خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7985
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۱۴:۱۲
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد؛

سرما به ۸۵۰۰ هکتار از مزارع و باغات کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت زد

سرما به ۸۵۰۰ هکتار از مزارع و باغات کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت زد
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سرما و یخبندان شبانه چند روز اخیر به هشت هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات و مزارع کشاورزی این استان خسارت ۲۸۵ میلیارد ریالی وارد کرده است.

به گزارش اس.بی پرس، فریدالدین سلیمی بیان کرد: این میزان خسارت بر اساس برآورد اولیه بوده و کارشناسان در حال ارزیابی نهایی خسارت‌های ناشی از سرمازدگی هستند.

 

وی ادامه داد: این خسارت‌ها به کشاورزان شهرستان‌های کنارک، ایرانشهر، فنوج، نیکشهر و بمپور در جنوب سیستان و بلوچستان وارد شده است.

 

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: بیشترین خسارت این مدت به باغات موز شهرستان کنارک بوده است.

 

وی افزود: خسارت وارده بین ۶۰ تا ۷۰ درصد برآورد شده که در سیستان و بلوچستان خسارت سرما زدگی بی‌سابقه بوده است.

 

به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان، سرمای کم سابقه که از ابتدای دیماه زاهدان و نیمه شمالی استان را فرا گرفته به مناطق مرکزی و جنوبی استان نفوذ و سردترین روز ایرانشهر در ۱۵ سال اخیر را رقم زد.

 

محسن حیدری اظهار داشت: در این مدت کمینه دمای هوا در ایرانشهر به منفی ۱.۱ درجه سلسیوس رسید مقداری که در ۱۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

 

وی ادامه داد: در ۵۰ سال اخیر تنها ۱۱ بار کمینه دمای هوا در ایرانشهر به کمتر از ۱ درجه سلسیوس رسیده است.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: سرمای هوا در برخی شهرهای استان به حدی بود که رکورد بلند مدت کمترین دمای روزانه نیز شکسته شد برای مثال کمینه دمای شهر مهرستان و راسک برای نخستین بار به ترتیب به ۶.۸- و ۳.۲ درجه سلسیوس رسید.

 

این رکورد در شهر راسک در جنوب شرقی استان طی دو روز برای ۲ بار متوالی شکسته شد.

 

وی ادامه داد: این کاهش دمای هوا در شهر راسک که در عرض ۲۶ درجه شرقی قرار دارد و فاصله هوایی آن با خلیج چابهار کمتر از ۱۵۰ کیلومتر است از زمان تأسیس ایستگاه هواشناسی در این شهر یعنی ۱۳۸۸ تا کنون بی سابقه بوده است.

 

حیدری گفت: در این مدت سرمای هوا به باهوکلات و زرآباد در نزدیکی سواحل دریای عمان نیز نفوذ کرد و کمینه دمای این مناطق را به ترتیب به ۲ و ۶.۶ درجه سلسیوس رساند.

 

وی افزود: سرمای هوا بیشتر از سایر نقاط استان در شهرهای زاهدان و زابل متمرکز بوده است  به طوریکه کمینه دمای هوا در زاهدان به مرز منفی ۱۱ درجه سلسیوس و در زابل به منفی۷.۳ درجه سلسیوس رسید.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در شبانه روز گذشته کمینه دمای ۱۱ شهر استان به زیر صفر درجه رسید و یخبندان شبانه روی داد.

 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا پایان هفته سرمای هوا و یخبندان شبانه در زاهدان و برخی شهرهای نیمه شمالی استان ادامه دارد.

 

هم‌اینک مجموع اراضی کشاورزی و باغی سیستان و بلوچستان ۲۲۸ هزار و ۴۵۱ هکتار شامل ۱۳۵ هزار و ۷۴۱ هکتار زراعی و ۹۲ هزار و ۷۱۰ هکتار باغی است. 

 

سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در تولید برخی محصولات کشاورزی در کشور خاص است به طوری که رتبه نخست تولید محصولات خارج از فصل کشور با ۴۲۵ هزار تن از سطح ۱۷ هزار هکتار زمین را دارد و نقش بسزایی در تنظیم بازار و ایجاد درآمد برای کشاورزان ایفا می کند

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha