خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 7987
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۲۰:۲۶
عدم پذیرش تراکنش‌های بدون کد ملی یا شناسه ملی از اوایل بهمن‌ماه

بی‌شناسنامه‌های سیستان و بلوچستان، دیگر حق داشتن تراکنش مالی را هم ندارند!

بی‌شناسنامه‌های سیستان و بلوچستان، دیگر حق داشتن تراکنش مالی را هم ندارند!
طبق گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، برای اشخاص حقیقی، «کد ملی» و برای اشخاص حقوقی، «شناسه ملی» آن‌ها، «کد شهاب» قلمداد می‌شود و از ۵ بهمن‌ماه امسال، تمام تراکنش‌های بدون کد شهاب در «ساتنا» برگشت می‌خورند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، این اقدام تأثیری بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی ایشان نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موجود است، نخواهد داشت و صرفاً حساب‌ها و تراکنش‌هایی را که فاقد شناسه ملی هستند را متأثر خواهد کرد.

 

طبق آمارهای غیررسمی بیش از 100 هزار تن از ساکنان سیستان و بلوچستان فاقد شناسنامه و مدارک هویتی هستند که سال‌هاست به معضلی برای زندگی، تحصیل، اشتغال و نیازهای بیمارستانی آن‌ها بدل شده است.

 

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی دراین‌باره می‌گوید: در راستای اجرای قانون از چند سال قبل به دنبال آن بودیم که از هویت تمام تراکنش‌های بانکی مطمئن شویم و بتوانیم از انجام تراکنش‌هایی که مشخص نیست به کدام شخص حقیقی یا حقوقی مربوط‌اند جلوگیری کنیم و در این زمینه، تاکنون فعالیت‌ها و اقدامات زیادی به‌ویژه در تعامل با سازمان ثبت‌احوال، سازمان ثبت شرکت‌ها، وزارت کشور و سایر نهادهای ذی‌ربط انجام‌شده است.

 

با توجه به مهلت طولانی که برای اجرای این قانون در نظر گرفته‌شده بود، زمان تعیین‌شده تمدید نخواهد شد. این در حالی است که برای شناسنامه‌دار شدن یک خانواده سیستان و بلوچستانی ماه‌ها زمان لازم است تا مراحل اداری از آزمایش‌های دی ان ای و ... گرفته تا بروکراسی‌های اداری و رفت‌وآمدهای طولانی به مرکز استان یا شهرستان انجام شود؛ البته این برای خانواده‌هایی است که ازلحاظ مالی مشکلی نداشته باشند و بتوانند این هزینه‌های سرسام‌آور را متقبل شوند.

 

بنابراین به نظر می‌رسد مردمان بی‌شناسنامه سیستان و بلوچستان که تاکنون بسیاری از حداقل‌ترین نیازها را نداشته‌اند، از تراکنش‌های بانکی نیز محروم خواهند شد.

 

کاش به‌جای رفت‌وآمدهای متعدد و کم‌فایده وزرا و خلفا به استان سیستان و بلوچستان، درمانی برای این درد کهنه‌شده اندیشیده می‌شد.

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha