابل در منطقه سیستان رفت.

 

بازدید از پروژه طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری با لوله به دشت سیستان، شرکت در نشست اقتصاد مقاومتی، اجرایی کردن مصوباتی پیرامون موضوع لایه‌روبی، پیگیری ساخت بیمارستان و موضوع بزرگراه‌ها و راه‌ها در این منطقه از جمله برنامه‌های سفره یکروزه معاون رییس جمهوری به این منطقه بود.

 

اسحاق جهانگیری روز پنجشنبه در حاشیه بازدیداز طرح عظیم آبرسانی ۴۶هزارهکتار از اراضی دشت سیستان  در محل ایستگاه پمپاژ شهید محبعلی فارسی اظهارداشت: به منظور بهره‌برداری از طرح آبیاری با لوله به ۴۶ هزار هکتار دشت سیستان به عنوان مدرن‌ترین و اقتصادی ترین طرح آبیاری کشور تاکنون سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

 

وی با بیان اینکه این طرح به منظور رونق بخشی کشاورزی منطقه سیستان توسط دولت تدبیر و امید اجرایی شده است، ادامه داد: ضروری است به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌های این طرح مهم نظام بهره برداری شکل گیرد تا بتوان از این طرح مهم به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

 

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: در طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری با لوله به دشت سیستان به دنبال الگوی کشت مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه هستیم تا بهره‌وری از این طرح افزایش یابد.

 

وی بیان کرد:  این طرح نوید آینده روشنی را برای کشاورزی منطقه سیستان می‌دهد.

 

 

اقتصاد مقاومتی سرمایه کشور برای عبور از بحران‌هاست

اسحاق جهانگیری در ادامه سفر به منطقه سیستان به همراه وزرای جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی در نشست اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان که در فرمانداری زابل برگزار شد شرکت کرد و گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یکی از مهمترین امکانات و ابزاری بوده که در اختیار این دولت از ماه‌های اول شروع بکار قرار گرفت و یک سرمایه بزرگ برای عبور کشور از بحران‌های به وجود آمده است.

 

جهانگیری افزود: به عنوان کسی که در اقتصاد مقاومتی مسوولیت مستقیم داشته یکی از خوبی‌های این سیاست‌ها این بود که در بالاترین سطح کشور ابلاغ و اعلام شد به این معنی که رهبر معظم انقلاب این سیاست‌ها را به عنوان سیاست‌های کلی که باید دستور العمل همه دستگاه‌ها، قوای سه گانه و نهادهای عمومی و حاکمیتی باشد، تعریف کرده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تنها متوجه دولت نیست بقیه خیلی ساده از کنار آن عبور می‌کنند و خود را پاسخگو نمی‌دانند در حالیکه باید پاسخگو  باشند.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: هر کسی حتی بخش خصوصی در ایران مکلف است که در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عمل کند و به عنوان یک سیاست بالا دستی قوانین و مقررات جاری کشور که تدوین و تصویب می‌شود نباید در تضاد و معارضه با سیاست‌های  این اقتصاد باشد.

 

وی تصریح کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به این دلیل است که در مقابل تکانه‌های خارجی اقتصاد کشور بتواند روی پای خود ایستاده و به نوعی بتوانیم اقتصاد را بازسازی و در مقابل این تکانه‌ها اقتصاد کشور به یکباره به هم نریزد.

 

جهانگیری اظهارداشت: واقعیتی که وجود دارد این است که اقتصاد دنیا به هم پیوسته بوده و آن را نمی‌توان چیز مجزایی در نظر گرفت که یک دیوار دور خود کشید و به دنیا کاری نداشت.

 

وی بیان کرد: باید اقتصاد به گونه‌ای طراحی شود که این تکانه‌های بیرونی به آن آسیب نزند، ۲ گونه تکانه جدی در کشورمان همواره با آن روبه رو هستیم که نخست به دلیل  اینکه اقتصادمان به نفت متصل بوده تکانه‌هایی وجود دارد که معمولا در شرایط کاهش قیمت نفت پیش‌بینی می‌شود و این مهم خیلی اتفاق بزرگی بوده و می‌تواند یک دفعه منابع درآمدی و ارزی کشور را تحت تاثیر قرار داده و کشور مان را اذیت کند.

 

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ما باید اقتصادمان را به نقطه‌ای می‌رساندیم که نفت نتواند روی اقتصاد کشور تاثیر بگذارد از این تکانه مهم‌تر تکانه‌هایی بوده که توی ۱۰ تا ۲۰ سال اخیر کشور خیلی جدی با آن روبه رو شد.

 

وی تصریح کرد: ما تحریم‌ها را از اول انقلاب تاکنون داشته‌ایم و هیچ زمانی کشور از تحریم‌ها رها نبوده و از همان سال‌های ۵۸ ما با تحریم‌های امریکا روبه رو بودیم البته این تحریم‌ها خیلی فشار جدی وارد نمی‌کردند و ممکن بود در روند توسعه کشور اخلال ایجاد می‌کرد ولی نه بخش خصوصی و نه دولتی متوجه این مساله نمی‌شد.

 

جهانگیری اظهارداشت: تحریم‌ها در این دهه اخیر به عنوان تحریم‌های شورای امنیت در مقطع قبلی به طور خاص روی منابع فروش نفت کشور به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی و سیستم بانکی به عنوان جایی که پول باید جابه جا کند فشار آوردند.

 

وی تاکید کرد: در این دوره نیز آمریکایی‌ها بعد از خروج از برجام فشار سنگینی گذاشتند با نیت اینکه اقتصاد کشور و نظام را فلج کنند و در واقع به تعبیر خودشان از هم بپاشانند.

 

معاون اول رییس جمهوری بیان کرد: آن چیزی که کمک کرد که ما بتوانیم تحریم‌های این دفعه را خوب پشت سر بگذاریم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بود.

 

وی تصریح کرد: ما خوشبختانه از سال ۹۲ شروع به وارد کردن ۶ میلیون تن گندم ‌کردیم و سال ۹۴ تا ۹۵ کشور را به خودکفایی کامل گندم رساندیم که این مساله در اثر همین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بود.

 

جهانگیری اظهارداشت: وزارت جهادکشاورزی خودکفایی در گندم را  به عنوان یک طرح اقتصادی مقاومتی تعریف و روی آن ایستادگی کرد و کشاورزان نیز به صحنه آمده و کشور از واردات این محصول بی‌نیاز شد. 

 

وی بیان کرد: و قتی بنزین را تحریم کردند ما در داخل کشور با محدودیت‌هایی روبه رو شدیم زیرا هر سال و هر روز برای مصرف کشور باید میزانی بنزین وارد می‌کردیم و این مهم گلوگاهی بود که در صورت کارسازی تحریم‌ها می‌توانست کشور را فلج کند. 
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: برای اینکه بنزین تامین کنیم مجبور شدیم به پتروشیمی‌ها بگوییم به جای مواد پتروشیمی یک ماده افزودنی به‌آن اضافه تا ماده پتروشیمی تبدیل به سوختی مشابه بنزین مصرف شود که این مهم ده‌ها آثار زیست محیطی دیگر می‌توانست در کشور داشته باشد.

 

وی گفت: از جمله طرح‌های اقتصاد مقاومتی خودکفایی در زمینه بنزین است در این تحریم این دفعه آمریکایی‌ها  فکر کردند که حتما مساله سوخت، بنزین و گازوئیل یکی از مشکلات و بحران‌های ما خواهد شد و این محصول از هر نقطه‌ای به ایران ورودش ممنوع بود تا ما نتوانیم تامین کنیم.

 

جهانگیری خاطرنشان کرد: تمرکز که روی طرح بنزین شده بود در این دوره که منابع  فروش نفت کم شده یکی از جاهایی که به کمک آمد و با صادراتش ارز تامین و مشکل کشور به جهت ارزی تا حدی که نیاز بود برطرف شد صادرات بنزین و گازوئیل بود.

 

وی بیان کرد: کشور وارد کننده‌ای که بنزین تهدیش و تحریم‌ها اتفاق افتاده بود که فلج اش کند در این چند سال به یک کشور صادرکننده بنزین تبدیل شد و وزارت نفت در همین روزهای اخیر یک رکورد زد و گفت «تا ۴۴ میلیون لیتر توانستیم صادرات این محصول را به سایر کشورها انجام دهیم».

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: حدود ۵۰ میلیون لیتر تولید داخلی بنزین در سال ۹۲ بود و هم‌اینک به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز رسیده است.

 

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی حسنش این بود که مشخص شد گلوگاه‌های  فشار کجا می‌تواند علیه ما باشد که در آن قسمت تحت عنوان پروژه و طرح به تمرکز ایجاد و دستگاه‌ها مردانه پای کار ایستادند. 

 

جهانگیری بیان کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بعد از اینکه برجام را قبول کردیم یک دوره تحریم‌های اصلی تقریبا رفع شده بود که رهبر معظم انقلاب فرمودند «سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فقط برای دوره تحریم‌ها نبود» و اتفاقا ما در دوره‌ای که تحریم‌ها برداشته شد تمرکز شد که سیاست‌ها حتما اجرایی شود و پیش‌بینی می‌کردیم که ممکن است مجددا غربی‌هایی که دشمنی‌شان دیرینه است به یک  نوع دیگری فشار بیاورند.

 

 

سیستان و بلوچستان در تمام زمینه‌ها ظرفیت‌های زیادی دارد

وی گفت: سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که یکی از مهمترین ظرفیت‌های آن نیروی انسانی تحصیل کرده است که باید قدر این تحصیل کرده‌ها را بدانیم  این‌ها سرمایه‌هایی هستند که قدرت خلاقیت دارند و می‌توانند بقیه سرمایه‌های کشور را در جاهای مختلف به حرکت وادار کنند.

 

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه ما باید از مزیت‌ها برای توسعه سیستان و بلوچستان حداکثر استفاده را ببریم ادامه داد: ظرفیت طبیعی استثنایی در این استان وجود دارد ما کمتر استانی را داریم که هم مرز آبی مفصل داشته و هم به آبهای آزاد دنیا متصل باشد و در مرز خشکی و زمینی با ۲ کشور مهم همسایه شرقی قرار داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: توفیق نصیب شد بار دیگر خدمت مردم و مسوولان منطقه سیستان و شهرستاهای مختلف سیستان و بلوچستان بویژه برای بررسی مسائل و مشکلات این استان رسیدیم.

 

جهانگیری اظهارداشت: به امید خدا تصمیم‌گیری در حد بضاعت و امکانات دولت برای حل مسائل و مشکلات سیستان و بلوچستان انجام خواهد گرفت.

 

وی افزود: شب گذشته در چابهار بیشتر موضوع در ارتباط با سواحل مکران بود که یک مساله جدی و مهم بوده و باید به صورت بسیار سازمان یافته مسائل آن پیگیری شود و به امید خدا حتما این منطقه در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از بزرگترین قطب‌های اقتصادی ایران تبدیل خواهد شد.

 

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری‌ها هنوز کارهای زیربنایی چابهار تکمیل نشده و در دست اجراست و بیش‌از ۸۶ هزار میلیارد تومان تا کنون طرح در این منطقه تعریف شده است.

 

وی گفت: منطقه‌ای مثل سیستان امروز بزرگترین، مهمترین، راهبردی‌ترین دژ ایران است این تعبیر زییایی بود که رهبر معظم انقلاب راجع به این منطقه داشته و آن را دژ ایران نامیدند.

 

جهانگیری بیان کرد: هدف از اجرای طرح آبیاری دشت سیستان این بود که برای مردم این منطقه در فصل‌های خشک و سخت حداقل‌هایی برای زندگی فراهم کنیم که در شرایط سخت هم بتوانند کشاورزی داشته باشند و این امر نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بزرگ بود.

 

وی با یادآوری اینکه پیشنهادطرح ۴۶ هزار هکتاری در دولت تهیه شد و رییس جمهوری آن را به رهبر معظم انقلاب ارائه کرد تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب با این پیشنهاد موافقت کردند سپس اعتبارات این طرح کم شد و بعد از آن مجلس کمک کرد و اعتبارات بیشتری منظور شد و امروز تقریبا این طرح کامل شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: تاکنون سه هزار و  ۷۰۰ میلیارد تومان در طرح ۴۶ هزار هکتاری سرمایه‌گذاری شده که اگر بخواهیم با نرخ دلار امروز محاسبه کنیم، ارزش سرمایه‌گذاری انجام شده برای این طرح بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

 

معاون اول رییس جمهوری بیان کرد: آن چیزی که اقتصاد می‌گوید و ما از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌فهمیم، موتور محرک این اقتصاد باید بخش خصوصی باشد البته در این مهم زیربناها فراهم شود و ما هم مقید هستیم که زیر بناها را در همه جا دولت باید ایجاد کند.

 

وی بیان کرد: حتما در ۲ هفته آینده باید برای نظام بهره‌برداری از طرح ۴۶ هزار هکتاری تصمیم بگیریم اینکه این مجموعه را به دست چه کسی بسپاریم و رابطه‌اش با کشاورز چگونه باشد و موضوع مهم دوم استمرار طرح است.

 

 جهانگیری با تأکید بر اینکه باید حتما در این اراضی ۴۶ هزارهکتاری کشت متناسب با این شرایط انجام شود خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی مهمترین مسوولیتش این است که یک الگوی کشت که درآمد کشاورزان را متناسب با این حجم سرمایه‌گذاری بالا ببرد در این منطقه طراحی کند.

 

وی تاکید کرد: باید کارهای مکمل دیگری برای افزایش سطح زندگی مردم انجام شود که مهمترین آن سازمان عمران یا  یک نهاد توسعه‌ای که دولت و شرکت های بزرگ ملی هم در آن مشارکت داشته باشد.

 

 معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: مهمترین مزیت منطقه سیستان مرزی بودن آن است که باید دید از مزیت مرز چقدر می‌توان استفاده و آن را تبدیل به یک کانال تجاری بزرگ کرد.

 

وی با اشاره به اینکه ما به عنوان دولت ایده مان این بود که یک منطقه آزاد برای سیستان درست کنیم تا این منطقه یک کانون توسعه‌ای باشد تصریح کرد: باید کمک کنیم که سریع‌تر مجوز منطقه آزاد سیستان را بگیریم زیرا این موضوع یک امکانی است که باید از آن استفاده شود.

 

جهانگیری بیان کرد: ما راجع به آب هیرمند با افغانستان توافقاتی کردیم و آن توافقات باید اجرا شود و باز هم با این کشور گفت‌وگو داریم من امیدوارم در این مذاکرات که با  افغانستان داریم حتما بتوانیم به توافقات خوبی برسیم و دغدغه‌ای برای مردم منطقه ما نباشد و در نظر داشته باشیم حیات در اینجا هم حیات برای ایران و هم حیات برای افغانستان است و  باید همه از آن حفاظت کنیم.

 

وی ادامه داد: مصمم هستیم که آب از دریای عمان به داخل کشور بیاوریم و باید روی انتقال  این آب از  دریا به سیستان و بلوچستان به صورت جدی تمرکز داشته باشیم.

 

 

رشد اقتصادی کشور مثبت شده است

 اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و هیات همراه پس از منطقه سیستان وارد زاهدان شدند و از ظرفیت‌های علمی پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان در زاهدان بازدید کرد.

 

وی پس از این بازدید در نشست هم‌اندیشی ‌با جمعی از خیران، فعالان اقتصادی، احزاب و سمن‌های سیستان و بلوچستان شرکت کرد و گفت:  گرچه درآمدهای نفتی ایران کاهش یافت اما با فعالیت‌های اقتصادی موثر هم‌اینک کشور وارد رشد اقتصادی مثبت شده است.

 

وی با بیان اینکه دولت برای برداشتن هرچه زودتر تحریم‌ها از دوش مردم ایران درنگ نمی‌کند، افزود: رییس جمهوری آمریکا با افتضاحی که در کنگره این کشور رخ داد باید با پست خود خداحافظی کند.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: تحریم‌های ظالمانه سبب تاثیرات منفی بر زندگی مردم شده اما ملت ایران با صبوری این شرایط را تحمل و ایستادگی کرده است.

 

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها با این شعار که ایران ۴۰ سالگی انقلاب را نمی‌بیند شروع به وضع تحریم‌های گسترده کردند اما در رسیدن به اهداف شوم خود ناکام ماندند.

 

جهانگیری اظهارداشت: مقامات جدید آمریکا مجبورند در مقابل صبوری و ایستادگی مردم ایران سر تعظیم فرود آوردند و به معاهده‌های بین المللی بازگردند.

 

وی با اشاره به شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور گفت: کادر بهداشت و درمان ما در این زمینه به خوبی عمل کردند و مردم نیز همراهی مطلوبی در اجرای طرح‌های فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت‌های هوشمند کرونایی داشتند.

 

معاون اول رییس جمهوری بیان کرد: همکاری مردم بویژه در پیک اخیر ویروس کرونا در کشور سبب شد تا هم‌اینک در نقطه قابل قبولی قرار گیریم و روند مثبتی را طی کنیم.

 

وی تصریح کرد: ویروس کرونا سبب شد تا مدارس و دانشگاه‌های کشور از لحاظ فیزیکی تعطیل شوند اما آموزش مجازی آغاز شد و با قدرت این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

 

جهانگیری خاطرنشان کرد: هم‌اینک بیش‌از ۱۳ میلیون کاربر عضو برنامه شاد شده‌اند و از آموزش‌های مجازی استفاده می‌کنند
وی گفت: برخی از دانش آموزان به دلیل وداشتن ابزار لازم از آموزش مجازی بی بهره‌اند که در این زمینه فعالیت خیران همچون گذشته می‌تواند زمینه ساز برخورداری این دانش‌آموزان از ابزار آموزشی شود.

 

 

سیستان و بلوچستان قطب همبستگی ملی و مذهبی است

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اهمیت اقوام و مذاهب در ایران اسلامی بیان کرد: سیستان و بلوچستان قطب همبستگی ملی و مذهبی در کشور محسوب می‌شود.

 

وی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی سیستان و بلوچستان ادامه داد: سواحل مکران یکی از بهترین چشم اندازه‌های توسعه را در آینده برای ایران، افغانستان و کشورهای حوزه آسیای میانه خواهد داشت.

 

جهانگیری همچنین با اشاره به طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری با لوله به دشت سیستان اظهارداشت: سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان با دلار قدیم در این طرح هزینه شده که با دلار جدید از ۲۰هزار میلیارد تومان هم بیشتر می‌شود.

 

وی بیان کرد: گرچه این طرح تکمیل شده اما برای بهره‌برداری از آن سازمان خاصی وجود ندارد که این مساله می‌تواند سبب آسیب به این طرح شود.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha