خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7984
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۱۴:۰۷
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان؛

رکورد سردترین روز ایرانشهر در ۱۵ سال اخیر شکسته شد

رکورد سردترین روز ایرانشهر در ۱۵ سال اخیر شکسته شد
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرمای کم سابقه که از ابتدای دیماه زاهدان و نیمه شمالی استان را فرا گرفته به مناطق مرکزی و جنوبی استان نفوذ و سردترین روز ایرانشهر در ۱۵ سال اخیر را رقم زد.

به گزارش اس.بی پرس، محسن حیدری بیان کرد: در این مدت کمینه دمای هوا در ایرانشهر به منفی ۱.۱ درجه سلسیوس رسید، مقداری که در ۱۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

 

وی ادامه داد: در ۵۰ سال اخیر تنها ۱۱ بار کمینه دمای هوا در ایرانشهر به کمتر از ۱ درجه سلسیوس رسیده است.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: سرمای هوا در برخی شهرهای استان به حدی بود که رکورد بلند مدت کمترین دمای روزانه نیز شکسته شد برای مثال کمینه دمای شهر مهرستان و راسک برای نخستین بار به ترتیب به ۶.۸- و ۳.۲ درجه سلسیوس رسید. این رکورد در شهر راسک در جنوب شرقی استان طی دو روز برای ۲ بار متوالی شکسته شد.

 

وی ادامه داد: این کاهش دمای هوا در شهر راسک که در عرض ۲۶ درجه شرقی قرار دارد و فاصله هوایی آن با خلیج چابهار کمتر از ۱۵۰ کیلومتر است از زمان تأسیس ایستگاه هواشناسی در این شهر یعنی ۱۳۸۸ تا کنون بی سابقه بوده است.

 

حیدری گفت: در این مدت سرمای هوا به باهوکلات و زرآباد در نزدیکی سواحل دریای عمان نیز نفوذ کرد و کمینه دمای این مناطق را به ترتیب به ۲ و ۶.۶ درجه سلسیوس رساند.

 

وی افزود: سرمای هوا بیشتر از سایر نقاط استان در شهرهای زاهدان و زابل متمرکز بوده است  به طوریکه کمینه دمای هوا در زاهدان به مرز منفی ۱۱ درجه سلسیوس و در زابل به منفی۷.۳ درجه سلسیوس رسید.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در شبانه روز گذشته کمینه دمای ۱۱ شهر استان به زیر صفر درجه رسید و یخبندان شبانه روی داد.

 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا پایان هفته سرمای هوا و یخبندان شبانه در زاهدان و برخی شهرهای نیمه شمالی استان ادامه دارد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha