خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7953
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۰۹:۳۳
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان:

برنامه جوان نگه‌داشتن جمعیت و افزایش موالید از سوی ارگان‌ها انجام شود

برنامه جوان نگه‌داشتن جمعیت و افزایش موالید از سوی ارگان‌ها انجام شود
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: فرمایش رهبر معظم انقلاب در مورد لزوم جوان نگه‌داشتن و افزایش موالید، دارای الزامات مهم در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بوده که برنامه‌ریزی لازم از سوی همه ارگان‌ها به صورت هماهنگ باید در این زمینه انجام شود.

به گزارش اس.بی پرس، ابوذر کوثری شامگاه دوشنبه در نشست شورای راهبردی جمعیت سیستان و بلوچستان اظهارداشت: سیاست جمعیتی یک سیاست ثابت واحد برای همه کشورها و زمان‌ها نیست و در حقیقت یک سیاست جمعیتی ثابت و غیر قابل تغییر برای همه زمان‌ها و مکان‌ها وجود ندارد. 

 

وی با اشاره به اینکه بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد افزایش موالید کشور هم در همین راستا قابل توضیح است افزود: سیاست جمعیتی خود هم یک متغیر تابع بوده هم یک متغیر مستقل که باید از هر ۲ منظر به آن پرداخته شود، به عبارتی سیاست جمعیتی یک نوع استراتژی برای دستیابی به الگوی خاص از تغییرات تعریف می‌شود. 

 

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: سیاست‌گذاری جمعیتی در واقع با لحاظ چشم‌انداز کلان توسعه یک کشور و با توجه به متغیرهای مختلف یک کشور از قبیل شرایط اقتصادی و معیشت، سن جمعیت، تعداد جمعیت، روند و نرخ رشد، وسعت سرزمینی و موضوع مهم امنیت ملی انجام می‌شود.

 

وی از  تمامی دستگاه‌های اجرایی عضو شورای راهبردی جمعیت سیستان و بلوچستان خواست آمارهای ارائه شده از سوی ثبت احوال و سایر دستگاه‌ها و همین‌طور کمبودهای موجود در حوزه بهداشت و درمان و سایر بخش‌ها که همه توصیفی از وضع موجود است را به همراه تحلیل‌های لازم ارائه دهند که در نهایت بتوان نتایج و پیشنهادات راهگشای فرابخشی از درون آن فراهم ساخت.

 

کوثری با بیان اینکه مثلا آمار ثبت ولادت و وفات بین ۲ ارگان ثبت احوال و علوم پزشکی‌های سیستان و بلوچستان بعضا متفاوت بوده بیان کرد: چرایی این تفاوت باید روشن شود که آیا به علت عدم ثبت وقایع حیاتی در استان بوده و یا به‌ دلیل خرید و فروش شناسنامه و یا علل دیگر است.

 

وی تصریح کرد: با توجه به جوان بودن جمعیت سیستان و بلوچستان با ۶٧درصد زیر ٣٠سال و رتبه آخر در سهم سالمندی با ٣.٢درصد (میانگین کشوری۶.١درصد) باید برنامه‌ریزی متفاوت‌تری در ابعاد مختلف نسبت به سایر مناطق کشور داشته باشیم.

 

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به مهاجرت مردم استان گفت: در دوره پنج ساله ١٣٩٠-١٣٩٥ تعداد ۸۲ هزار و ۷۸۳ نفر از سایر استان‌ها به این استان مهاجرت کرده‌اند و تعداد ۱۱۲ هزار و ۲۸۴ نفر از استان خارج شده‌اند.

 

وی افزود: بنایراین با توجه به روند منفی مهاجرت در سیستان و بلوچستان و اینکه عمده تمرکز جمعیت ورودی نیز به مرکز استان انجام می‌شود این مساله توزیع فضایی جمعیت را از حالت تعادل خارج می‌کند بویژه اینکه مهاجرت‌های داخل منطقه ما هم متاسفانه از مناطق کم‌برخوردار و مرزی به مرکز انجام می‌شود.

 

 کوثری با اشاره به اینکه سیاست‌گذاری جمعیتی نباید با عدم ارائه خدمات بهداشتی برای خانواده‌ها با هم خلط شود بیان کرد: ارائه این خدمات بهداشتی در حوزه باروری و سلامت خانواده به شکل مقتضی انجام شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

شناسایی هزار و ۶۰۰ مراکز استخراج رمز‌ ارز

بیت کوین جای بورس را گرفت؟

نسبت به برخی از شایعات عنوان کرد:

توضیحات خطیب زاده درباره شایعات آزادی کشتی کره ای