خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8329
۱۳۹۹/۱۱/۱۰ - ۱۷:۴۱
شرایط ورزشی زهک و روستاهایش در چه وضعی است؟

برنامه‌های اداره ورزش و جوانان زهک برای دهه فجر/ درخواست مسعود دهمرده از فعالان رسانه‌ای: ما را نقد کنید

برنامه‌های اداره ورزش و جوانان زهک برای دهه فجر/ درخواست مسعود دهمرده از فعالان رسانه‌ای: ما را نقد کنید
رئیس اداره ورزش و جوانان زهک ضمن اعلام برنامه‌های این اداره در دهه فجر امسال، گفت: از جوانان فعال رسانه می‌خواهم تمامی خبرها در همه زمینه‌ها را در شبکه‌ها و کانال‌های سراسری منعکس کنند، آن‌ها باید ما را به چالش بکشند تا اگر جای کوتاهی می‌کنیم، پاسخگوی مردم باشیم.

مسعود دهمرده رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان زهک در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس درخصوص بررسی مشکلات ورزشی حوزه روستایی وتشریح برنامه‌های دهه فجر این اداره گفت: انشاالله بتوانیم در این ایام با لحاظ کردن مسائل و شرایط کرونایی ورعایت پروتکل های بهداشتی برنامه‌های خوبی داشته باشیم که برنامه‌هایی هم برنامه‌ریزی شده هم در شهر زهک و هم روستاها مسابقات و جشنواره‌های مختلف خواهیم داشت.


مشروح گفتگوی خبرنگار ما با رئیس اداره ورش و جوانان زهک را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 

خیلی از برنامه ها و کارهای ما تحت تاثیر کرونا قرار گرفت و نتوانست این برنامه‌ها را به خوبی اجرا کنیم. بعضی از دوستان شاید بگویند که موضوع کرونا بهانه ای است برای کم کاری ما اما اینطور نیست چون طبق ابلاغیه بهداشت بیشتر اماکن ورزشی در این دوره تعطیل بود و ما اجازه برگزاری برنامه را نداشتیم و اماکن ورزشی نزدیک به یازده ماه تعطیل بوده است؛ اما باز هم ما یک سری برنامه‌های خیلی خوبی انجام دادیم که شامل برگزاری مسابقات مختلف حضوری با رعایت پروتکل ها، مسابقات آنلاین، مسابقات فضای مجازی و برنامه‌های تجهیز خانه‌های ورزش روستایی را داشتیم که این خانه‌ها از سیزده خانه به ۱۹ خانه رسیده یعنی ۶ تا خانه به مجموع آن سیزده خانه در سال ۹۹ تاکنون اضافه شده است.


همچنین در سال ٩٩ یک زمین چمن مصنوعی در شهرستان زهک در روستای قلعه کهنه افتتاح شده و کارهای عمرانی خوبی ما انجام دادیم به خصوص در خصوص استادیوم ورزشی شهرستان زهک هر روز کار آن را رصد می‌کنیم و به صورت آنلاین و لحظه ای بنده انجام مراحل کار آن را پیگیر هستند و تمامی این فعالیت‌ها به اداره کل روزانه گزارش می‌شود.


مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان به منطقه سیستان و شهرستان زهک نگاه ویژه‌ای دارند و ما از ایشان تقدیر و تشکر می‌کنیم.


فرماندار شهرستان زهک و به خصوص بنیاد علوی در خصوص مراحل پیشرفت پروژه استادیوم ورزشی همکار و همیار ما هستند.


در بعضی پروژه‌های ما، بنیاد علوی مشارکت دارد و ما را حمایت می کند. در پروژه استادیوم ورزشی بنیاد علوی تهیه چمن و نصب آن را برعهده گرفته و علاوه برآن کمک مالی و نقدی به پیمانکار و اداره کل به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان توسط بنیاد علوی تامین شده است.


پروژه استادیوم ورزشی از اول تا پایان کار به ۱۰ میلیارد یا بیشتر از ده میلیارد هزینه نیاز دارد که مقدار خوبی از این هزینه از طرف بنیاد علوی تامین شده است.
مشارکت بنیاد علوی در بحث سالن های ورزشی هم با اداره ورزش و جوانان شهرستان زهک خیلی خوب است. هم اکنون سالن ورزشی کهک که سوله آن زده شده است به کمک بنیاد علوی و اداره کل نیز در حال احداث است و در بحث ساخت چمن مصنوعی که که سهمیه شهرستان ٦ زمین چمن مصنوعی است با مشارکت بنیاد علوی هست دربرخی روستاها در حال احداث هستیم.


ما نشست‌هایی با بنیاد علوی و جناب مهندس بزی داشتیم و برنامه جامع توسعه ورزش شهرستان را به آنها گزارش دادیم بتوانیم به جایگاه خوبی برسیم در بحث تجهیز خانه های ورزشی روستایی قرار شده تعدادی جدید از خانه های ورزشی با همکاری حوزه فرهنگی بنیاد علوی تجهیز که کارهای خیلی خوبی انجام شده و همکاری و همیاری خوب ما با برخی از ادارات در بحث توسعه ورزش به خصوص ورزش همگانی و بومی محلی در شهرستان زهک به ما کمک می‌کند بتوانیم افراد بیشتری را جذب کنیم.


ما برای برگزاری برنامه‌ها در روستاها هیچ محدودیتی نداریم و با تمام امکاناتی که در اختیار داریم برای انجام هرگونه برنامه ورزشی در روستاها با کمک دهیاران و خود مردم استقبال خواهیم کرد.


تمام این برنامه‌های دهه فجر اداره ورزش و جوانان زهک از قبل برای ایام دهه ایام الله دهه فجر با تاریخ و روز برگزاری برنامه ریزی شده و باهئیت های ورزشی نشست های جداگانه داشتیم و یک نشست کلی هم در همین دو روز آینده خواهیم داشت که بتوانیم به جمع‌بندی کاملی از اجرای برنامه‌ها داشته باشیم.


جشنواره های بومی محلی در روستاها داریم که هدف اصلی این جشنواره ها تزریق شادابی و نشاط به جامعه روستایی ما وکشف استعدادها هست با توجه به اینکه بیشتر جمعیت شهرستان زهک در روستاها قرار گرفته بنابراین بیشتر استعدادهای خیلی خوب در روستاها هست و ما هم وظیفه داریم تا آنها را کشف کنیم.


ما حداقل ٤٠ برنامه برای ایام الله دهه فجر که شامل جشنواره های فرهنگی ورزشی بومی محلی در روستاهایی مثل کدخدا رستم، پیری، میرزاخون، عباس مراد و... خواهد شد.


همچنین برای برای هیئت همگانی شهرستان همایش پیاده روی در شهر زهک و حداقل دو همایش پیاده روی در روستاهای با جمعیت بالا مثل روستاهای خمک و قلعه نو خواهیم داشت.

 

در روز آینده با شهردار شهر جزینک جهت برنامه ریزی جهت برگزاری هرچه بهتر این برنامه ها نشست و جلسه خواهیم داشت تا بتوانیم با هماهنگی و همکاری شهرداری و ادارات مستقر در شهر جزینک این برنامه ها به خوبی انجام شود.

 


یکی دیگر از برنامه‌های خوب ما در ایام پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه طبیعت گردی برای آقایان و بانوان در چاه نیمه ها و نقاط تاریخی شهرستان خواهد بود. شهرستان زهک با توجه به مناطق زیبا و بکر واستعدادهای ناب و خیلی خوبی که دارد میتواند درکل استان نمونه باشد مناطق زیبایی وشاخصی همچون دهانه غلامان، چاه نیمه ها در استان نمونه است واین مزیت می‌تواند به رشد شهر و همچنین رشد رشته های ورزشی شهرستان زهک کمک کند.


برنامه‌های که ما در ایام دهه فجر داریم، هم برای جوانان شهر زهک است و هم برای جوانان روستا. زهک روستاهای زیادی دارد که ۱۲۰ روستای آن در دو بخش جزینک و بخش مرکزی قرار دارد که دهیار و شورای روستا دارند. این امر می‌ طلبد که ما بیشتر پای کار باشیم و بیشتر در بین جوانان روستا ورود پیدا کنیم و برای آنها برنامه داشته باشیم.


به کمک بخشداران و دهیاران و شوراها که مهمترین رکن این برنامه‌ها در روستاها هستند میتوانیم که کارهای خیلی خوبی در جهت ارتقاء رشته های ورزشی در شهرستان زهک انجام دهیم.


ما دنبال این هستیم که با مشارکت بنیاد علوی و مشارکت خود اداره ورزش و اداره کل ورزش و جوانان زمینهای چمن مصنوعی دیگری را نیز افتتاح کنیم که تاکنون دو تا سه روستا عملیات برنامه‌ریزی برای زمین چمن مصنوعی توسط دهیاران و شوراها را شروع کردند و بعضی از روستاها هم قول دادند که به زودی عملیات زیرسازی بتن ریزی و فنس کشی را انجام خواهند داد. هروقت این موارد توسط د هیاران به اتمام رسید ما هم کمک های خیلی خوبی جهت تجهیز این زمین ها با آنها خواهیم داشت.


بنده در نشست خبری که اوایل سال ۹۹ با اصحاب رسانه منطقه سیستان و شهر زهک داشتم، عنوان کردم که اگر ۱۳ خانه ورزش روستایی داریم که باید آنها را به ٣٠ خانه ورزش روستایی برسانیم؛ این خانه‌ها هم اکنون ۱۹ خانه هست و یک خانه ورزش روستایی هم در ایام دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید.


همچنین ما قول دادیم که چمن مصنوعی را برسانید به ١٠ چمن مصنوعی این کار خیلی خوبی و بزرگی هست و کارهای خوبی هم انجام شده است.


**مردم و جوانان ورزش دوست شهر زهک سوالاتی از وضعیت استادیوم ورزشی و اینکه چه مشکلاتی دارد و کی به بهره برداری خواهد رسید؟


اگر شما و کسانی که این پروژه را نقد می‌کنند دقت کنند و عکس های ۶ ماه قبل این پروژه را بررسی کنند می بینند که این پروژه از ۶ ماه قبل تاکنون چه پیشرفت های مهمی داشته است. دغدغه بزرگ من از صبح تا غروب پیشرفت و مراحل کار استادیوم هست و بررسی مراحل کاراست و هرروز گزارش ازمراحل کار به اداره کل ارسال میشود.


با توجه به اینکه استادیوم ورزشی زهک جزو پروژه‌های جهش تولید است تا پایان سال به مراحل پایانی خود می رسد اکثر مراحل کار این پروژه انجام شده از جمله کانال‌های زهکشی، لوله گذاری های زهکشی، شن ریزی در سه مرحله، خاک برداری در پشت دروازه‌ها و دوطرف انجام شده است.


خوشبختانه این استادیوم طوری ساخته شده که آب باران درکانال‌های زهکشی ها جمع می شود و از مجموعه خارج می‌شود دهمرده گفت چمن استادیوم ورزشی شهر زهک مصنوعی است به خاطر مشکل آبیاری و شرایط آب و هوایی است و از قبل هم مصوب شده که چمن مصنوعی باشد.


استادیوم ورزشی زهک یک استادیوم کامل است که اگر پیست تارتان آن به اتمام برسد می توانیم مسابقات قهرمانی کشور را میزبانی کنیم.


خیلی از شهرهای منطقه سیستان یا کل استان ممکن است بعضی از زیرساخت‌های استادیوم ورزشی شهرستان زهک را نداشته باشند. بعد از اتمام پروژه استادیوم ورزشی شهر زهک ما می توانیم مسابقات ورزشی استانی و کشوری ازجمله دومیدانی و فوتسال را در این مجموعه به خوبی برگزار کنیم.


ما کار می‌کنیم و باید به مردم اطلاع‌رسانی و گزارش شود. من از جوانان فعال رسانه شهرستان زهک و منطقه سیستان می‌خواهم تمامی خبرها در همه زمینه‌ها را در شبکه‌ها و کانال‌های سراسری منعکس کنند. خبرنگاران و فعالین رسانه باید ما را به چالش بکشند تا اگر جای کوتاهی می‌کنیم پاسخگوی مردم باشیم.

 

کار اتمام خانه های ورزش روستایی و بهره برداری از آنهابه مشارکت و همکاری دهیاران روستاها بستگی دارد که اگر مشارکت این عزیزان خوب باشد ما هم با تمام توان سعی می‌کنیم با آنها همکاری کنیم و پروژه را به اتمام برسانیم. روستاهای گوری، عباس مراد، علی آخوندبا مشارکت فعال دهیاران کارهای اولیه انجام شده و منتظر هستیم روستاها ی دیگرهم مثل امیر نظام شروع به آغاز کار کنند.


اگر دهیاران و شورای اسلامی روستاها مشارکت کنند و ما را یاری کنند ما هم تا جایی که امکان داشته باشد امکانات و شرایط به ما اجازه دهد ازنظرتجهیززمین ها کمک خواهیم نمود.


زمین های چمن مصنوعی در پایان به مردم آن روستا و دهیاریها تعلق دارد. هر کسی هم دراین کارها مشارکت کند کار بزرگی انجام داده است. زمانی در همین شهرستان یا منطقه زمین چمن مصنوعی برای ورزش جوانان نبود و همه زمین ها خاکی بود. در روستاها اصلاً خبری از زمین نبود خوشبختانه با نگاه اداره کل و مشارکت بنیاد علوی و مدیران ورزشی در کل استان اکنون ۱۳۰ تا ۱۲۰ چمن مصنوعی در٢٣ شهر داریم.


بنیاد علوی در بحث چمن مصنوعی آماده همکاری هست سه زمین چمن مصنوعی داریم و دو زمین دیگر هم اضافه خواهدشد این یک کار بزرگی است. دهمرده گفت اگر دهیاران مشارکت کنند قطعاً کار ساخت و تجهیز زمین چمن مصنوعی عقب نخواهدافتاد.


**سالن‌های ورزشی روستاهای حسنخون، خواجه احمد، امیرنظام، شهرجزینک امکاناتی برای حضور بانوان دربرنامه‌های ورزشی ندارد، برای این مشکل چاره ای اندیشیده اید؟


برخی سالن‌های ورزشی ما در روستاهای مذکور مشکلاتی دارد که ما لیست مشکلات و تجهیزات و کمبودهای این سالن‌ها را به اداره کل گزارش دادیم و به ما قول دادند که سهمیه جهت رفع این مشکلات اختصاص داده خواهد شد.


در روستای حسنخون ما خانه ورزش روستایی داریم که بعد از تعمیر سالن خانه ورزش روستایی را در سالن مستقر خواهیم کرد تا بانوان هم بتوانند به خوبی استفاده کنند.


سالن ورزشی حسنخون هم اکنون در اختیار جوانان ورزش دوست این روستا قرار گرفته، اما این سالن یکسری نواقصی دارد که شرایط به خوبی برای حضوربانوان مهیا نیست. اماکن و مکانهای ورزشی که در این روستا ایجاد می‌شود جز سرمایه‌های مردمان روستا است که باید به خوبی از آن استفاده کنند سالن ورزشی حسخون در یک سال قبل شیشه وتعمیر شده ولی متاسفانه دچار نواقصی شد چون گروهی خرابکار هستند که صدماتی هر چند وقت یک بار به این سالن می زنند. متاسفانه این باعث شده که مشکلاتی به وجود بیاید. ما پیگیر رفع این مشکلات هستیم.


** اکثر جوانان روستایی برای بعضی از فعالیت‌های ورزشی به شهرزهک می آیند و هزینه رفت و آمد با توجه به شرایط اقتصادی خانواده ها و بحث کرونا وآماده نشدن فضا در روستا، یک سری مشکلات را برای بانوان که متقاضی خوب رشته‌های ورزشی هستند ایجاد کرده است، در این باره چه برنامه‌هایی دارید؟

حضور جوانان و بخصوص بانوان ورزشکار و ورزش دوست روستاها در شهر زهک، جزء دغدغه‌های ما و مسئولین و بخصوص مردم است که در بحث رشته های شاخص که علاقه‌مندان خوبی در روستاها دارد. اگر بتوانیم دو یا سه روستای قابل استعداد و بزرگ که پرجمعیت نیز هستند را تجهیز کنیم و بچه های آن روستاها بتواننداز آن سالن ها در رشته های کبدی، کشتی، وحتی رشته های رزمی استفاده کنند یک تحول خوبی در بحث کشف استعداد ها رخ خواهد داد.


ان شاالله با مشارکت و همکاری ادارات و دهیاری وشورای روستا و اداره کل بتوانیم شرایط خوبی برای استعدادیابی جوانان علاقه‌مند انجام دهیم وبستر را برای حضور فعال ورزشکاران در روستا مهیا کنیم.


قصد داریم در سالن‌های آموزش و پرورش، تشک کشتی را به زودی نصب کنیم و مشکلات را تا حدودی برطرف کنیم. در جزینک و محمدشاهکرم سالن هایی را داریم که باید تجهیز و آماده شود. این سالن‌ها را برای استفاده بانوان آماده خواهیم کرد. در روستای قلعه نو هم چون جمعیت خوب و جوانان علاقمند زیادی داریم لازم است که برنامه‌های انجام دهیم. ما پیگیر تجهیز سالن‌ خمک هستیم حتماً تجهیز خواهد شد.


خانه‌های ورزش روستایی بیش‌تر برای ورزش بانوان است. چون طبق درخواست دهیاری، دهیار متعهد می‌شود که من مکانی را جهت استفاده آقایان و بانوان در اختیار اداره ورزش و جوانان خواهم گذاشت که در واقع در اصل این خانه ها مربوط به خود مردم است اما متاسفانه بعضی از روستاها از این تجهیزات به خوبی استفاده نمی‌کند.


حداقل ۱۰ برنامه روستایی برای خانه های روستایی و مردم این روستاها در ایام دهه فجر شامل؛ مسابقات پینگ پنگ، شطرنج، فوتبال دستی، طناب‌زنی، طناب‌کشی و... خواهیم داشت.


** در خصوص مشکلات ورزشی روستای خواجه احمد و امیرنظام هم توضیح می دهید؟

وسایل ساخت برای آماده‌سازی زمین والیبال توسط بنیاد علوی تحویل داده شده و قرار شد زیرساخت‌ها آماده شود. اطلاع رسانی کردیم و فریاد زدیم و خواهیم زد که هر روستای دوست دارد در روستا برنامه اجرا شود. حتی جوایز را ما تعیین می‌کنیم و از دهیاران خواستیم فقط جمعیت علاقمند را به ما اعلام کنند. با توجه به شرایط کرونا ما نمی‌خواهیم جمعیت زیادی جمع شود اما تعداد اندک هم اگر جمع شود ما مسابقات را اجرا خواهیم کرد. ولی پاسخی ندادند.


ما در روستای کناری خواجه احمد روستای (لال خان) حداقل بیشتر از ۵ برنامه به صورت کامل و جامع در سنین مختلف اجرا کردیم. چنانچه دهیاران دیوار کشی و بتن ریزی چمن مصنوعی را انجام دهند مانصب چمن مصنوعی را برای آنها انجام خواهیم داد. تاکنون شورای روستا و یا دهیار روستای خواجه احمد اعلام آمادگی نکردند.


تا دیروز درخواست ها و تقاصاهاخیلی زیاد بود حالا ما داریم از دهیاران و شوراهای روستا ها درخواست می‌کنیم که بیایند و همکاری کنند.


با مشارکت شوراها و دهیاران و بنیاد علوی سعی می‌کنیم که سهمیه کامل این شش زمین چمن مصنوعی را در شهرستان حفظ کنیم. هر کسی مدعی است که در روستایی باید برنامه اجرا شود ما آنجا حضور پیدا خواهیم کرد و برنامه خواهیم داشت حتی در دورترین نقطه ما برای کار انجام اینجا هستیم نه پشت میز نشستن. ما با ورود به روستاها استعدادهای خوبی را کشف خواهیم کرد در روستای گوری و خمک جمعیت خوبی فعال هستند.

 

**آیا برنامه‌ای برای استعدادیابی در رشته های ورزشی مثل؛ فوتسال، کبدی، پنجات سیلات و رشته‌های رزمی خواهید داشت؟

در بحث ورزش کبدی که رشته اول استان سیستان و بلوچستان و به خصوص حوزه سیستان و شهر زهک هست ما قهرمانان زیادی داریم که در رتبه های کشوری و آسیایی و جهانی از همین شهرستان زهک هستند آقای هادی اشترک که سرامد این رشته در زهک هست هم اکنون شرایط خوبی هم برای رفتن به جاهای دیگر کشور را دارد؛ اما ایشان هم اکنون در شهرستان زهک مستقر هستند و پیگیری استعدادیابی در این رشته هستند.


هم اکنون در بحث کبدی ما کاملا فعال شدیم و قبلا به دلیل کرونا فعالیت کم شده بود. ما برای حضور یک هفته مربی تیم ملی پنجات سیلات جهت آموزش و بازیابی دربحث مربیان برنامه داشتیم که با توجه به شرایط کرونا نتوانستیم آنها را انجام دهیم.


در زمینه فوتسال ما می‌توانیم بهترین مربی فوتسال کشور را دعوت کنیم و به زهک بیاوریم اما مسائل کرونایی برنامه‌ریزی‌ها را تا حدودی مختل کرده است با این وجود همچنان پیگیر این موضوع هستیم.


در اکثر رشته‌های ورزشی که ما دارای استعداد هستیم، پیگیر حضور مربیان استانی و کشوری در شهرستان هستیم و خواهیم بود. در رشته فوتسال، کبدی، کشتی، دو میدانی، پنجات سیلات و... شهرستان زهک جوانان خوب و با استایل بالا و استعدادعالی داریم.


وضعیت مادرشته های والیبال و فوتبال هم تا حدودی در استان مطلوب است و برای این رشته ها هم برنامه‌های خوبی خواهیم داشت. از اصلی ترین مشکلات ما هم اکنون در بحث استعدادیابی تعطیلی مدارس است کارهای انجام دادیم در این خصوص اما باز هم مشکلاتی هست.


انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد