خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7934
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۱۱:۳۰
حاجی میرزایی:

سلامت جسمی دانش‌آموزان از مأموریت‌های آموزش‌وپرورش است

سلامت جسمی دانش‌آموزان از مأموریت‌های آموزش‌وپرورش است
وزیر آموزش‌ و پرورش نقش این وزارتخانه را در بهبود ورزش همگانی مهم قلمداد کرد و گفت: سلامت جسمی دانش‌آموزان جزو مأموریت‌های آموزش‌وپرورش است.

به گزارش اس.بی پرس، محسن حاجی میرزایی روز یکشنبه در شانزدهمین برنامه از سلسله نشست‌های گفت و گوی هفته که با حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، اعضای شورای معاونان، مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و روسای ۷۶۰ منطقه آموزش‌وپرورش کشور به‌صورت ویدئوکنفرانس و در شبکه شاد برگزار شد، افزود: اقتضای تخصصی شدن امور این بوده است که کارها را تقسیم‌بندی کنند و به دستگاه‌ها بسپارند.

 

وی  ادامه داد: یکی از مأموریت‌های هر مدیر برقراری هماهنگی بین اجزای تفکیک‌شده از یکدیگر است تا محصول حرکت آنان محصول هماهنگی باشد و یکی از چالش‌های مهم جامعه ناکامی در این هماهنگی‌ها است.

 

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: وزارت ورزش و جوانان و آموزش‌وپرورش حوزه‌های مشترکی برای همکاری دارند و الگویی که برای این همکاری مطرح است هم‌راستا و هم‌جهت کردن مأموریت‌ها است تا محصول عملکرد دو دستگاه، اهداف را بهتر از پیش محقق کند.

 

حاجی میرزایی تأکید کرد: قاطع‌ترین، مؤثرترین و کم‌هزینه‌ترین راه تأثیر بر آینده یک سرزمین، تأمین سلامت روان و جسم یک جامعه، کاستن از آسیب‌های اجتماعی، افزایش توان ملی و تسهیل و تسریع رشد و توسعه کشور از طریق فرصت آموزش است زیرا هیچ فرصتی در کشور غنی‌تر از فرصت آموزش برای تأثیرگذاری پایدار نیست.

 

وی یادآور شد: هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند مستقل از آموزش‌وپرورش اهداف خود را محقق کند، به دنبال ایجاد همکاری و هماهنگی با دستگاه‌های کشور هستیم. سلامت جسمی دانش‌آموزان جز مأموریت‌های آموزش‌وپرورش است، در سند تحول تعریفی از تربیت‌شده است که اجرای آن در ساحت‌های متنوعی امکان‌پذیر است، همچنین باید تمام ساحت‌ها رشد متوازن داشته باشند.

 

وزیر آموزش‌ وپرورش با بیان این که یکی از مأموریت‌های جدی آموزش‌وپرورش تأمین سلامت جسمی دانش‌آموزان است، افزود: در طرح کوچ یک حرکت بی‌سابقه انجام دادیم و آمار دقیقی از وضعیت جسمی جمعیت ۱۳میلیون و ۳۰۰هزار دانش‌آموز تحت پوشش این طرح به دست آوردیم.

 

حاجی میرزایی نقش آموزش‌وپرورش را در بهبود ورزش همگانی مهم قلمداد کرد و درباره زمینه‌های همکاری با وزارت ورزش گفت: ۱۱۰هزار مدرسه داریم که هر یک می‌توانند یک کانون ورزشی باشند و فضایی را برای ورزش همگانی فراهم کند. اکنون با فعالیت در بستر شبکه شاد ازنظر انتقال مهارت‌های جسمی و ورزشی فیلم‌های آموزشی خوبی در دسترس دانش‌آموزان است.

 

 شانزدهمین برنامه از سلسله نشست‌های گفت و گوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفت و گو بر محور تحول برگزار مَی شود امروز با حضور وزیر ورزش و جوانان، اعضای شورای معاونان، مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و روسای ۷۶۰ منطقه آموزش‌وپرورش کشور به‌صورت ویدئوکنفرانس و از طریق شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) برگزار شد

 

بر اساس آخرین آمارهای مسوولان وزارت آموزش و پرورش از سنجش دانش‌آموزان، ۲۱.۲ درصد دانش آموزان و ۱۴ درصد نوآموزان دارای اضافه وزن و چاقی هستند. بنابراین به منظور حفظ سلامت دانش آموزان باید کنترل وزن در دوره پیش دبستانی از سوی آموزش و پرورش و همچنین خانواده‌ها مورد توجه قرار گیرد.

 

به دنبال این موضوع، وزارت آموزش و پرورش بسته محتوای علمی برای طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان تدوین کرد و این پروژه را با یاری معلمان، دبیران، مدیران مدارس، مراقبان، دبیران تربیت بدنی و روسای مناطق و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها کلید زد.

 

بر اساس طرح کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان قرار شد از ۳ آبان تا ۳۰ بهمن ماه برنامه هایی در زمینه راهنمایی، حمایت و مشاوره کنترل تغذیه و افزایش تحرک بدنی، برای دانش آموزان اجرایی شود. همچنین از دوم تا هشتم اسفند انجام امور مربوط به غربالگری و ارزیابی ثانویه دانش آموزان نیز برنامه ریزی شده است.

 

وزارت آموزش و پرورش در طرح کوچ با مشارکت معلمان، خانواده ها و دستگاه های عضو ائتلاف اجرای این طرح به ویژه وزارت بهداشت و صداوسیما، ضمن کنترل وزن و BMI دانش آموزان، با مداخله و ارایه برنامه های لازم، دانش آموزان را در تناسب وزن و افزایش تحرک و شادابی یاری می کند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان؛

یخبندان دیماه زاهدان در ۳۵ سال اخیر بی‌سابقه است

پس از گذشت حدود یکسال از شیوع ویروس کرونا؛

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۱۰۰ میلیون نفر گذشت

سرپرست فرماندهی انتظامی ایرانشهرخبر داد؛

مرگ خاموش 2 شهروند ایرانشهری