خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7896
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - ۱۳:۰۹
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان:

دیدبانی ملخ صحرایی در سطح حدود ۲ میلیون هکتار از مراتع انجام شد

دیدبانی ملخ صحرایی در سطح حدود ۲ میلیون هکتار از مراتع انجام شد
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان گفت: دیده‌بانی ملخ صحرایی از آبان تاکنون در سطح یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از مراتع این استان انجام و موردی از هجوم این آفت مشاهده نشده است.

به گزارش اس.بی پرس، غلامحسین تیموری بیان کرد: با توجه به احتمال هجوم مجدد ملخ صحرایی مهاجر برای زمستان گذرانی به مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان این مدیریت در یک برنامه جامع تمامی امکانات و تجهیزات مبارزه شیمیایی با ملخ صحرایی را که در دوره قبل نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود را سرویس و آماده بکار کرد.

 

وی افزود: هم‌اینک افزون‌بر۴۳۰ دستگاه انواع سمپاش آماده برای مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان است.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان ادامه داد: در دوره قبل هجوم ملخ صحرایی به این استان در سطح چهار میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار دیده بانی و افزون‌بر ١٨١ هزار هکتار از اراضی منطقه علیه این آفت خطرناک سمپاشی شد.

 

ملخ‌های صحرایی در مسیر حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد بطوریکه در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

 

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

 

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه مورد هجوم نیز می‌شوند.

 
 
 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

معاون فن‌آوری‌های نوین بانک مرکزی:

تراکنش‌های بدون کدملی برگشت می‌خورد

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت؛

آزمایش بالینی واکسن ایران و کوبا آغاز شد