خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8503
۱۳۹۹/۱۱/۱۹ - ۲۳:۰۷

ویدئو: ماجرای قیام مردم سیستان علیه حکومت پهلوی در 19 بهمن 1330

ویدئو: ماجرای قیام مردم سیستان علیه حکومت پهلوی در 19 بهمن 1330
در 70 سال قبل کسی جرات حرف زدن با حکومت مرکزی را نداشت اما مردم سیستان آنقدر بصیرت سیاسی داشتند که با اهدا 50 کشته نگذاشتند دست نشانده پهلوی به مجلس راه پیدا کند.

به گزارش اس.بی پرس، به مناسبت بزرگداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و گرامیداشت قیام مردم سیستان علیه حکومت پهلوی در 19 بهمن 1330 و یادواره شهدای شهرستان زابل مراسمی با حضور حجت الاسلام والمسلمین عزیزی امام جمعه شهرستان زابل ، سردار کرمی فرمانده قرارگاه قدس نزسا ، فرماندار زابل ، فرماندهان نظامی و انتظامی ، مسئولین و مردم ولایتمدار در مصلی المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف برگزار شد.

 

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین عزیزی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر و دهه فجر انقلاب اسلامی تصریح نمود: نقلاب اسلامی در خطر است، این انقلاب را خطرهایی تهدید می کند، قبل از محاصره اقتصادی و قبل از تحریم و قبل از آمریکا و اسرائیل و اذناب آنها و قبل از همه اینها یک تفکر مسموم ، تفکر مضر و تفکری که ریشه در مغرب زمین دارد ، آرام آرام دارد مثل موریانه به رگ و پی این نظام ورود می کند لذا باید مراقب باشیم.

 

 

وی افزود: نا اهلان آن هایی هستند که جهان بینی مادی را جایگزین جهانبینی توحیدی مردم می کنند، نا اهلان آنهایی هستند که به جای ترویج فرهنگ جهاد و شهادت گفتمان لیبرالیسم را در جامعه ما نهادینه می کنند. نااهلان و نامحرمان آنهایی هستند که به جای تکیه به خدا و تکیه بر نیروی لایزال این مردم ، چشمشان به دستان چدنی زیر دستکش های مخملی غربی ها است.

 

عزیزی گفت: مراقب باشیم نظام و انقلاب ما و امانتی که شهدا به ما دادند به دست کسانی نیافتد که عقیده ای به شهدا و عقیده ای به این راه سرخ و این راه مبارک ندارند.امیدواریم خدای متعال ما را امانت داران موفقی قرار دهد و شهدای عزیزمان را از ما راضی کند.

 

 

قیام 19 بهمن با بصیرت سیاسی مردم شکل گرفت/در طول انقلاب اسلامی رای مردم سیستان خارج از اصول انقلابی نبوده است

سرهنگ موسی سنچولی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان زابل در مراسم بزرگداشت قیام 19 بهمن مردم سیستان گفت: حرکت مردم سیستان در 19بهمن استقلال خواهانه و مردمی بود.

 

وی افزود: مردم سیستان اولین کسانی بودند که به خون خواهی ابا عبدالله الحسین(ع) بپا خواستند،در یک دوره تاریخی حتی حاکمان ظالم اموی با شکنجه و تراشیدن موی زنان سیستان هم نتوانستند ولایت مداری را از این مردم دور سازند.

 

وی تصریح کرد: سیستان زادگاه اسطوره هاست که خود تاریخ سند محکمی بر این ادعا است، حتی فردوسی برای نگارش شاهنامه هم از منطقه سیستان آغاز می کند.

 

فرمانده سپاه زابل خاطرنشان کرد: در 70 سال قبل کسی جرات حرف زدن با حکومت مرکزی را نداشت اما مردم سیستان آنقدر بصیرت سیاسی داشتند که با اهدا 50 کشته نگذاشتند دست نشانده پهلوی به مجلس راه پیدا کند.

 

 

سنچولی گفت: در عرصه دفاع مقدس قائم مقام لشکر 41 ثارالله از خطه سیستان بود کسی که شهید سلیمانی در مورد ایشان می گوید شهید میرحسینی به تنهایی خود یک لشکر بود.

 

وی افزود: در دفاع مقدس 4 هزار و 915 رزمنده از خطه سیستان شرکت داشتند که از این بین بیش از 600 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده ایم.

 

سنچولی گفت: در عرصه مذهبی آیت الله سیستانی و مطهری در خطه سیستان پرورش یافته اند در عرصه پزشکی نیز پرفسور شیخ را در داریم که داروی ضد سرطان را کشف کرد و به اسم سیستانا ثبت می کند.

 

وی خاطرنشان کرد: بر این باوریم که بعد از انقلاب اسلامی رای مردم خارج از اصول انقلابی گری نبوده است اما امروز جبر روزگار به دلیل خشکسالی باعث اقتصاد ضعیف خانواده ها شده است .

 

وی در پایان گفت: مردم سیستان فقیر شده اند اما حقیر نشده اند.

 

 

به گزارش اس.بی پرس، خیزش مردم سیستان در ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ به شورشها و نارضایتی های مردم سیستان علیه حکومت پهلوی و خاندان خزیمه علم گفته می شود که در ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ اتفاق افتاد و علت آن این بود که نسبت به انتخاب امیرحسین خزیمهٔ علم برای نمایندگی مجلس سیستان اعتراض داشتند.

 

سیستانی ها خود نماینده ای به نام آیت الله میرزا ابراهیم شریفی داشتند و از طرفی نیز سردار محمدرضا خان پردلی (سرابندی) رهبری این قیام را بر عهده داشت.

 


منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha