خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7965
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۱۱:۰۴
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛

پنج مرکز مشاوره قبل از ازدواج در سیستان و بلوچستان فعال است

پنج مرکز مشاوره قبل از ازدواج در سیستان و بلوچستان فعال است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: هم‌اینک پنج مرکز مشاوره قبل از ازدواج خدمات غربالگری و مشاوره را به زوج‌های سیستان و بلوچستان ارائه می‌دهند.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر سید مهدی طباطبایی بیان کرد: خدمات غربالگری ژنتیکی زمان ازدواج به منظور شناسایی بیماری‌های ژنتیک اولویت دار در  زوجهای مراجعه کننده به مراکز ارائه دهنده خدمات قبل از ازدواج در دانشگاه علوم پزشکی انجام میشود.

 

وی بیان کرد: در مراکز قبل از ازدواج، زوجها از نظر بیماریهای ژنتیکی که داشتن فرزند سالم را در آنها تحت تاثیر قرار میدهد و قابل شناسایی در زمان ازدواج هستند، غربالگری می‌شوند. 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: افراد پس از اخذ آموزش‌های زمان ازدواج و مطالعه برگه آموزشی غربالگری به وسیله پرسشنامه غربالگری ژنتیک به روش  مصاحبه فعال، توسط مراقب سلامت غربالگر ژنتیک پرسشگری میشوند.

 

وی ادامه داد: در صورتی که پزشک مرکز وجود تنها یک مورد مثبت ازنظر سوابق بیماری ژنتیک در پرسشنامه را تایید کنند زوج را جهت بررسی بیشتر به مرکز مشاوره ژنتیک به‌منظور بررسی توسط پزشک مشاور ژنتیک شهرستان ارجاع داده می‌شود و در صورت عدم وجود مورد مثبت در پرسشنامه و همچنین طبیعی بودن اندکس‌های خونی مرتبط با تالاسمی نسبت به صدور گواهی ازدواج اقدام می‌کنند.

 

دکتر طباطبایی با اشاره به این موضوع که اجرای برنامه غربالگری ژنتیک زمان ازدواج و تکمیل فرآیند مشاوره ژنتیک از تولد نوزاد مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی پیشگیری می شود، افزود: از ابتدای شروع برنامه تاکنون ۱۵ هزار ۴۲۷ زوج در آستانه ازدواج از نظر بیماری‌های ژنتیکی غربالگری که از این تعداد ۶ هزار ۶۵۱ زوج غربالگری آنان مثبت شد و به منظور بررسی های بیشتر به مرکز مشاوره ژنتیک ارجاع شده اند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

نسبت به برخی از شایعات عنوان کرد:

توضیحات خطیب زاده درباره شایعات آزادی کشتی کره ای

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد:

مهمترین نگرانی‌ها درباره جهش‌های اخیر کروناویروس و پاسخ‌ها

فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان؛

۶۰۰ کیلوگرم موادمخدر در سراوان کشف شد